نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

عضو فهرست دولت قانون سفر وزیر خارجه ترکیه به اربیل را دخالت در امور داخلی عراق خواند و گفت: چنین دیدارهایی حتما باید از کانال‌های دیپلماتیک وزارت خارجه عراق عبور کند. بغداد در اعتراض به سفر غیرقانونی"اوغلو"‌ سفیر آنکارا را اخراج کند.

مالکی

عضو فهرست دولت قانون در گفت‌وگو با فارس:
خبرگزاری فارس: عضو فهرست دولت قانون سفر وزیر خارجه ترکیه به اربیل را دخالت در امور داخلی عراق خواند و گفت: چنین دیدارهایی حتما باید از کانال‌های دیپلماتیک وزارت خارجه عراق عبور کند.

عراق

"علی الشلاه" عضو فهرست دولت قانون در پارلمان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد سفر اخیر احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به اربیل مرکز منطقه کردستان عراق را دخالت در امور داخلی عراق توصیف کرد و اظهار داشت: اینگونه اقدامات تأثیر منفی بر روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشور ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: سفر مقامات رسمی کشورها به منطقه کردستان عراق بدون هماهنگی با دولت مرکزی بغداد رسمیت قانونی ندارند و دخالت در امور قانونی محسوب می‌شوند.

عضو فهرست دولت قانون معتقد است سفر اوغلو به اربیل در راستای پروژه سقوط دولت اسد صورت گرفته و وزیر امورخارجه ترکیه به همین منظور این سفر را انجام داده است.

الشلاه در ادامه از دستگاه دیپلماسی عراق خواست مراتب اعتراض خود را به سفارت ترکیه در بغداد اعلام کند زیرا چنین دیدارها و بازدیدهایی حتما باید از کانال‌های دیپلماتیک وزارت امور عراق عبور کند.

علی الشلاه در پایان از مقامات حکومت کردستان خواست در قبال دستور عراق و یکپارچگی عراق متعهد بوده و سیاست‌های اشتباهی در راستای برخی منافع کشورهای منطقه‌ای اتخاذ نکنند.

انتهای پیام/++


کارشناس مسائل سیاسی عراق در گفت‌وگو با فارس:
بغداد در اعتراض به سفر غیرقانونی"اوغلو"‌ سفیر آنکارا را اخراج کند
خبرگزاری فارس: کارشناس مسائل عراق با اشاره به سفر وزیر امور خارجه ترکیه به منطقه کردستان عراق بدون هماهنگی با دولت مرکزی بغداد گفت: بغداد می‌توانست در اعتراض به این سفر سفیر خود را از آنکارا فرا بخواند یا سفیر ترکیه را از عراق اخراج کند.
 Tweet
"طالب الرماحی" کارشناس مسائل عراق در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل فارس با اشاره به سفر داود اوغلو  وزیر خارجه ترکیه به منطقه کردستان عراق بدون هماهنگی با دولت مرکزی بغداد گفت: این اقدام که دهن کجی به حاکمیت عراق است، مسبوق به سابقه بوده و در حقیقت پس از تحولات اخیر کشورهای عربی، ترکیه بارها در امور داخلی کشورهای عربی دخالت کرده است.

وی با اشاره به دخالت‌های آشکار آنکارا در امور کشورهای داخلی منطقه خاورمیانه تاکید کرد که نباید از کنار اهانت به ملت و دولت عراق به راحتی دست کشید و بغداد نباید تنها به محکوم ساختن چنین اقدامات مداخله جویانه‌ای بسنده کند.

الرماحی با بیان اینکه ملت عراق همانند سایر ملت‌های منطقه از چنین دخالت‌هایی بیزار است، از اینکه مواضع دولت بغداد از سطح رسانه‌ای فراتر نرفته ابراز تاسف کرد و دولت نوری المالکی را به اتخاذ گام‌های قاطع‌تری در رویارویی با چنین اقدامات تحریک آمیزی فرا خواند و تاکید کرد که دولت عراق بایستی واکنش بازدارنده‌ای در مقابل چنین اقداماتی از خود نشان دهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره ماهیت و چگونگی واکنش بازدارنده که دولت بغداد را به آن تشویق می کند، گفت: برای نمونه بغداد می‌توانست سفیر خود را از ترکیه فرا خواند یا سفیر آنکارا را از بغداد اخراج کند.

الرماحی با اشاره به سطح تبادلات تجاری عظیم بین عراق و ترکیه،‌ از بغداد خواست از موضوع همکاری‌های اقتصادی به عنوان یک برگ برنده استفاده کند یا حداقل به قطع روابط اقتصادی تهدید کند.

وی با بیان اینکه بغداد می‌تواند ضمن محکوم ساختن سفر وزیر خارجه ترکیه به منطقه کردستان بدون هماهنگی دولت مرکزی از آنکار بخواهد به طور رسمی عذر خواهی کند،‌گفت: وزیر خارجه ترکیه به منظور امضای معاملات نفتی به منطقه کردستان آمده و از آنجایی که چنین سفری به سود کردهاست نباید از آنها انتظار داشت که داود اوغلو را به هماهنگی با بغداد تشویق کنند. بویژه آنجایی که اختلافاتی بر سر قانون نفت و گاز بین مسئولان منطقه کردستان و دولت مرکزی عراق وجود دارد.

وزارت خارجه عراق با انتقاد از سفر غیر معمول وزیر خارجه ترکیه به کردستان عراق، آن را دخالت در امور داخلی عراق و نقض تمامیت آن دانسته و به این سفر اعتراض کرد.

احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیروز در سفری غیر منتظره به شهر کرکوک رفت.

دولت عراق اعلام کرد که پیشتر موضوع این سفر به دولت اطلاع داده نشده بود. اوغلو پیش از  سفر به کرکوک در اربیل با مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق دیدار کرده بود.

وزارت خارجه عراق تاکید کرده است که این سفر بدون اعلام به وزارت خارجه عراق و بدون اجازه و موافقت آن صورت گرفت و از کانال های رسمی و دیپلماتیک که در چنین دیدارهایی باید انجام شود، انجام نشده است.

دولت عراق موضع منطقه کردستان برای تسهیل در این دیدار بدون اطلاع دولت مرکزی را شگفت آور خوانده و آن را مغایر با مسئولیت های قانونی این منطقه دانسته است.

انتهای پیام/++

سفر وزیر امور خارجه ترکیه به شمال عراق
خبرگزاری فارس: وزیر امور خارجه ترکیه به منظور دیدار با مقامات محلی شمال عراق و اعلام نگرانی‌های آنکارا دربار تحولات منطقه و به خصوص شمال سوریه به اربیل عزیمت کرد.

عراق ترکیه

به گزارش دفتر خبرگزاری فارس در ترکیه، احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به منظور دیدار و گفتگو با مسعود بارزانی رهبر کردهای شمال عراق و بحث و گفتگو درباره تنش پیش آمده بین اربیل و بغداد، مبارزه با تروریسم، تحولات شمال عراق و نیز تحولات سوریه و به خصوص شمال این کشور به اربیل سفر کرد.

در این سفر داود اوغلو پیام دولت آنکارا به بارزانی مبنی بر لبنان شدن سوریه در صورت تشکیل دولت کرد در شمال این کشور را نیز منتقل خواهد کرد.

داود اوغلو پیش از سفر چند ساعته خود به شمال عراق با عبدالباسط سیدا رئیس کردتبار شورای ملی سوریه دیدار و گفتگو کرد.

وی همچنین قبل از عزیمت به شمال عراق با هاکان فیدان رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه موسوم به میت نیز دیدار کرد.

دولت آنکارا پیش از این نگرانی خود را از حمایت مسعود بارزانی از کردهای سوریه و آموزش آنها در شمال عراق و اعزام نیروهای پیشمرگه به شمال سوریه ابراز نگرانی کرده بود.

انتهای پیام/ص

طبقه بندی: اخبار (89 تا 92)،  اخبار ایران و جهان،  مواضع دولت عراق، 
برچسب ها: ترکیه، عراق، مالکی، احمد داود اوغلو، اربیل،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی