نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

نگاهی به کارنامه سازمان مجاهدین(منافقین)

سازمان مجاهدین خلق ایران در سال 1344 برای مبارزه‌ی مسلحانه‌ علیه رژیم پهلوی وارد بازی سیاست ایران شد. مؤسسان آن از شاخه‌ی جوانان نهضت آزادی بودند.
محمد حنیف‌نژاد (مهندس ماشین آلات كشاورزی)، سعید محسن (مهندس تأسیسات) و عبدالرضا نیك‌بین رودسری (فارغ‌التحصیل ریاضی) مؤسسان سازمان بودند كه پس از كناره‌گیری نیك‌بین، علی‌اصغر بدیع‌زادگان جای‌گزین وی ‌شد.

شرایط پذیرش عضو در سازمان، اعتقاد به اسلام، اطمینان از نظر امنیتی، عدم وابستگی به خانواده و داشتن خصلت مبارزه‌جویانه بود. علاوه بر این‌ها سازمان برای اعضای جدیدش آموزش‌های ایدئولوژیك، سیاسی، اقتصادی و برنامه‌هایی مانند ورزش، جامعه‌گردی و خود‌سازی ترتیب داده بود. سیر مطالعاتی اعضای سازمان اگرچه از برخی كتب دینی آغاز می‌شد، اما در نهایت از كتاب‌هایی چون ماتریالیسم دیالكتیك و ماتریالیسم تاریخی استالین سر درمی‌آورد. شاید به این دلیل كه آن‌ها می‌پنداشتند «ماركسیم علم انقلاب است» و می‌شود ایدئولوژی گروهشان اسلام باشد و ماركسسیم هم روش مبارزه.

سال 46 نیك‌بین رودسری از سازمان كناره‌گیری كرد اما این رفتار او در سازمان «ضعف ایدئولوژیك او» تلقی شد. همچنین سازمان با نظرخواهی عمومی از اعضایش، به این نتیجه ‌رسید كه باید در زمینه‌ی آموزش و تدوین ایدئولوژی، مصمم‌تر باشد. در همین راستا گروه ایدئولوژی را تشكیل دادند. به تدریج گروه‌های دیگری مانند سیاسی، كارگری، روحانیت و … هم كارشان را در سازمان شروع كردند.

ضربه‌ی ساواك

بهار سال 1350 برای سازمان، بهار مبارزه و شكفتن استعدادهای نهفته‌ی نظامی بود. هدف بزرگ آن‌ها جشن‌های 2500 ساله بود كه در حومه‌ی شیراز برگزار می‌شد، اما همه‌ی امیدهاشان با لو رفتن برنامه‌ی سازمان توسط دلفانی، مأمور نفوذی ساواك، از هم پاشید. ساواك از شهریور 50 با عملیاتی هماهنگ و طی 9 مرحله، بسیاری از سران و اعضای مؤثر سازمان را دستگیر كرد. اگرچه پس از دستگیری‌ها، باقی‌مانده‌ی اعضاء مجدداً خودشان را سازمان‌دهی كرده و حتی دست به فعالیت‌های نظامی زدند، اما كاری از پیش نبردند و رژیم پهلوی موفق‌تر بود.

«مسعود رجوی» پس از دستگیری و با همكاری خود، راه را برای ساواك هموار كرد. بنا بر اسناد ساواك، این همكاری حتی در زندان هم ادامه یافت. به پاس این خوش‌خدمتی، حكم اعدام او به درخواست رئیس ساواك، با یك درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شد.

ما ماركسیست شده‌ایم!

مهم‌ترین و تعیین كننده‌ترین تحول سازمان در سال 1354 و هنگامی رخ داد كه در خلأ مؤسسان سازمان كه انگیزه‌های دینی بالایی داشتند، چهره‌هایی چون تقی شهرام، بهرام آرام، بهمن بازرگانی و … روی كار آمده بودند كه از لحاظ دینی عمیق نبودند. طولی نكشید كه افكار ماركسیستی كه تا آن زمان به عنوان روش و علم مبارزه مورد توجه بود، به ایدئولوژی سازمان تبدیل شد. حدود 85 نفر از اعضای سازمان با تلاش‌های تقی شهرام و پس از گذراندن مراحلی كه او مشخص كرده بود، اعلامیه‌ای مبنی بر ماركسیست شدن خود صادر كردند.

پس از آن، حتی آیه‌ای كه در بالای آرم سازمان بود، رسماً حذف ‌شد؛ «فضَّلَ اللهُ الْمُجاهِدینَ عَلَی الْقاعِدینَ أجْراً عَظیماً»

مراحل ماركسیست كردن اعضاء این‌طور بود: 1- تخلیه‌ی روانی، 2- قطع آموزش‌های مذهبی، 3- جای‌گزینی متون ماركسیستی، 4- طرح شبهات به‌وسیله‌ی جزوه‌ی سبز شهرام، 5- اعلام ماركسیسم.

هم‌زمان با این جریان و پس از آن، تصفیه‌ی نیروهایی كه مخالف مشی جدید بودند، شروع شد. شهادت «مجید شریف واقفی» و «مرتضی صمدیه لباف» از جمله‌ی ثمرات همین تصفیه‌های درون‌سازمانی بود.

به دنبال تغییر ایدئولوژی، اتفاق مهم دیگری هم در این سال برای سازمان رخ داد؛ قطع حمایت روحانیون مبارز و به تبع آن دست كشیدن متدین‌ها از حمایت سازمان.

از سال 54 تا 57 سازمان به تدریج و در سطح رهبری، مشی چریكی و … دچار اختلافات شدید و بنیادین شد. این اختلافات در سال 57 سرانجام باعث انشعاب سازمان به سه گروه «آرمان«، «نبرد» و «پیكار» شد.

انقلاب 57

با آزادی زندانیان سیاسی در بحبوحه‌ی درگیری‌های انقلاب و در دی ماه 1357، سازمان مجاهدین با محوریت افرادی مانند «مسعود رجوی» و «موسی خیابانی» دوباره بیرون از زندان فعال شد. آن‌ها در ظاهر با فاصله ‌گرفتن از ماركسیسیم به تفكرات و اهداف اولیه‌ی سازمان بازگشتند و پس آزادی، شروع به نیروگیری برای سازمان كردند. هرج و مرج روزهای اول انقلاب و شور و هیجانات آن زمان هم در كام‌یابی‌ آنها مؤثر بود. سازمان مجاهدین خلق با ادعاهای یك سازمان اسلامی به سرعت توانست جوانان را جذب كند.

نیروهای سازمان و در رأس آن‌ها رجوی، به‌شدت به دنبال كسب قدرت بودند. آن‌ها ابتدا از راه فعالیت‌های سیاسی این هدف را دنبال می‌كردند، اما پس از ناكامی، به فاز امنیتی نظامی وارد شدند و نیروهای خود را در بدنه‌ی و حتی تا بالاترین رده‌های سازمان‌ها و نهادهای انقلابی نفوذ دادند.

به تدریج، سمپاشی‌ و شایعه‌سازی برای بی‌اعتماد‌سازی مردم در برنامه‌های سازمان قرار گرفت. آن‌ها با برگزاری سخن‌رانی‌ها، نشست‌ها و تظاهرات، به مخالفت با نظام اسلامی برخاستند.

خشونت و ترور

دهه‌ی 60 را می‌توان دهه‌ی خیانت و جنایت سازمان دانست. رجوی با توهمِ داشتن طرفداران بی‌شمار، و به بن‌بست رسیدن فاز سیاسی، با دادن اطلاعیه‌ای در 30 خرداد 1360، نیروهای وفادار خود را دعوت به شورش نظامی علیه جمهوری اسلامی كرد. در آن روز و به دستور رهبران سازمان، اعضای سازمان با سلاح گرم و سرد به خیابان‌ها ریختند و به سوی مردم آتش گشودند و علاوه بر آتش زدن خیابان‌ها، تعدادی از مردم عادی را كشتند یا زخمی كردند.

قدم بعدی آنها برای یك‌سره كردن كار جمهوری اسلامی، ترورهایی هدف‌دار بود. در این مرحله سازمان به دو گونه ترور دست زد؛ 1- ترور سران انقلاب و نیروهای مؤثر در نظام اسلامی 2- كشتن مردم مسلمان و حامی نظام.

در این مرحله، اعضای سازمان با این تحلیل و بهانه كه «باید كسانی را كه موقعیت ما را به حكومت خبر می‌دهند، از سر راه برداشت»، پاسداران انقلاب اسلامی و مردم مذهبی كوچه و خیابان را هدف قرار دادند. ماجرای شكنجه‌ی سه پاسدار انقلاب اسلامی به وحشیانه‌ترین شكل كه بعدها اسناد آن در دسترس عموم قرار گرفت، مربوط به همین مرحله بود.

خیلی زود تحلیل‌گران درون سازمان متوجه شدند كه تمام تحلیل‌های رهبرانشان غلط از آب درآمده و ورود به فاز نظامی، نتیجه‌ی معكوس داده است. این عمل نه تنها نظام را از پای در‌نیاورد، بلكه ماهیت منافقین را در نگاه مردم آشكار كرد و انگیزه‌ی مردم را در پاسداری از انقلاب، بیشتر نمود. بسیاری از نیروهای سازمان در درگیری با نیروهای سپاه و كمیته كشته یا دستگیر شدند. این در حالی بود كه رجوی در همان آغاز درگیری‌ها با بنی‌صدر به فرانسه فرار كرده بود و شیرازه‌ی سازمان در ایران از هم پاشیده بود. باقیمانده‌ی نیروهای سازمان نیز پنهانی به فرانسه و بعد از آن به عراق گریختند تا در كنار رژیمی قرار بگیرند كه علیه جمهوری اسلامی ایران وارد جنگ شده بود. در جریان اعمال تروریستی منافقین در سال 60، دست‌كم 300 نفر از شهروندان ایرانی ترور شدند.

در آغوش امپریالیسم

دور جدید تلاش‌های منافقین علیه جمهوری اسلامی در خارج از كشور آغاز شد. تلاش مسعود رجوی برای جلب توجه و حمایت سازمان‌های بین‌المللی و كشور‌های غربی به تشكیل «شورای مقاومت ملی» منجر شد تا این پرسش را برای همیشه در تاریخ ثبت كند كه چگونه این سازمان مخالف راستین امپریالیسم كه حتی به سیاست‌های اول انقلاب به دیده‌ی سیاست‌های سازش‌كارانه می‌نگریست و از نبرد تمام‌نشدنی با امپریالیسم سخن می‌گفت، دست به دست سران امرپالیسم و استكبار داده تا نظام مردمی ایران را به خیال خود فرو بپاشاند؟

برای فرار از انتقادات فراوان اعضای سازمان در مورد عمل‌كرد و استراتژی رهبری سازمان، رجوی در سال 1363، دست به كاری غیر‌ اخلاقی زد تا همه‌ی نگاه‌ها را به خود معطوف كند. او «مهدی ابریشم‌چی» را وادار به طلاق همسرش «مریم قجر‌ عضدانلو» كرد تا پس از چند روز او را به عقد خود درآورد. رجوی این كار را ایجاد «رهبری نوین سازمان» نامید. او پیش از آن و بعد از كشته ‌شدن همسر اول خود، به قصد استفاده‌ی سیاسی، دختر بنی‌صدر را به عقد خود درآورده و پس از مدتی او را طلاق داده بود.

پس از مدتی، رجوی و سازمان به این نتیجه ‌رسیدند كه عراق جای مناسبی برای ادامه‌ی مبارزه است و با توجیه اعضای شورای مقاومت ملی كه همه از گروه‌های ضد انقلاب بودند، به عراق كوچ ‌كردند. آنها رسماً به همكاری با دشمن متجاوز علیه ملت ایران پرداختند و با كارهایی مانند جاسوسی، شكنجه و بازجویی از اسرای جنگی و انجام عملیات نظامی (فروغ جاویدان) آخرین تردیدها را در انحراف كامل از معیارهای انسانی بر طرف كنند.

منافقین پس از جنگ هم با برنامه‌های سمعی‌بصری ضد جمهوری اسلامی و اعزام نیرو به داخل ایران برای انجام عملیات تروریستی و … به فعالیت‌های خود ادامه دادند. جاسوسی و دادن اطلاعات در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ابرقدرت‌های غربی و بویژه آمریكا، از آخرین خیانت‌های برجسته‌ی فرقه تروریستی رجوی(منافقین) در چند سال اخیر بوده ‌است.

منابع:

– سازمان مجاهدین خلق؛ حسین احمدی روحانی؛ مركز اسناد انقلاب اسلامی

– مجاهدین خلق در آیینه تاریخ؛ علی‌اكبر راستگو؛ مركز اسناد انقلاب اسلامی

– سازمان مجاهدین خلق پیدایی تا فرجام (1344- 1384)؛ به كوشش جمعی از پژوهشگران؛ موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

– شرح تاریخچه‌ی سازمان مجاهدین خلق و مواضع آن؛ احمد‌‌‌رضا میركریمی؛ مركز اسناد انقلاب اسلامی

........................
18 اسفند 93
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی