نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

دیده بان حقوق بشر از عراق و مجاهدین برای همکاری با سازمان ملل دیده بان حقوق بشر گفت که عراق و رهبران مجاهدین باید به ساکنان اردوگاه اجازه دهند تا آزادانه از اردوگاه خارج شده و با کمیساریای عالی پناهندگان به شکل خصوصی و بدون واهمه از آسیب و اذیت و آزار، از سوی رهبران اردوگاه و مقام‏های عراقی، ملاقات کنند.

                               

 

 (30 نوامبر 2011، نیویورک) - دیده بان حقوق بشر امروز گفت که رهبران اپوزیسیون ایرانی در تبعید مجاهدین خلق و دولت عراق باید هردو به طور کامل با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان همکاری کنند.

 

دیده بان حقوق بشر گفت که هردو طرف باید به بیش از 3200 ایرانی مستقر در اردوگاه اشرف در عراق اجازه دهند تا آنها قبل از فرارسیدن 31 دسامبر، آخرین مهلت دولت عراق برای بستن اردوگاه، تحت نظارت سازمان ملل به مکانی امن منتقل شوند. این سازمان تاکید کرد که هردو طرف باید اجازه دهند تا کمیساریای عالی پناهندگان زمان کافی برای انجام مصاحبه های خصوصی و محرمانه برای ارزیابی تقاضای پناهندگی هر فرد را داشته باشد.

 

بیل فریلیک، رئیس برنامه‏ پناهندگی دیده بان حقوق بشر گفت: «با هرتیک ساعت، خطرعلیه ساکنان اردوگاه افزایش می یابد. بهترین راه پیش رو برای ایمنی ساکنان اردوگاه اشرف این است که به آنان فرصتی داده شود تادر مکانی امن به ابراز ادعاهای فردی خود برای دریافت وضعیت پناهندگی با سازمان ملل متحد بپردازند».

 

اردوگاه اشرف که اخیرأبه اردوگاه «عراق جدید» تغییر نام داد، تاکنون شاهد دو درگیری خونین میان نیروهای عراقی و ساکنان اردوگاه بوده است. در 8 آوریل 2011، 36 تن از ساکنان اردوگاه کشته شدند. در 29 ژوئیه 2009، 9 تن کشته شدند. پس از این حوادث، دیده بان حقوق بشر از مقام‏های عراقی درخواست نمود تا امنیت ساکنان اردوگاه را تامین و تحقیقات شفاف و آزادی را در مورد کشتارهاانجام دهند.

 

دیده بان حقوق بشر گفت که نیروهای امنیتی عراق و رهبران مجاهدین خلق هردو باید از درگیری های مجدد اجتناب کرده و به ساکنان اردوگاه اجازه دهند تا آزادانه از اردوگاه خارج شده و با کمیساریای عالی پناهندگان به شکل خصوصی و بدون واهمه از آسیب و اذیت و آزار، از سوی رهبران اردوگاه و مقام‏های عراقی، ملاقات کنند.

 

سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است تا بر کل این روند از زمانی که ساکنان اردوگاه را ترک می کنند و در جریان حضور آنان در یک مکان امن نظارت داشته باشد. کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز توافق کرده است که به ارزیابی ادعاهای ساکنانی که به دنبال پناهندگی هستند پرداخته و به دنبال راه حل های پایدار جهت پناهندگی برایشان باشد.

 

دیده بان حقوق بشر نقض حقوق بشر در اردوگاه اشرف توسط رهبری سازمان مجاهدین خلق علیه آن دسته ازساکنانی که اقتدار آنان را مورد پرسش قرار داده اند را ثبت کرده است.

 

دیده بان حقوق بشر از دولت عراق درخواست نموده است تا به ساکنان قبلی اردوگاه اشرف که واجد شرایط پناهندگی اند اجازه دهند تا با درنظرداشتنقوانین آن کشور و احترام به حقوق اولیه انسانی آنان، تا زمانی که راه حلی پایدار برای این معضل حاصل نشده است در عراق بمانند.

 

دیده بان حقوق بشر امروز گفت که مقامات ایرانی باید با بازگشت دواطلبانه ساکنان قبلی که مایل به بازگشت به ایران هستند، با حفظ امنیت و شان انسانی شان، موافقت کنند. دولت ایران نباید، به عنوان نمونه، ساکنان اردوگاه اشرف را، آنگونه که اعضای قبلی سازمان مجاهدین خلق از وقوع آن در گذشته خبر داده اند، در معرض اعترافات تلویزیونی قرار دهد. همچنین دولت باید امنیت رفت وآمد آزادانه بازگشت کنندگان، از جمله حق خروج آنان از کشور، را تامین کند. دولت ایران باید همچنین به سازمان های مستقل بین المللی اجازه دهد تا بر روند بازگشت نظارت کامل داشته باشند.

 

با توجه به این واقعیت که تعدادی از ساکنان قبلی اردوگاه اشرف نخواهند توانست با امنیت در عراق مانده و یا به ایران بازگردند، دیده بان حقوق بشر از کشورهای دیگر نیز درخواست نمود تا به پرونده های ارجاعی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در مورد اسکان مجدد ساکنان اردوگاه اشرف به آن کشورها پاسخ مساعد و بی درنگ دهند، و کشورهایی که قبلأ به ساکنان اردوگاه اشرف گذرنامه داده اند اجازه دهند تا آنان بدان کشورها بازگردند.

 

دولت عراق نیز باید اطمینان حاصل کند تا آن دسته از اعضای سازمان مجاهدین خلق که متهم به ارتکاب جرمی در عراق شده اند و یا درخواست استردادی در مورد آنان صورت گرفته است از کلیه حقوق قضایی برخوردار شده و درفضایی باز مورد دادرسی منصفانه قرار گیرند، و نیز آنکه که هیچ یک از آنان در عراق و ایران مورد شکنجه، و مجازات های بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز قرار نگیرند.

 

سازمان مجاهدین خلق در سال 1965 به عنوان یک گروه مسلح با هدف به چالش کشیدن رژیم شاه تاسیس شد. این گروه در سال 1981، دو سال پس از انقلاب اسلامی، به دلیل تلاش برای دامن زدن به قیام مسلحانه علیه آیت الله خمینی به فعالیت های مخفی رو آورد. بعد از یک دوره تبعید در فرانسه، در سال 1986 بیشتر رهبران این گروه در خاک عراق مستقر شدند، اگر چه رهبران برجسته آن در فرانسه باقی ماندند.

 

در سال 1997، وزارت امور خارجه امریکا این سازمان را از جمله سازمان های تروریستی قلمداد کرد و از آن زمان تاکنون این سازمان در فهرست سازمان های تروریستی خارجی این وزارت خانه باقی مانده است. اتحادیه اروپا نیز این سازمان را درلیست سازمان های تروریستی خارجی قرار داد، اما سپس آن را از این لیست حذف کرد. همچنین بسیاری از عراقی ها ادعا می کنند که اعضای این گروه در کارزارهای دولت صدام حسین علیه سرکوب مخالفان آن دولت فعالانه شرکت داشتند. سقوط دولت صدام حسین در سال 2003 به حمایت های مالی و تدارکاتی عراق به این گروه پایان داد.

 

دیدبان حقوق بشر، سی ام نوامبر 2011/ترجمه ایران اینترلینک

......................

۱۳۹۰/۹/۹
طبقه بندی: اخبار (89 تا 92)،  اخراج مجاهدین از عراق ،  دیده بان حقوق بشر،  اشرف، لیبرتی، پایگاه تروریستی مریم، كمپ آلبانی، 
برچسب ها: دیده بان حقوق بشر، مجاهدین، اشرف، اخراج،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی