نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 19 اسفند 1392

مادران و پدران تا دیر وقت نگران جگرگوشه هایشان هستند که در جستجوی شادی، نشاط و شادابی به استقبال حادثه و مرگ رفته اند. بسیاری برای تماشا می روند، اما معلوم نیست که خطر در کمین سلامتشان هست یا نه؟ اکثراً هم نمی دانند دلیل اوّلین جشن چهارشنبه سوری چیست. اما آنچه نظرشان را جلب می کند هیجان است و صحنه های تلخ ترس، وحشت،سوختن و جیغ و فغان ناشی از بدعت فرهنگی در مراتسم سنتی.

خودسوزی در چهارشنبه سوزی

چهارشنبه آخر سال را نسوزانید! 
 
در آستانه فرا رسیدن چهارشنبه سوری، دوباره وجودمان از ترس و هیجان را سرشار می گردد، صدای نارنجک و نور خیره کننده منورها همه چیز را مهیا می کند تا خیابان ها به صحنه مانور آتشین تبدیل شوند و اگر می خواهید از میان این آتش جان سالم به در ببرید باید احتیاط کنید تا باران ترکش و تیر به شما آسیب نرساند.
صداهای مهیب، گوشخراش و خطرناک از دور و نزدیک به گوش می رسد و هیچ شباهتی بین چهارشنبه سوری سنتی و چهارشنبه سوزی صنعتی مشاهده نمی شود.

جشن چهارشنبه سوری به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود بسیار مورد توجه جوانان بوده و هر ساله نسبت به سالهای گذشته به صورت گسترده تر و مفصل تر برگزار می شود. اما تنوع و گوناگونی فرهنگی اگر همراه با دو اصل اخلاق و ادب اجتماعی نباشد منجر به بروز تضادهای اجتماعی و همچنین خسارت های زیادی به جان و مال مردم، جوانان، منازل، منابع طبیعی، پارک ها، خیابان ها، اتلاف وقت برای امنیت و سرویس دهی ترافیک، آلودگی و... می شود.

خیلی از مراسم های چهارشنبه سوری هر چند خرافی بوده اند چون بوته افروزی و پریدن از آتش با شعر معروف «زردی من از تو، سرخی تو از من»، فال گوش نشینی و قاشق زنی، پختن آش و ... فراموش شده اند و سرخی زیبا و نه چندان مهربان آتش جای خود را به رعد و برق مهیب مواد منفجره ای می دهد که در ساخت آن کمترین اقدام های ایمنی رعایت نشده است.

نسل سوم و چهارمی ها که از چهارشنبه سوری تنها آتش افروزی آن را شنیده اند به خیال آن که تنها آتش افروزی سنت این شب است، به هر طریق ممکن سعی می کنند این آتش باروتی را حفظ نمایند.

مادران و پدران تا دیر وقت نگران جگرگوشه هایشان هستند که در جستجوی شادی، نشاط و شادابی به استقبال حادثه و مرگ رفته اند. بسیاری برای تماشا می روند، اما معلوم نیست که خطر در کمین سلامتشان هست یا نه؟ اکثراً هم نمی دانند دلیل اوّلین جشن چهارشنبه سوری چیست. اما آنچه نظرشان را جلب می کند هیجان است و صحنه های تلخ ترس، وحشت،سوختن و جیغ و فغان ناشی از بدعت فرهنگی در مراتسم سنتی.

با توجه به اینکه مراسم جشن چهارشنبه سوری ابعاد اجتماعی قابل توجهی یافته است و بار مالی بسیاری بر جامعه تحمیل می کنند که موجب عوارض و تبعات منفی جسمی قابل توجهی می شود.

طبق معمول از مدت ها قبل از این شب سوزانی، آمار زخمی ها، مصدوم ها، آتش سوزی ها و حوادث آن گفته می شود، تا شاید این اخبار مانع از ایجاد هیجان در جوانان شود. اما سئوال اینجاست آیا نمی توان با مطالعه دقیق جامعه شناختی و روانشناختی از انحراف فرهنگی جلوگیری کرد؟ آیا بهتر نیست با تهیه ترقه های استاندارد و فشفشه ها و مواد محترقه بی خطر راه خطر را بر سلامتی جوانان ببندیم؟

امروزه در اکثر کشورها از روزها، آیین ها و جشن های ملی جهت ایجاد نشاط و شادابی اجتماعی، همچنین ایجاد وحدت، همبستگی و انسجام ملی استفاده و بهره برداری می کنند. به ویژه جشن ها، آیین ها و روزهایی که به دور از تعصبات قومی، نژادی و قبیله ای باشد. اما کشور ما در برگزاری جشن چهار شنبه سوری، متاسفانه مشکلات و معضلاتی به وجود می آید.

از آنجایی که این شب پیش از فرا رسیدن عید نوروز برگزار می شود در حقیقت با برپایی آن به استقبال نوروز بزرگترین جشن سال می روند و نسبت به سایر جشن های دیگر که در طول سال برگزار می شود از هیجان، شور و نشاط بیشتری برخوردار است.

طی چند سال اخیر با تهیه و تولید وسایل آتش زا و ترقه های پر سر و صدا و خطرناک و غیراستاندارد موجب مزاحمت و آسیب های جدی جسمی، روحی و اقتصادی برای مردم شده است.

با این تفاسیر پیشنهادهای ذیل جهت اجرای بهتر، سالم تر، شادتر و کم خطرتر جشن چهارشنبه سوری ارائه شود:
1- تولید و عرضه اقلام محترقه، نورافشان بی خطر، استاندارد و ایمن به صورت آزاد از طریق تولید کنندگان دارای مجوز.
2- جلوگیری از ورود و توزیع مواد محترقه خطرناک و غیرمجاز.
3- برخورد جدی و قهری انتظامی، قضایی با تولید و عرضه کنندگان مواد محترقه خطرناک و غیراستاندارد.
4- برنامه ریزی و طراحی جهت اجرای مراسم نورافشانی جذاب در میادین و نقاط مهم و حساس شهر و برگزاری مراسم شادمانی با همکاری و مشارکت مردم.
5- خنثی کردن تبلیغات ضد فرهنگی دشمنان، گروههای تروریستی، اطلاع رسانی، آگاهی و فرهنگ سازی میان مردم به جهت استفاده صحیح از مواد محترقه استاندارد و مجاز و تبعات منفی ناشی از استفاده از مواد غیرمجاز.
6- مراقبت جدی از امنیت اجتماعی و جلوگیری از تحرکات افراد و گروههای ضد مردمی که منجر به سوء استفاده از این مراسم می شوند.
7- آگاه سازی دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی از خطرات و عواقب استفاده از مواد محترقه غیرمجاز.
8- تهیه و تدوین جزوات، بروشورها و ... درخصوص مسائل فرهنگی، اجتماعی و امنیتی کابرد مواد محترقه غیراستاندارد.
9- آمادگی جدی دستگاهها و سازمان های انتظامی، امدادی، اورژانس، آتش نشانی و ...
10- تهیه و پخش فیلم های مربوط به حوادث چند ساله گذشته در مورد استفاده از مواد محترقه آتش زای خطرناک و غیراستاندارد.
11- واگذاری امکانات و فضاهای مناسب جهت اجرای عملیات نورافشانی توسط شهرداری ها و یا سایر دستگاهها و سازمان های ذیربط.
12- ارائه نکات ایمنی لازم جهت پیشگیری از بروز حوادث ناشی از اجرای مراسم چهارشنبه سوری و مصاحبه با مصدومان حادثه دیده سالهای گذشته.
19 اسفند 92 
 
طبقه بندی: مناسبت ها،  آرشیو 92 ، 
برچسب ها: خود سوزی در چهارشنبه سوزی،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی