نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 16 بهمن 1392
رومانی (به رومانیایی România) کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است.

رومانی

كشور رومانی

رومانی (به رومانیایی România) کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است.

رومانی با داشتن مساحت ۲۳۸،۴۰۰ کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت است و همچنین با داشتن ۱۹ میلیون جمعیت هفتمین کشور اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است.[۱]

زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی و واحد پول آن لئو رومانی است. اکثریت مردم رومانی مسیحی هستند که حدود ۸۷ درصد از شاخه ارتودوکس تعلق دارند.

مردم رومانی از آمیزش قوم بومی داچیا (قومی هند و اروپایی مرتبط به تراکیه‌ای‌ها) و رومی‌ها پدید آمده و زبان رومانیایی از ریشه لاتین و هم‌خانواده با زبان ایتالیایی است.

کشور رومانی در سال ۱۹۴۴م به اشغال ارتش سرخ شوروی درآمد و تا سال ۱۹۵۸م ادامه یافت. در این مدت شوروی با مداخله در امور رومانی موفق شد زمینه‌های شکل‌گیری و تسلط دولت کمونیستی را بر رومانی فراهم آورد. از این پس به مدت چهل سال و اندی از ۱۹۴۵ تا ۱۹۸۹م دولت کمونیستی بر رومانی فرمان راند.[۲]

در سال ۱۹۸۹، نیکلای چائوشسکو، دیکتاتور کمونیست کشور درپی شورش مردم رومانی سرنگون و نظام این کشور به یک نظام چندحزبی مبدل شد.[۳] با کنار رفتن پرده آهنین، دوره گذار رومانی به سوی دموکراسی و اقتصاد بازار سرمایه‌داری آغاز شد. پس از یک دهه مشکلات اقتصادی بعد از انقلاب و کاهش استانداردهای زندگی، انجام اصلاحات گسترده، بهبود اقتصادی را به دنبال داشت. در سال ۲۰۱۰، رومانی یک کشور با درآمد متوسط رو به بالا با شاخص توسعه انسانی بالا بود.[۴]

رومانی در ۲۹ مارس ۲۰۰۴ به ناتو، و در ۱ ژانویه ۲۰۰۷ به اتحادیه اروپا پیوست.


رومانی


موقعیت جغرافیایی

كشور رومانی در جنوب شرق اروپا وشمال شبه جزیره بالكان و در حاشیه رودخانه دانوب قرار دارد.مساحت رومانی 237500 كیلومتر مربع می باشد.
رومانی 7/3181 كیلومتر مرز آبی و خاكی دارد و ازشرق و شـــــــمال به جمهوری اوكراین وملداوی (3/1327 كیلومتر)،از جنوب شرقی به دریای سیاه ( 234 كیلومتر)‌ از جنوب غربی به جمهوری صربستان (3/544 كیلومتر )، از جنوب به بلغـــــارستان (3/631 كیلومتر) واز غرب به مجارستان 08/444 كیلومتر) محدود می شود.

آب های داخلی

آب های داخلی رومانی شامل رودخانه های مرزی و داخلی ودریاچه هااست.

رودهای مهـــم رومانی

رودهای مهم رومانی عبارتنـــــداز: دانوب، پروت، مورش، اولت، سیرت رود دانوب طویل ترین رود رومانی است ( 1200 كیـلومتر از دانوب در مرزیاداخل رومانی جریان دارد. در رومانی بیشتر از 3500 دریاچـــه وجود دارد.كه ازاین تعـــداد 2300 دریاچه طبیعــــی است.

آب وهـــــــوا


آب و هوای رومانی معتدل اروپای است.

كانالهـــــــا

كانال دانوب به دریای سیاه از طریق بندر كنســـــتانزا ( در دریای سیــاه ) و چرناودا (در حاشیه دانوب ) متصــــل می باشـــد.این كانال برای كشــــتی های تا ظرفیت 5000 تن قابل استفاده است.

بنادر مهــــم

بنادر مهم رومانی عبارتنداز: بندر كنستانزا، مانگالیا و سولینـــا دركنار دریای سیاه و بنادر گالاتس، جیورجیو، چرناودا، كالاراش،‌تولچا، تورون ماگــــورل، وتورون سورین در كنار رود دانوب.

شهرهای مهــم

پایتخت این كشـــــور شهر بوخارست است. شهرهای مهم رومانی عبارتنداز: براشو، تیمیـــشوارا، كنســــتانزا، كلوژ، پلویشت، برایلا، اورادیا، آراد، باكائو، سیبــیو، تیرگومورش، بایاماره.

جغرافیای انسانی

جمعیت ، تركیب و پراكندگی


جمعیت رومانی تا سال 2000 ، 22300000 نفر اعـــــلام گردیده است. بطــــوریكه پرجمعــیت ترین كشــــــور بالــكان و مركز اروپا است.مردم رومانی سفــــید پوست می باشــند. 1/88% جمعیت رومانی را رومنـــها ( تقریبا78% ارتدكس ) تشكیـــل می‌دهند و مهمترین اقلیتهای قومی این كشور را مجاری تبارهای كاتولیك با 9/7% جمعیت ، كولیـــهای ارتدكس 1/1 ، آلمانی‌ها كاتولیـــك 6/1 ، اكراینــی(3%) ،روس 02%) ، صرب(1%) ، اسلواك (1%) ، بلغـــاری (1%)، ســـایر ملیتــــها(1%) سایر هستند. اقلیتهای ترك و تاتار در رومانی با جمعیت 70 هزار نفری مسلمانند و غالبا در مناطقی نزدیك به دریای سیاه ساكنند و دارای دو نماینده در پارلمان میباشند. یهودیان رومانی نیز در حدود 9000 نفر و تحت رهبری خاخام اعظم بسر می‌برند .

نرخ رشد جمعیت


طبق آمار رسمی كمیســـــیون ملی آمار رومانی ، جمعیت این كشــور در مدت 15 سال تنها در حدود یك میلیون ودویست هزار نفر افزایش یافته است .

زبان و خط

زبان رسمی مردم رومانی ، رومانیـــــایی می باشد این زبان همچـــون زبانهــــــای ایتالیایی ، اسپانیـایی . فرانســــوی ، پرتغــــالی ریشه لاتین دارد.خط رومانیایی نیز ریشه لاتین دارد وكلمات همانگونه كه تلفظ می گردد ، نوشته می شود.


ادیان و مذاهب


تشكیلات مذهبی

شاخه های مختلف مذهبی موجود در رومانی به شرح ذیل می باشند:

كلیســــای ارتدكس رومانی( تقریبا78% از مردم رومانی پیرواین كلیسا هستند.این كلیسا نقش مهــــمی را در حفظ ودفاع ازهویت ملی ، توســعه زبان وفرهنگ ملی داشته است.)ـ كلیســـای كاتولیــك یونانی ـ كلیســای رومن كاتولیك ــ كلیســــــای اصلاحات ـ كلیسای انجیـــــلی پیروان آگوستین ـ كلیسای انجیلی ، شورای مشایخ ـ كلیسای پروتستان ـ كلیسای ارامنه ـ مذهب ارتدكس به سبـــــك قدیم ـ كلیسای مسیحیان ـ مذهب پنتكــــوستال ـ مذهب مسیــحیت بر اساس انجیل ـ خلیفه گری صرب ارتدكس ـ خلیفه گری اوكراینیهای ارتدكس ـ یهودیها ( بر اساس سر شماری تعــــداد یهودیهـــای رومانی تقریبا 9000 نفر هســــــتند كه در 80 انجـــــمن محلی سازماندهی شده اند.) ـ اسلام ومسلمــــانان ( دین اسلام در اوایل قرن سیزدهم كه ترك ها و تاتارها در رومانی مستقر شده اند، به این كشور وارد شد .مسلمانان امروز با ایجاد مركزی در كنستانزا تحت عنوان ؛ حوزه علـوم دینی ؛ سازمــــــاندهی شده اند.تعــداد مسلمانان در رومانی تقریبا 000/70 نفرهســــتند كه بیشتر آنان را ترك و تاتاها تشكیل می دهند. تقریبا 97% از مسلمانان در استانهـــای كنستانزا و تولچا زندگی می كنند. در رومانی 57 انجمن مسلمـانان و77 مسجد وجود دارد كه تنها یكی از این مساجد در بوكارست می باشد.

رسانه های گروهــــــی

مهمترین مطبوعات

ادوارول - رومانیا لیبرا - زیوا - لیبرتاته - كوریرل ناسیونال - كوتیدیان - كرونیكا رومانا

اونی منتول زیله - ناسیونال

مهمترین خبرگزاریــــها

1- روم پرس ( دولتی )             2ـ مدیافاكس (خصوصی)

رادیو و تلویزیون


طبق آخرین آمار موجود، در رومانی بیش از 6/4 میلیـــــــون دستگاه رادیو و بیش از 6/4 میلیون دستگاه تلویزیون مورد استــفاده مردم قرار می گیرد.در حال حاضر سه كانال تلویزیونی دولتی وبیش از ده كانال خصوــصی در سراسر كشور برنامه پخش می كنند
.....................
نوید رهایی
1392/11/16طبقه بندی: آرشیو 92 ،  اخبار ایران و جهان،  اخراج و انتقال،  گوناگون،  آموزش، 
برچسب ها: رومانی، اروژا، بخارست،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی