نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : شنبه 31 اردیبهشت 1390

اگر جامعه جهانی خواستار مقابله با تروریست ها در نقاط مختلف جهان است ، نباید تفاوتی میان گروه های تروریستی وجود داشته باشد . مجاهدین با پ.ک.ک یا القاعده هیچ تفاوتی ندارند ، گروه تروریستی باید نابود شود و باید با آنها برخورد صورت گیرد. جواد العطار ، کارشناس سیاسی و عضو پارلمان عراق است که در سال ۱۹۶۸ به جنبش اسلامی عراق پیوست و در سال ۱۹۷۳ بازداشت شد و دو سال و نیم در زندان الفضیله روزگار گذراند . وی در جریان حملات شیمیایی صدام به مردم عراق در سال ۱۹۸۸ آسیب دیده است...

عطار از سال ۱۹۹۱ تا کنون مدیر مسئول روزنامه العمل الاسلامی کردستان عراق است ، در حال حاضر نیز وی نماینده پارلمان عراق از سوی حزب ائتلاف ملی این کشور به رهبری عمار حکیم است . او در گفتگو با هفته ناه مثلث آینده مجاهدین در عراق را تحلیل می کند .

 * * * * *

با توجه به اتفاقاتی که اخیراً در خصوص مقابله نیروهای امنیتی عراق با گروه مجاهدین در راستای بیرون راندن این گروه از خاک عراق صورت گرفته ، ارزیابی شما از این اقدام چیست؟

 _ مجاهدین یکی از مشکلات و میراث های باقیمانده از حکومت سابق عراق ، صدام حسین هستند . این گروه یک گروه مسلح با انگیزه ها و تفکرات سیاسی است که طبیعتاً مشکلاتی را با همسایه ما ، جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده و مبارزات و اقدامات مسلحانه ای در پیشینه این گروه دیده می شود . همچنین تاریخ نشان می دهد که این گروه و به خواست صدام حسین اقدام به قتل مردم عراق کرده است .

 موضوع سوم این است که زمینی که در آن مستقر هستند و اردوگاه اشرف در آن قرار دارد ، بخشی از خاک عراق است و طبعاً ملت عراق خاک خودش را می خواهد و نمی تواند حضور یک نیروی نظامی را در بخشی از خاک عراق بپذیرد .

 با توجه به مجموعه این عوامل این مشکل باید برطرف بشود و حکومت عراق به همین دلیل در این راستا به خواست ملت عراق و مجلس اقداماتی را صورت داده و جهت خروج مجاهدین از خاک عراق تلاش می کند .

 بعضی از اعضای گروه پس از برخوردهای اخیر مدعی شدند که تا آخرین نفس از خود دفاع می کنند وحتی این اردوگاه را که طبیعتاً بخشی از خاک عراق است از آن خود دانستند و حتی به عنوان وطن شان مطرح کردند .

 _ برای من واقعاً جالب است که یک گروه خارجی به این شکل مدعی تصاحب خاک عراق شده ، حقیقت این است که اینجا سرزمین عراق است و ما تمامیت ارضی خودمان را در دفاع از خاک ، آب و آسمان عراق می دانیم . ملت عراق اجازه نخواهد داد که بخشی از خاک این کشور به تصرف نیروهای خارجی در بیاید .

موضوع اصلی این است که اینها عراقی نیستند و در پی توافقی با صدام حسین وارد این کشور شدند ، حالا حکومت عراق تغییر کرده و هیچ توافقی با آنها وجود ندارد . حکومت عراق یک حکومت قانونی و منتخب مردم است که وجود مجاهدین و حضور آنها را در اینجا تحمل نخواهد کرد و به شکل منطقی خواستار خروج آنها از عراق شده است .

 این موضع در حقیقت موضع روشنی ماست که حضور نیروهای نظامی هیچ کشور دیگری را در عراق تحمل نخواهیم کرد . همان طور که آمریکایی ها باید به زودی عراق را ترک کنند ، نیروهای مجاهدین هم باید از این کشور خارج شوند . خصوصاً با توجه به این که آنها یک گروه تروریستی مسلح هستند و این هرگز قابل پذیرش نیست .

 اگر بر فرض مثال این طور فرض کنیم که آنها به عنوان پناهنده سیاسی در عراق هستند که این هم اصلاً حقیقت ندارد ، پناهندگان سیاسی باید تابع قوانین و مقررات کشور حاکم باشند ، خواست دولت عراق خروج آنهاست و این خواست بسیار روشنی است ، پس به هر شکل حضور آنها غیر قانونی است .

 آیا حضور گروه مجاهدین به عنوان یک گروه تروریستی امنیت عراق را به خطر انداخته و تهدیدی برای امنیت این کشور به شمار می رود ؟

 _ مفهوم واژه تروریست یعنی کسی که از سلاح ، زور و خشونت در راه رسیدن به خواسته و اهداف خودش استفاده می کند . مجاهدین در راستای رسیدن به اهداف خودشان از سلاح استفاده کردند ، مقابل دولت عراق قرار گرفتند و حتی ملت عراق را کشتند و این سابقه بدی در تاریخ برای آنها به ثبت رسانده است .

 گروهی که چنین شرایطی دارد ، قطعاً تروریستی است و برای همه خطرناک است . اگر جامعه جهانی خواستار مقابله با تروریست ها در نقاط مختلف جهان است ، نباید تفاوتی میان گروه های تروریستی وجود داشته باشد . مجاهدین با پ.ک.ک یا القاعده هیچ تفاوتی ندارند ، گروه تروریستی باید نابود شود و باید با آنها برخورد صورت گیرد .

 در روزهای اخیر شاهد برخی اظهار نظرها در حمایت از سرکردگان و گروه مجاهدین از جانب برخی از شخیت ها و گروه های سیاسی عراق بودیم ، این اظهار نظرها چه توجیهی می تواند داشته باشد ؟

_ با کمال تأسف باید گفت هر موضوعی در عراق از ناحیه جناح سیاسی مورد بررسی قرار می گیرد ، چنین موضع گیری هایی هم در راستای تقسیم بندی ها و جناح بندی های سیاسی طبعاً انجام شده است . این واقعاً تأسف انگیز است ، ما باید در چنین مواقعی به خواسته و نظر ملت عراق توجه کنیم نه به تقسیمات سیاسی و جناحی .

 هیچ تفاوتی نیست بین عرب و کرد ، شیعه یا سنی ، موضوع اصلی باید منافع و مصلحت ملت عراق باشد . باید از خودمان سؤال کنیم آیا حضور مجاهدین در اینجا برای ملت عراق سود خواهد داشت یا ضرر ؟ قطعاً زیان آور خواهد بود ، پس باید به این حضور پایان داده شود ، هیچ توجیه قانونی برای حضور آنها در اینجا وجود ندارد ، پس نمی شود از آنها به هیچ شکل دفاع کرد .

 برخی از جناح های سیاسی عراقی مدعی شدند که در برخورد با مجاهدین ، جمهوری اسلامی هم نقش داشته یا با دولت عراق همکاری انجام داده است ؟

 _ این موضوع ، موضوع خاص ملت عراق است . دولت عراق صاحب قدرت است و طبعاً از تمامیت ارضی خودش دفاع می کند . نمی شود انکار کرد که وجود مجاهدین در نزدیکی مرز ایران که یکی از همسایگان ماست ، امنیت این کشور را با تهدید مواجه می کند و طبیعتاً می تواند در روابط دو کشور تأثیر گذار باشد .

 اما حقیقت این است که در برخورد با مجاهدین تنها دولت عراق تصمیم گیرنده است و هیچ فشار خارجی علیه مجاهدین یا در حمایت از آنها در مواضع ما تأثیر گذار نخواهد بود . ما حقیقتاً خواهان کنار گذاشتن و بیرون رفتن این گروه از خاک عراق هستیم و فکر می کنم باید این پرونده برای همیشه بسته شود .

کشورهای دیگر هم باید به استقلال عراق و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند و در این خصوص به دولت عراق فشاری وارد نشود . آمریکایی ها هم نباید در این موضوع ورود کنند و استقلال دولت عراق را در تصمیم گیری مورد احترام قرار دهند .

دولت عراق در برخورد با مجاهدین شاید مجبور به استفاده از قدرت نظامی و حتی اعمال خشونت بشود ، موضع شما در این خصوص چیست ؟

 _ در درجه اول یک مثلی وجود دارد که اگر مشکلی را می توان با دست باز کرد ، نباید به دندان باز کرد . ما باید از بهترین روش برای تحقق اهداف مان استفاده کنیم ، قوانین بین المللی با صراحت از ما حمایت می کند و سلطه عراق در این منطقه اثبات شده است و هیچ تردیدی در این مورد وجود ندارد . باید تلاش های لازم صورت بگیرد تا به زودی این اتفاق بیفتد و این منطقه از دست گروه مجاهدین خارج شود .

 من فکر می کنم ما در عراق مشکلات زیادی داریم و واقعاً نمی توانیم این مشکلات جدید را تحمل کنیم . وجود آنها برای ما مشکلات جدیدی ایجاد می کند و ما قدرت تحمل این مشکلات را نداریم . جامعه جهانی باید این موضوع را بفهمد و از ما در این راستا حمایت کند تا با همکاری سازمان های بین المللی و جوامع بین المللی در تخلیه این منطقه اقدام شود.
طبقه بندی: پارلمان عراق، 
برچسب ها: پارلمان عراق،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی