نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : شنبه 21 دی 1392
صبح چهارشنبه 21 دی ماه بود، یک ضبح غم انگیز و سرد زمستانی . احمدی روشن آماده ترک منزل به سوی دفتر کارش بود . کسی نمی داند در آن لحظات به چه فکر می کرد شاید به کارش و روز سختی که در پیش داشت. او هیچ فکر نمی کرد که قرار است چه اتفاق وحشتناکی بیافتد. نمی دانست تنها چند خیابان آن طرف تر قصد ترورش کرده اند. هنوز هشت نشده بود که رضا قشقایی ـ محافظ و راننده روشن ـ به جلوی درخانه او رسید. قشقایی اما به خطرات کار آگاه بود. وی پژوی 405 نقره‌ای رنگ را ...
    
ترور شهید احمدی روشن
درباره شهید احمدی روشن و چگونگی ترور وی      
 
مصطفی احمدی‌ روشن‌ دانشجوی ورودی سال 77 دانشگاه صنعتی شریف بود. وی در مقطع کارشناسی ارشد در  یک پروژه مشترک با چند تن از دوستان در خصوص ساخت غشا‌های پلیمری برای جداسازی گاز فعالیت داشت. مصطفی روشن در سال 82 در رشته شیمی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف  فارغ التحصیل شد. وی معاون بازرگانی سایت هسته ای نطنز بود . احمدی روشن 21 دی ماه دو سال پیش هدف حمله تروریستی قرار گرفت. از شهید احمدی روشن یک فرزند به نام "علی" به یادگار مانده است.

صبح چهارشنبه 21 دی ماه بود، یک ضبح غم انگیز و سرد زمستانی . احمدی روشن آماده ترک منزل به سوی دفتر کارش بود . کسی نمی داند در آن لحظات به چه فکر می کرد شاید به کارش و روز سختی که در پیش داشت. 

او هیچ فکر نمی کرد که قرار است چه اتفاق وحشتناکی بیافتد. نمی دانست تنها چند خیابان آن طرف تر قصد ترورش کرده اند. هنوز هشت نشده بود که  رضا قشقایی ـ محافظ و راننده روشن ـ به جلوی درخانه او رسید. قشقایی  اما به خطرات کار آگاه بود. وی پژوی 405 نقره‌ای رنگ را چک کرد. روشن هنوز نیامده بود . این فرصتی بود تا قشقایی کاپوت را بالا دهد و قطعات ماشین را یک وارسی کرده باشد.

او جلوی در خانه احمدی روشن واقع در خانه در چیذر در شمال تهران به انتظار مشغول بود. در این لحظه روشن سوار خودرو شد، آنها راه افتادند به سمت دفتر روشن. روز سختی در پیش بود. معاونت بازرگانی سایت نظنز می تواند برای هر کسی شغل پر مشغله ای باشد. اما او آماده به نظر می رسید؛ آماده کار کردن در یک روز سرد.در مسیر، قشقایی چون پشت فرمان بود ضریب خطر هم بالا می رفت. او فرصت واکنش سریع در برابر هر گونه حمله ای را تا حدی از دست می داد.

ماشین شناسایی شده بود. پژوه 404 نقره ای رنگ. بهترین وسیله برای عملیات هم موتور بود. سریع می توانست در میان جمعیت و لابه لای ماشین ها گم شود. قبلی ها را هم این گونه  ترور کرده بودند. ماشین شهید مجید شهریاری و فریدون عباسی را با همین روش منفجر کردند.عقربه های ساعت هشت را نشان می داد. پژوه تحت نظر بود. خیابان به خیابان تعقیب می شد. تمام برنامه ها مو به مو اجرا می شد. اگر طرح ترور لو می رفت فاجعه و رسوایی بزرگی بود. باید به هر قیمت ممکن اجرا می شد. باید روشن ترور می شد بی آنکه تروریست ها دستگیر شوند.به سرعت چک شد که روشن همان مسافر مورد نظر است. یک اشتباه کوچک هم یعنی یک شکست بزرگ. پژوه 405 به خیابان گل نبی رسید. در یک لحظه موتور سیکلت تروریست ها خود را به ماشین روشن نزدیک کرد. در شلوغی خیابان، بمب مغناطیسی اش را به درب پژوه همان سمتی که روشن نشسته بود چسباند و به سرعت دور شد. 9 ثانیه بعد انفجاری مهیب خیابان را لرزاند. شیشه مغازه ها شکست. در چند لحظه همه به سمت 405 پنج نقره ای آمدند ...... .

روشن هیچ وقت به سر کارش نرسید. خبر ترورش به سرعت ترورش همه جا پیچید. تلویزیون، رادیو و خبرگزاری ها خبر دادند: یک دانشمند هسته ای دیگر در ایران ترور شد. همه جا صحبت ترور او بود. بمب طوری طراحی شده بود که روشن را حتما از پای درآورد. همین طور هم شد. به قشقایی هم امان نداد. او هم بعد از رسیدن به بیمارستان جان باخت.

ترور احمدی روشن به سرعت در رسانه های جهان بازتابای یافت. شبکه خبری بی بی سی در گزارشی اعلام کرد: این انفجار زمانی رخ داد که یک موتورسیکلت یک بمب مغناطیسی را به خودروی حامل احمدی روشن چسباند و موجب کشته شدن وی و مجروح شدن دو همکارش شده است.

خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز در گزارش خود در این زمینه عنوان کرد: همزمان با دومین سالگرد شهادت مسعود علیمحمدی دانشمند هسته ای ایران، صبح امروز یک دانشمند دیگر ایرانی به نام مصطفی احمدی روشن در اثر انفجار در خودروی خود، جانش را از دست داد.

شبکه خبری ای بی سی نیز در گزارشی مشابه به بیان این خبر پرداخته و اعلام کرد : در شرایطی که امروز دومین سالگرد کشته شدن یکی از دانشمندان هسته ای برجسته ایران است، صبح امروز در تهران یک دانشمند دیگر این کشور به نام مصطفی احمدی روشن در اثر انفجار یک بمب کشته شده است.


رادیو فردا نیز در خبر خود با اشاره به اینکه که معاون تاسیسات هسته ای نطنز در انفجار یک بمب کشته شد، نوشت" رسانه های ایران خبر داده اند که یکی از مسوولان تاسیسات هسته ای نطنز بر اثر انفجار بمبی مغناطیسی کشته شده است. در جریان ترور این استاد دانشگاه دو نفر دیگر مجروح شده اند. خبرگزاری های ایران هویت فرد کشته شده را مصطفی احمدی روشن اعلام کرده اند.

رادیو فردا در ادامه گزارش خود اشاره کرد: ترور دانشمندان هسته ای ایران در سال های اخیر شدت گرفته است و مقامات ایران اسرائیل و آمریکا را مسوول این ترورها دانسته اند. اگرچه آمریکا دست داشتن در هر گونه تروری را رد کرده است، ولی مقامات اسرائیل در این زمینه حاضر به اظهار نظر نشده اند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی در موردترور احمدی روشن نوشت: شاهدان عینی دو نفر را دیده اند که سوار بر موتور بوده اند و بمبی را به خودرو حامل این افراد چسباندند. بر اساس این گزارش، علاوه بر کشته شدن مصطفی احمد روشن، یک عابر پیاده نیز در این انفجار جان باخته است.


شبکه خبری الجزیره نیز در گزارشی که در این زمینه منتشر کرد، اعلام کرد: امروز یک دانشمند هسته ای ایران که مسئولیت نظارت بر سایت هسته ای نظنز را بر عهده دارد، در اثر انفجار بمب کشته شد. وی هم دانشمند و هم استاد دانشگاه بوده است.

رسانه های دیگری از جمله پایگاه های خبری جاکارتا گلوب، ازسنترال، نیشن، چنل نیوز ایشیا، اسرائیل ماتزا، سی ان ان، هاآرتص، یدیعوت آحرونوت، اورشلیم پست، فوکس و داون نیز در خبرهای جداگانه به انتشار خبر ترور احمدی روشن پرداختند.

21دی1392
طبقه بندی: آرشیو 92 ،  مناسبت ها،  شهدای ترور، 
برچسب ها: ترور، احمدی روشن، شهدای ترور،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی