نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : جمعه 21 تیر 1392

خودزنی و خودسوزی، طی دهه 1370 در سازمان مجاهدین از دهها مورد افزون است و این ها همه نشانگر این است كه طی دهه های 1360 تا به امروز، تكامل انتحار در درون سازمان، متناسب با تبلیغات و فرامین انتحاری سازمان، رو به پیش و ارتقاء بوده است. سازمانی كه همواره در اثر بروز كوچك ترین خطر و پیشامد، به اعضایش پیشنهاد خودكشی و انتحار از نوع سیانور و نارنجك، را می كرد تا از این روش، اولاَ حداكثر رعب بیافریند و حداكثر خشمش را به دشمن نشان دهد ... 

خودسوزی

تبخیرشدگان

خودكشی یا انتحار، یك واژه منفی و در اصل بار منفی به همراه دارد و كم و كیفش مختلف است. كسی كه خودكشی یا انتحار فیزیكی می كند، می تواند هم از موضع تهاجمی و از نقطه قوت، و هم این كه از موضع تدافعی و از سرِ یاس و ضعف، دست به خودكشی بزند. خودكشی چه به عنوان نابود كننده فردِ عمل كننده و یا روشی برای انهدام دشمن، اگر صورت پذیرد، در هر دو حال، خشونت و امیال نافی حیات است و تشویق و ترغیب افكار عمومی را به دنبال ندارد، بلكه در هر حال مذموم است.

به جز خودكشی ها و انتحارهایی كه در اثر بحران های روحی و بیماری های اشخاص، انجام می گیرند، در حیطه اجتماعی و سیاسی، خودكشی رنگ و بوی اعتراض و عصیان را دارد و این گونه اعتراضات، در هر محیط و جامعه ای و در هر دوره از تاریخ، به اشكال مختلف بروز می كند. مثلاَ خودكشی های اعتراضی كه در كشور آلمان صورت می گیرند، با خودكشی های اعتراضی كه در فلسطین انجام می گیرند، جدا از انگیزه های روانی و اجتماعی افراد عمل كننده، كیفیت و اشكالش نیز با هم فرق دارند.

در كشور آلمان، به جز موارد استثنایی، دهشتناك ترین نوع خودكشی كه معمولاُ هر از گاهی انجام می گیرد، خوابیدن قربانی به روی ریل قطار است كه احتمالاَ قربانی از این طریق می خواهد ناقوس قطار را برای سرنشینان و تماشاچیانش به صدا در آورد و عده ای از مردم را به وضعیت ناهنجار و نابسامانی های جامعه و علل مرگ قربانی، جلب نماید.

در جامعه ای دیگر مثل فلسطین، شكل انتحار وحشیانه تر و مخرب تر است، مثلاَ ممكن است فردی همراه خود تعدادی از دشمنانش و یا افراد بی گناه را نابود كند و از این طریق، شعله های انتقام و یا ناقوس بلندتری را در سطح جهانی به صدا در آورد. البته از یاد نباید برد كه جدا از معضلات بیرونی كه یقه فرد مستاصل را گرفته و گاهاَ رهایش نمی كند، همچنین اشكال خودكشی در درون به روان شناسی افراد نیز بر می گردد.

مثلاَ در یك جامعه ای كه شرایط ماشینی و بی رحم مثل آلمان را ندارد و شرایط اشغال و انقلابی مثل فلسطین را ندارد، اشكال خودكشی ها متفاوت و در درجه نخست، به روان شناسی افراد نیز بستگی دارد كه آن افراد در مقابل كدام یك از اهرم های نفی حیات، جسارت عمل و تحملش را دارند.

كسی در آب غرق می شود، كسی در آتش می سوزد، كسی از ارتفاع می پرد، كسی سم می خورد، كسی رگش را می برد، كسی با تفنگ خود را می زند، كسی حلق آویز می شود و كسانی كارهای دیگر می كنند! این ها معمولاَ در مورد افراد معمول جامعه است و افرادی كه بیمارِ روانی، زندانی، انقلابی، نظامی و موقعیت های اخص دیگر دارند، طبعاَ نوع انتحارشان ممكن است با آن چه در بالا آمده است، فرق بكند و بیش تر به سبك كار و نوع فكرشان در ارتباط باشد. در گذشته های دور و یا این كه در آینده نیز طبیعتاَ شكل و نوع مرگ و انتحار، فرق داشته و خواهد داشت.

در سال های گذشته، به ویژه در كشورهای غربی، بعضی از فرقه های مذهبی، اعضای شان را دعوت به خودسوزی جمعی كرده اند. آنان طبعاَ بر این باور بودند تا توسط یكی از خشن ترین و دیوانه ترین روش های انتحار، حداكثر افكار عمومی را مجروح و متوجه موجودیت رو به انقراض خود كنند.

بارزترین و آخرین نمونه اش هم خودسوزی اعضای فرقه مجاهدین خلق، در ژوئن سال 2003 در خاك اروپا بوده است. آنان از طریق شانتاژ و رسوایی سیاسی، سعی بر این داشتند تا از قانون و دموكراسی، باج گیری كنند كه تا حدی هم موفق بوده اند!

جدا از خودسوزی هایی كه حداكثر ده موردش در بیرون و بر له سازمان مجاهدین، جهت شانتاژ و باج گیری اتفاق افتاد و این یك نوع روش اعتراضیِ شناخته شده از جانب مجاهدین خلق است، در درون سازمان نیز مواردِ بسیاری خودكشی و خودسوزی اتفاق افتاد كه آن ها جملگی نه در مقابل قانون و دموكراسی، بلكه دقیقاَ بر عكس، در مقابل بی قانونی و روش های غیر دموكراتیك سازمان، اتفاق افتاد.

خودكشی ها و خودسوزی هایی كه سازمان ناچار شد، ناقوس های بر آمده از شعله های آتش و مرگ را دفعتاَ خاموش كرده و قربانی را بی فوت وقت و بی سرو صدا به زیر خاك بخواباند. موارد خودكشی و خودسوزی اعضای مجاهدین در مقابل روش های بی رحم و افراطی سازمان، در طی دهه 1370 نمونه های فراوانی وجود دارد كه از این فرصت به دست آمده و این فاجعه انسانی و سیاسی، سازمان استفاده اپورتونیستی و ابزاری كرده و بخشی از نیروهای ناراضی اش را كه به روش های معنی دارِ دیگر تبخیر كرده بود، در باور اعضای وفادار و غیر جسور، موارد تبخیری ها را خودكشی و خودزنی قلمداد كرده است.

در حالی كه بسیاری از خودكشی های افشاء شده اعضای ناراضی سازمان، هنوز در پس پرده تردید و ابهام باقی مانده و هنوز به روش های علمی و عقلانی ثابت نشده است كه آن اعضاء، چرا و به چه صورت خود را نابود كرده اند!

مع الوصف، آن چه كه در این نوشتار لازم به پرداختن آن می بینم، به جز موارد خودكشی و خودزنی هایی كه هنوز در پس پرده تردید قرار دارند، تكامل انتحار در سازمان مجاهدین طی دهه 1360 تا دهه 1370 و امروز، كیفاَ با هم فرق دارند و نوع كاربرد ابزار در خودكشی ها نه به روانشناسی و بحران های روحی افراد بر می گردد، بلكه نتیجه رادیكالیسم در بیرون بوده و جمعاَ روشی بوده افراطی تا روح جریح و عصیان گر، از این روش ها خواسته باشد خواب خرگوشی رهبرانش را آشفته سازد و، حداكثر اعتراض خود را چونان ناقوسی بی صدا به گوش های سنگین برساند!

مثلاَ طی دهه 1360 كه چندین مورد خودكشی و یا تبخیر در سازمان مجاهدین افشاء شده است، از جمله تبخیر و خودكشی اعضایی چون داوود احمدی و مجتبی میرمیران، كه هر دو در سال 1367 اتفاق افتاده است، هر دو مورد فوق را سازمان بی هیچ دلیل و منطق و شاهدی، حلق آویز اعلام كرده است! كه اگر با ساده لوحی انقلابی این گونه توجیهات را از زبان سازمان باور كنیم، با این وجود، طی دهه 1370 و 1380، نوع انتحار در سازمان تغییر كیفی داشته و به طور معمول از نوع كاربرد سلاح و شعله های بی رحم آتش بوده است.

خودزنی و خودسوزی، طی دهه 1370 در سازمان مجاهدین از دهها مورد افزون است و این ها همه نشانگر این است كه طی دهه های 1360 تا به امروز، تكامل انتحار در درون سازمان، متناسب با تبلیغات و فرامین انتحاری سازمان، رو به پیش و ارتقاء بوده است. سازمانی كه همواره در اثر بروز كوچك ترین خطر و پیشامد، به اعضایش پیشنهاد خودكشی و انتحار از نوع سیانور و نارنجك، را می كرد تا از این روش، اولاَ حداكثر رعب بیافریند و حداكثر خشمش را به دشمن نشان دهد، ثانیاَ، دكانِ پر مشتری شهدایش خالی باقی نماند. ولی در پروسه زمان، دیده و شنیده شد كه روش های انتحاری در درون و بر علیه سازمان نیز كیفاَ با گذشته كه مواردی را حلق آویز اعلام كرده اند، فرق اساسی داشته و طی دهه 1370 و تا امروز، انتحار و اعتراض قوی در سازمان، اكثراَ از نوع خودزنی با سلاح و خودسوزی با آتش، گزارش شده است.

 

مع ذلك، منظور از نوشتار بالا، این بود تا به شرح و چگونگی انتحارِ فردی یا تبخیرِ سازمانیِ یكی از قدیمی ترین و معروف ترین عضو تبخیرشده مجاهدین خلق، بپردازم. برای باز شدن سرِ كلاف، در شماره آینده این سلسله نوشتار، گفتگویی خواهم داشت با دوست عزیزم آقای محمد حسین سبحانی كه ایشان در سابق یكی از فرماندهان ارتش آزادیبخش مجاهدین و ضمناَ فرمانده خودِ مجتبی میرمیران نیز بوده است.

مهدی خوشحال

ادامه دارد ....

خودسوزی

خودسوزی های فرقه رجوی در 2003 پاریس

 
طبقه بندی: آرشیو 92 ،  آشنایی با فرقه رجوی،  افشاگری،  پرونده،  آقای مهدی خوشحال،  خودسوزی و خودکشی ،  قربانیان خشونت و ترور ، 
برچسب ها: تبخیرشدگان، مهدی خوشحال، خودزنی و خودسوزی،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی