نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

در جلسه مزبور که با حضور مسئولان استخبارات ارتش عراق و نمایندگان سازمان تشکیل شده ، پیرامون جزئی ترین مسائل جبهه به بحث و بررسی می پردازند. همچنین جلسات کارشناسی بین فرماندهان نظامی عراق با مسئولان سازمان برگزار می شد و موضوعات مختلفی نظیر نتایج عملیات ، اقدامات نظامی ایران ، تلفات و غنائم و ... مورد بحث و گفتگو قرار می گرفت ...


صدام رجوی

اسنادی از روابط نظامی فرقه مجاهدین با عراق

در ابتدای استقرار نظامی سازمان در کردستان عراق ، گزارش عملیات نظامی پراکنده و کوچک سازمان در مناطق مرزی علیه جمهوری اسلامی ایران که با مجوز قبلی ارتش عراق انجام می گرفت ، تماماً می بایست از سوی سازمان به صورت کتبی به سرویس اطلاعاتی عراق تحویل می گشت .
همچنین جلسات کارشناسی بین فرماندهان نظامی عراق با مسئولان سازمان برگزار می شد و موضوعات مختلفی نظیر نتایج عملیات ، اقدامات نظامی ایران ، تلفات و غنائم و ... مورد بحث و گفتگو قرار می گرفت .
در یکی از جلسات اولیه (1) عراقی ها از کشف اطلاعات همکاری نظامی خود با سازمانی نگرانی دارند و افسر عالیرتبه عراقی تأکید می کند :
" این جلسه بازجویی نمی باشد ، بلکه می خواهیم نسبت به این مسئله به نتیجه برسیم که آیا دشمن (ایران) اطلاعاتی دال بر همکاری سازمان و ارتش عراق در انجام عملیات نظامی داشته است یا خیر ؟ "
در این جلسه که با توجه به مطالب مطروحه در تیر ماه 1362 برگزار شده ، علاوه بر مهدی ابریشمچی و عباس داوری ، ابراهیم ذاکری که در آن زمان مسئولیت فرماندهی نظامی سازمان در کردستان را بر عهده داشت ، حضور داشته است . قسمتی از این مذاکرات که به جزئیات همکاری های نظامی اشاره می شود به شرح زیر می باشد :
" افسر سازمان اطلاعات نظامی عراق خطاب به نظامیان عراقی حاضر در جلسه :
این آقایان در خصوص موضوعی که با هم صحبت کرده ایم به اینجا آمده اند و این یک تحقیق یا بازجویی نیست ، بلکه می خواهیم به یک نتیجه برسیم در خصوص بعد از عملیات انجام شده ، از برادر ابراهیم (ذاکری) من سؤال کرده بودم که آیا دشمن اطلاعاتی دارد دال بر این که سازمان اقدام به انجام عملیات با همکاری نیروهای نظامی ما بر علیه نیروهای ایران می کند ؟
این سؤال اول است که می خواهیم در این جلسه به بررسی آن بپردازیم و سؤال دوم این است که در اثنای عملیات آیا نیروهایی از نظامیان دشمن به طرف نیروهای ماآمده اند ؟ می خواهیم که برادر ابراهیم نسبت به این موضوع توضیح دهد .
یکی از نظامیان عراقی شرکت کننده در جلسه که از استخبارات ارتش عراق است می‌افزاید :
بنا به اظهارات ابراهیم نیروهای رژیم از این مسئله اطلاع داشتند که ارتش عراق با همکاری نیروهای مجاهدین اقدام به انجام عملیات در منطقه گرمی گردکوی کرده اند که این مسئله را من از ابوعمر و یک افسر عالیرتبه دیگر شنیده ام و همانگونه که ابوعمر گفته اند ما می خواهیم در رابطه با اوضاع و شرایط که به نیروهای ما بر می گردد رسیدگی کنیم .
ابراهیم ذاکری : ضربه ای که به دشمن زدیم در این منطقه بسیار سهمگین و با همکاری با هم بوده که طبعاً اگر همکاری شما نبود ما نمی توانستیم این ضربه را بزنیم و اشتباهاتی هم بود که تذکر هم دادیم و تأکید داشتیم که انتقادات ما اجر کار را کاهش ندهد . این مطلب را من در همان روز به فرماندهان تذکر دادم .
اما در رابطه با موضوعی که من در جریان صرف غذا اظهار داشتم ، یک سری اطلاعات اولیه به دست آمده از طریق اسرا بود و مطالبی که من گفتم نزدیک به مطالب اصلی می باشد و مقصود از نزدیک ، ظرافت کلام است . در مورد سؤال اول گفتم که ما سندی (از ایران) به دست آوردیم که ارتش عراق می خواهد با همکاری مجاهدین عملیاتی را انجام دهند ، بدون (ذکر) تاریخ معینی و مطلب دیگری هم گفتم که رژیم از تجمع ما در منطقه رواندوز قبل از یک هفته مطلع بود ، که در آن تاریخ رزیم یک آماده باشی داده بود در رابطه با تحرکات ارتش عراق .
افسر عراقی : من اینگونه فهمیدم که نیروهای شما قبل از عملیات به منطقه گودی کوران منتقل شدند . من این طور فهمیدم که شما در جریان نهار اظهار داشتید که بنده یک مدرک و سندی به دست آوردم که (ایران مطلع شده) عراقی ها می خواهند با هماهنگی و همکاری مجاهدین حمله ای را به ایران انجام دهند و مجاهدین یک شب قبل از عملیات به منطقه منتقل شدند و نیروهای رژیم با توجه به آگاهی از این موضوع یک سری موانع برای هر گونه حمله قرار دادند .
ابراهیم ذاکری : دو خبر بود : یکی در مورد رواندوز و خبر دوم در خصوص اطلاع ایران از نیت حمله عراق و همکرای با مجاهدین ، دو خبر جداگانه بودند که یکی از طریق مدرک و سند می باشد و دیگری از طریق کسب اخبار از اسرا می باشد . آماده باش اینها در منطقه گرده کوه ، بر اساس اخبار ما از طریق نیروهای استراق سمع ما و اسرای دستگیر شده ، این به واسطه تحرکات امکانات شما بود .
با توجه به دقت شما در این خصوص ، بنده می خواهم با دقت و ظرافت کامل مطلب را بازگو کنم . مقصود من از این موارد که اظهار داشتم این را می خواستم بگویم که رژیم از قصد ما اطلاعی نداشته و اطلاعاتش کلی بوده از یک هفته قبل و ما نیروهای خود را از رواندوز برگرداندیم تا رژیم اطلاعاتی در دست نداشته باشد و بنا به اظهارات اسرا و شنود ایران اطلاعی در مورد نقل و انتقال نیروهایمان نداشته .
افسر ارتش عراق درخواست سند سازمان را می کند که نمایندگان سازمان حاضر در جلسه سند را در اختیار عراقی ها قرار می دهند . سپس افسر ارتش عراق متن سند را می خواند و می گوید : در این سند که به صورت تلفنگرام می باشد ، نوشته شده :
" از تیپ دوم رکن دو . موضوع : تک احتمالی دشمن . بر اساس اخبار واصله دشمن بعثی با همکاری گروه های منافق و دمکرات و کومله قصد دارند اقداماتی در روزهای آینده علیه یگان های لشکر انجام دهند ، اخبار فوق با آتش توپخانه دشمن در منطقه کونشین احتمال تک دشن علیه یگان های تیپ به خصوص احتمالی هلیبرد در جناحین و عقب یگان ها و همکاری گروه ها متصور است ... " تا آخر .
سند شما حاکی از این است که از نظر آنان ، دشمن بعثی قصد دارد امشب یا شب آینده با همکاری نیروهای مجاهدین و یا کومله عملیاتی را در منطقه کونشین انجام دهد ، آیا این طور نیست ؟
ابراهیم ذاکری : بله .
افسر ارتش عراق : نکته دیگر ، آیا شما از پشت خط به دشمن حمله کرده بودید ؟
ابراهیم ذاکری : بله .
افسر ارتش عراق : آیا مشاهده کردید که نیروهایی که شما به آنها ضربه از پشت وارد کرده بودید و به آنها فشار وارد کردید ، به طرف قسمت هایی در یگان های ما حمله ور شوند ؟
ابراهیم ذاکری : اول من یک کروکی از منطقه عملیاتی را برای شما توضیح می دهم . اولاً طرح رژیم را برای شما توضیح می دهم ، عملیات در ساعت 4 شروع شده ، پیشروی آنها ساعت 30/3 انجام شده بود .
افسر عراقی : اطلاعیه نظامی دشمن اعلان می داد که عملیات فجر 2 را در منطقه حاج عمران انجام داده (2) ، در ساعت 30/4 دقیقه صبح ، البته این برای ما مهم نیست .
ابراهیم ذاکری : ولی به این دلیل که می گویم برای ما مهم است . عملیات در چهار نقطه در حالت پیشروی بودند ، یکی از حرانه ، یکی از ارتفاع تخته سنگی ، یکی از ارتفاع 1885 و یکی به طرف ارتفاعات گردمند و هدف آنها این بود که از گردمند تا دربند تا چومان بروند ، ولی ما در سه نقطه آتش باری داشتیم ، یکی مرانه ، یکی تخته سنگی و سوم گردمند .
به همین دلیل نیروهای آنها در این سه نقطه چون خارج از سنگر بودند متوقف شدند ، ولی نیروهایی که ابتدا از 1885 شروع به پیشروی کرده بودند به علت عدم قرار گرفتن در اهداف ما توانستند خودشان را به گردمند برسانند .
حالا من جواب شما را می دهم ، در رابطه با تخته سنگی به من گفته اند نیروهای ایران از تخته سنگی پایین آمده بودند که این مطلب برایم منطقی نبود و من به برادران ارتش شما گفتم اگر اینها از تخته سنگی پایین آمده باشند فرار کرده اند ، چون پایین آمدن امکان نداشت .
به عبارت دیگر حرف من تأیید آمدن آنها نبود و من در رد تهاجم گفتم نه در تأیید کلام و من می خواهم یک توضیح دهم ، از تخته سنگی امکان آمدن نیرو وجود ندارد ، بلکه راهی وجود دارد ، اینها به طرف محل گردان سرازیر شدند .
افسر عراقی : در اینجا همه چیز برایمان واضح و روشن شد و دیگر نیازی به بحث نمی باشد .
ابراهیم ذاکری : برادر مسعود (رجوی) همواره ذهن ما را برای هر گونه اتفاق آماده می کرد و می گفت اگر نیروهای شما در عملیات از دست بروند حتی یک گردان ، نگران نباشید و ما خودمان را به این وضع عادت دادیم و ما از نیروهای شما متشکریم و آنها را از خودمان بهتر می دانیم . بچه های درگیر در صحنه اطلاعاتی بوده اند و حتی از سربازان کارت می خواستند ، کارت های سپاه در اختیار داشتند و حجم این نیروها را ما نمی توانیم و ابعاد آنها را نمی دانیم .
افسر عراقی : اینها نیروهای جنگاور تیپ سوم لشکر 64 هستند و ارتشی می باشند و قطعاً سپاهی در میان آنها نیست .
ابراهیم ذاکری : ما گفتیم اینها نیروهایی از سپاه دارند و ما ریز سازماندهی آنها را به شما دادیم و آنها بعداً قصد دارند که تیپ جنگاوران را تشکیل دهند ، ما از ده گردان اسیر داریم ، البته تکاور هم وجود دارند و اینها غیر از آنها هستند .
افسر عراقی : لشکر 64 که دفاع می کند از منطقه محصوره گرمین و سیرآباد شمال شرقی که منطقه گستردگی حاج عمران است ، از 12 گردان بیشتر ندارد و همه پیاده هستند و در اختیار آنها گردان 209 تانک است و نیروهای مهندسی ، ولی امکانات تهاجمی ندارند . گردان 209 گردان تانک است که ما دو دستگاه تانک آن را از بین بردیم ، منطقه کوهستانی محلی برای مانور تانک ندارد .
همان گونه که گفتند نیروهای پیاده و تانک از راه و طریق مشخص تا رواندوز می توانند مستقر شوند . ولی از (سال) 82 (میلادی) به بعد از تانک استفاده نشده ، در مجموع به نظر می رسد با توجه به وجود نیروهای پشتیبانی در منطقه به گستردگی حاج عمران ، شما از زدن نیروهای پشتیبانی از عمق عمل کردید و تا رسیدید به نیروهای عملیاتی .
ابراهیم ذاکری : بله درسته .
افسر ارتش عراق : شما نیروهای ایران را بشمارید .
ابراهیم ذاکری : گردان 109 تیپ سوم 777 ، تیپ دوم که دو گروهان از آن مانده اند . گردان 117 تیپ دو یک تعدادی را برای پدافند به 109 اعزام کرده ، ولی در محل استقرار آنها در ارتفاعات رایات زیر ضربه رفتند . گردان 209 مستقل تانک ، گروهان در گرده کوه و دشت رایات داشته و گردمند ، ولی 300 نفر در این عملیات شرکت داشتند .
افسر عراقی : هر گروهان چند تانک دارد ؟
ابراهیم ذاکری : نمی دانم .
افسر عراقی : هر گروهان 7 تانک .
ابراهیم ذاکری : تعداد آنها را ما زیاد بالا زدیم ، 10 تا تانک بیشتر را بچه ها زدند در گرده کوه و پنجوین و تخته سنگی زدند .
افسر عراقی : در نظام جنگی در زمان شاه ، گردان 28 تا 30 تانک داشت و یا 20 تانک و این هم اشکالی ندارد ، گردان در جنگ با تمام امکانات حاضر نمی شود . در هیچ درگیری در هیچ جنگی ، نیروهای جنگی از داخل تانک خارج نمی شوند و به صورت پیاده روی وارد جنگ شوند و هم در زمان به اسارت در آوردن سربازان و افسران که آدم های کم سوادی هستند و می گویند ما 300 نفر هستیم .
در صورتی اگر حساب کنیم 20 تانک و هر تانکی هم 4 نفر می شوند 80 نفر ، پس چگونه شما 300 نفر حساب کردید ؟ یعنی آیا امکان دارد که گردان همه اش در عملیات شرکت کنند ، من شخصاً رفیق ابراهیم ابداً قبول نمی کنم که این 300 نفر حمله کردند ، شاید در منطقه بودند ، ولی همه در عملیات شرکت نکردند .
ابراهیم ذاکری : من کی گفتم اینها پیاده آمده اند ؟
افسر عراقی : من اینگونه فهمیدم .
ابراهیم ذاکری : اگر من عربی بلد بودم برای شما توضیح می دادم .
افسر عراقی : خداوند مترجم را کمک کند ...
ابراهیم ذاکری : در رابطه با روابط فی ما بین اعم از سیاسی و نظامی به مرور روحیات بهتر به دست می آید . البته در رابطه با امور نظامی به نظر می رسد ترجمه باید کارشناسانه انجام شود ، ولی در مسائل سیاسی شاید این طور نباشد . مثلاً ما حالا با ابوخلود (افسر اطلاعاتی) دیگر مشکلی نداریم .
افسر اطلاعاتی عراق : کاملاً درست است .
ابراهیم ذاکری : گردان ها و نیروهایی که در تهاجم شرکت داشتند عبارتند از : گردان 103 تکاوران ، گردان مستقل 795 که همه شرکت کرده بودند ، گردان جنگاوران ، گردان 198 این گردان به طول کامل بودند از جمله تعدادی از آنها نیز به گردان 109 مأمور بودند ، گردان مهندسی 407 نیز هم به خاطر حمله آمده بودند .
افسر ارتش عراق : من می خواستم حقیقت روشن شود ، در جریان جنگ گردان تکاور ، جنگاوران و گردان 103 شرکت داشتند و من این را اضافه می کنم که اطلاعات به دست آمده حاکی است از این که نیروهای نظام ایران از هماهنگی فی ما بین ارتش عراق و مجاهدین کاملاً اطلاع داشتند که همراه مجاهدین معارضه کردی _ دمکراتیک و کومله نیز بودند و هفت روز قبل از عملیات ، نظام (ایران) نسبت به موضوع اطلاع داشت .
بدین وسیله نیروهای نظام ، نیت های نیروهای عراق را به دست آورده بودند و از طرفی نظام فهمیده بود که نیروهای مجاهدین یک شب قبل از عملیات به نقطه 1885 نقل مکان کرده بودند و این اطلاعات حاکی است که به منظور مقابله با این تهاجم ، نظام اقدام به ایجاد خاک ریز و موانع نموده است ." (3)
همانگونه که مشاهده می شود در جلسه مزبور که با حضور مسئولان استخبارات ارتش عراق و نمایندگان سازمان تشکیل شده ، پیرامون جزئی ترین مسائل جبهه به بحث و بررسی می پردازند و در مواردی که نیروهای ایران توانسته اند عراقی ها را غافلگیر کنند ، سازمان و رژیم بعث عراق در جستجوی کشف نقاط ضعف کار خود شده اند .
در جلسه دیگری در فروردین 67 که عملیات نظامی سازمان در منطقه فکه مورد بررسی قرار گرفته است ، مهدی ابریشمچی با اشاره به جزئیات عملیات سازمان از افسر اطلاعاتی ارتش عراق درخواست می کند یک گروه از سازمان اطلاعات بیایند و غنایم موجود در دست سازمان را ببینید ، او می گوید :
" همان طور که می دانید دشمن اعلام نموده نیروهای عراقی حملاتی کرده اند و این عملیات را به عراقی ها نسبت داده است . آنان در منطقه فکه تیپ کماندو لشکر 4 و تیپ یک مکانیزه را آورده اند که دو گردان آنها را حمایت می کردند .
افسر اطلاعاتی عراق : قبل از این که به جلسه بیایم با وزیر تبلیغات ملاقات داشتم که به توافقاتی رسیدیم . ایشان سلام رساندند ، وزیر تبلیغات دستور دادند که تکذیبیه صادر شود و در رادیو (بغداد بخش) فارسی منعکس و انتشار یابد و به تمامی خبرگزاری های خارجی و مطبوعات و روزنامه های خارجی داده خواهد شد . مضمون این تکذیبیه این است که این عملیات را ارتش آزادیبخش ایران و در داخل خاک ایران انجام داده و رژیم بر آن سرپوش می گذارد .
مهدی ابریشمچی : از این مساعدت های سیاسی شما و دیگر مساعدت های شما متشکرم که روش و دستورات برادر مسعود تشکر از این مساعدت های شما است . مساعدت های غیر سیاسی شما خیلی زیاد است ، ولی ببینید مساعدت سیاسی شما چقدر مؤثر است .
افسر سرویس عراق : من خلاصه بیانیه را نوشتم ، اگر مطلب جدید بود ملاقات فوری و اضطراری تشکیل می دهیم ، عملیات تشریح شود اگر نواقصی باشد تکمیل کنیم ، در آینده بتوانیم از نقاط منفی کن کنیم .
مهدی ابریشمچی : همان طور که در جمع بندی عملیات ، برادر مسعود (رجوی) در مقابل رئیس جمهور (صدام حسین) بیان کرد و از نتایج این عملیات گفت ما هنگامی موفق شدیم که توانستیم نسبت به عملیات گذشته ، نیروهای خود را به هفت برابر افزایش دهیم ، یعنی 3500 جنگجو و رزمنده .
بدیهی است که بدون توجیهات (رهنمودهای) سیدالرئیس (صدام) اجرای چنین عملیاتی امکان پذیر نبود ، در جمع بندی کامل این عملیات و درس های اخذ شده می توان به این موارد اشاره کرد :
• هماهنگی قبلی با نیروهای مسلح عراق
• پیش بینی های مربوط به آتش باری و توپخانه
• حل نمودن مشکل ارتباطات
• تعیین کردن پیشاپیش موقعیت فرماندهی برای عملیات های آینده .
مخصوصاً ما به این نتیجه رسیدیم که از این پس ما بایستی مورد به مورد نیازمندی های خود را از قبل مشخص کنیم ، ما برای 3 ماه آینده در بهار نیازمندی های خود را ارائه خواهیم داد .
در این زمینه نیاز به آموزش از جانب ارتش عراق داریم : تانک ، تکرار دوره های مشابه قبلی برای نفربرهای زرهی ، آموزش ماشین های فرماندهی ، آموزش توپ 106 ، آموزش کاتیوشا و مینی کاتیوشا ، آموزش توپ 122 ، آموزش شناسایی .
ما هنوز هدف عملیات آینده را انتخاب نکرده ایم ، چون احتیاج به بررسی داریم و هنوز نمی دانیم در کدام سپاه (عراق) مستقر خواهیم شد . لذا سؤال داریم اگر عملیات در منطقه بصره بخواهد انجام شود ، جواب شما چیست ؟
افسر عراقی : شما منطقه را مشخص کرده اید ؟
مهدی ابریشمچی : این منطقه یکی از مناطق پیشنهادی است ، ما می خواهیم ببینیم آیا باز هم دست ما باز است ؟
افسر عراقی : امکان انتخاب برای شما فراهم است ، در منطقه جنوبی نیاز به بررسی و شناسایی است . در خصوص مشکلاتی که اشاره کردید هر عملیاتی برای خود روشهایی اعم از مثبت و منفی دارد ، ولی هر اندازه که روی مشکلات واقعی انگشت بگذاریم در عملیات های بعدی موفق خواهیم بود .
خوشحال خواهیم شد اگر مشکلات چه کوچک و چه بزرگ مشخص شود و ما به عنوان شکایت تلقی نخواهیم کرد ، بلکه به نفع طرفین خواهد بود و روش دمکراتیک همین است ، برخی از امور کوچک است ، ولی در چارچوب عملیات نظامی مسئله بزرگی است مثل ایجاد ارتباطات .
در خصوص دوره آموزش ، مورد نظر ما نیز بود و من خود پیگیری کرده ام و شما این موارد را آماده کنید : شما تعداد شرکت کنندگان در هر آموزش را مشخص کنید . در رابطه با سلاح و مهمات ماههای آینده هم مشکلی نخواهیم داشت ، در خصوص زمین مانور هم ظرف این هفته به شما جواب می دهیم . (4)
• دستور ویژه صدام در تأمین نیازهای سازمان :
در جلسه دیگری از مذاکرات با سازمان اطلاعاتی عراق در سال 67 ، مهدی ابریشمچی تأکید می کند امکانات ویژه ای که عراق بنا به دستور صدام در اختیار سازمان قرار می دهد باعث شده تا با ضربه زدن سازمان ، جمهوری اسلامی ایران در جنگ علیه عراق موفق نباشد . وی تصریح می کند :
" اینها توجهات ناشی از دستورات سیدالرئیس (صدام) است . تمام امکانات شما در حالت جنگ که مورد نیاز خودتان خست در اختیار ما گذاشته اید ، این نشانه آن است که شما با احساس مسئولیت این اهتمام را دارید . در برابر این خدمت شما ، نیرو به داخل ایران می فرستیم و ضربه می زنیم تا در جنگ علیه شما موفق نباشند ." (5)
در کتاب منتشره از سوی مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ با استناد به اسناد نظامی چنین آمده است:
" در بهار همین سال (1367) بعد از نشست محرمانه رجوی و صدام ، تجهیزات سنگین شامل تانک تی 55 و نفربرهای پی.ام.پی در اختیار منافقین قرار گرفت و افسران عراقی آموزش فشرده ای را برای آنها برگزار کردند . " (6)
در جلسه دیگری برای بررسی نقاط ضعف عملیات و انسجام بیشتر بین سازمان و ارتش عراق ، که در تیر ماه 66 برگزار شده ، ابریشمچی می گوید :
" من در تأیید ضرورت نشست ها نکته ای را بگویم . برادر مسعود همیشه به فرماندهان نظامی می گوید که : درست است که مسئولین عراقی تسهیلات زیادی ماننده راه ، پادگان و سلاح در اختیار شما می گذارند که به جای خودش هم خیلی مهم است ، ولی از همه اینها مهمتر عبارت است از اشکالاتی که مسئولین عراقی از کار نظامی شما می گیرند ، به خصوص در موارد منفی کارهایتان .
درست است که شما عجله زیادی برای کشتن پاسداران دارید و بیشتر به طرف شهرهای ایرانی و پیوسته می خواهید با خون جاده را باز کنید و می خواهید زمان و تاریخ را با خون کوتاه کنید ، ولی هیچ کس بدون تجربه و دانش پیروز نمی شود . بنابراین بهترین هدیه ای که فرماندهان عراقی به شما می دهند شناخت نقاط منفی کار است .
بنابراین من مطمئن هستم که حتی در عملیات موفقی مانند عملیات دهلران (7) ، به تجربیات فرماندهان شما نیازمندیم ... ولی به هر حال ما با آموزش های مسعود و تجربیات شما می توانیم موفق باشیم و من عین این نکات (گفته شده توسط فرماندهان عراقی) را به فرماندهان (ارتش سازمان) خواهم گفت و شما به آقای دکتر (8) بگویید مهدی این کار را خواهد کرد ." (9)
______________________________
1- همانگونه که قبلاً اشاره شد ، پس از سقوط صدام اسناد و مدارک محرمانه سازمان های امنیتی عراق به دست مردم افتاد و برخی از آنها در داخل عراق یا در اروپا انتشار یافت . بخشی از این اسناد که تا کنون انتشار یافته در اروپا توسط مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی تهیه گردیده که صورت جلسه ها و فیلم های ویدئویی برخی جلسات مسئولان نظامی سازمان با فرماندهان ارتش عراق از آن جمله می باشند .
2- عملیات والفجر 2 در غرب پیرانشهر ، در حد فاصل ارتفاعات قمطره و تمرچین در 29 تیر 1362 اجرا و منطقه حاج عمران به وسعت 30 کیلومتر مربع آزاد شد . آغاز تا پایان .... ص 79
3- متن پیاده شده نوار مذاکرات فرماندهان نظامی عراق و نمایندگان سازمان ، سند 133
4- متن پیاده شده نوارهای مذاکرات نمایندگان سازمان و مسئولان اطلاعاتی نظامی ارتش عراق .
5- همان
6- آغاز تا پایان .... ، ص 202
7- منظور عملیات حمله به پایگاه ژاندامری در منطقه مرزی دهلران بوده است که در اول تیر ماه 1366 صورت گرفت و طی آن 5تن از سربازان ایران به شهادت رسیدند و 7 تن مجروح شدند ، ولی سازمان آمار داد که 138 تن از نیروهای ایران را کشته و زخمی کرده است . نشریه اتحادیه انجمن های .... ش 100 ، ص 1 - 3
8- منظور دکتر فاضل براک است که در آن زمان رئیس سازمان کل اطلاعات عراق (مخابرات) بود .
9- متن پیاده شده نوار مذاکرات

......................
نوید رهایی
28 مهر 92
طبقه بندی: افشاگری،  پرونده،  خیانت ،  ایران ستیزی، 
برچسب ها: فرقه مجاهدین صدام، روابط نظامی فرقه مجاهدین با عراق، اطلاعات نظامی،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی