نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 25 اسفند 1392
چندی است سنت چهارشنبه‌سوری دستخوش تغییرات عجیب و غریبی شده که جز دردسر و سوختگی برای افراد عایدی دیگری ندارد.


چهارشنبه‌ای که فقط می‌سوزاند


فارس گزارش می‌دهد

چهارشنبه‌ای که فقط می‌سوزاند
 رسم دیرینه چهارشنبه‌سوری هر ساله با استقبال زیاد مردم اجرا می‌شود اما این رسم زیبا و قدیمی در چند سال اخیر دستخوش تغییرات عجیب و غریبی شده به‌طوری که آسیب‌ها و صدمات زیادی در این شب، افراد را تهدید می‌کند و بیشتر به چهارشنبه‌سوزی تبدیل شده است.

آخرین چهارشنبه سال یکی از جشن‌های ایرانی است، در این شب جالب‌ترین و مرسوم‌ترین مراسم این شب برپا کردن آتش با بته و خار در سر گذرها، بر سر بام‌ها و یا در حیاط خانه‌ها است چرا که آتش در بین ایرانیان مظهر نابودی تاریکی و سیاهی بود.

از نظر ایرانیان، روشنایی آتش، پاکیزگی، طراوت، زندگی و سلامتی، سازندگی و پیشرفت را به همراه داشت و معتقد بودند با کمک آتش و نور که سمبل‌های خوبی هستند افراد، راه خود را در آخرین شب‌های تاریک سال پیدا کنند و به روزهای آغازین بهار برسند.

چندی است در چهارشنبه‌سوری‌‌ها از مواد منفجره خطرناک، ترقه و دیگر مواد محترقه استفاده می‌شود و باعث شده تا مردم با نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال بیشتر از این سنت دیرینه بترسند تا اینکه لذت ببرند.

نوید رهایی ، چهارشنبه سوزی
دستگاه‌های خدمات‌رسان مانند آتش‌نشانی، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش و رسانه‌ها و ... وارد عمل می‌شوند تا در راستای آموزش شهروندی و پیشگیری از آسیب‌ها و صدمات جدی اقدام کنند.

در همین راستا مدیرعامل آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان اظهار داشت: هر ساله آتش‌نشانی برنامه‌های پیشگیرانه خود را از اوایل اسفندماه آغاز می‌کند و بیشتر برنامه‌ها را نیز برای قشر کودکان و نوجوانان با ارائه برنامه‌های آموزش شهروندی در قالب نمایش اجرا می‌کند.

مسعود دهبانی‌صابر افزود: متاسفانه طی سال‌های اخیر این سنت‌های لطیف ایرانی جای خود را به انفجار نارنجک و مواد محترقه داده و لطافت و صمیمیت این سنت تاریخی تحت‌ شعاع قرار گرفته به گونه‌ای که کم‌کم سنت دیرین ایرانی در هیاهوی انفجارها از بین رفته است.

چهارشنبه سوزی

 
وی تصریح کرد: سازمان آتش‌نشانی برای جلوگیری از بروز هر حادثه‌ای در این ایام از ابتدای اسفندماه اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز می‌کند و همین امر نیز موجب شده که در طی چند سال گذشته با اطلاع‌رسانی‌های به موقع سازمان و مشارکت خوب شهروندان شاهد هیچگونه حادثه‌ای نباشیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان ادامه داد: امسال نیز با اقدامات صورت گرفته از ابتدای اسفندماه از جمله آگاهسازی کودکان در قالب برنامه‌های نمایشی، توزیع کتابچه هشدارهای ایمنی در قالب‌های متفاوت و برای سنین مختلف سعی کردیم تا چهارشنبه‌سوری بدون حادثه را در همدان داشته باشیم.

چهارشنبه سوزی

 
وی در ادامه با هشدار به افرادی که با منفجر کردن مواد محترقه و ایجاد آتش‌سوزی سلامتی مردم را مورد هدف قرار می‌دهند افزود: افراد باید دقت داشته باشند تا با انجام اعمال اشتباه رسم زیبای چهارشنبه‌سوری را خراب نکنند.

دهبانی‌صابر گفت: امیدواریم مردم در این ایام نکات ایمنی را رعایت کرده تا دچار آسیب و حادثه‌ای نشوند که برای آنان پشیمانی به بار بیاورد.

یکی از شهروندان نیز در همین راستا اظهار داشت: هر ساله یک ماه مانده به چهارشنبه‌سوری صدای مواد محترقه آرامش را از افراد سلب کرده است.

نعمت‌الله موسوی بیان داشت: وقتی در خیابان راه می‌روی یک دفعه صدای انفجاری را می‌شنوی که ممکن است بلای جان یک بیمار یا کودک یا زن بارداری باشد که این صدا او را به طور وحشتناکی می‌ترساند.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان در این چند سال با اقداماتی که انجام دادند تا حدی توانستند آسیب‌ها و حوادث این شب را کنترل کنند.

نوید رهایی ، چهارشنبه سوزی

 
موسوی عنوان کرد: آموزش‌های شهروندی، اطلاع‌رسانی رسانه‌ها و بروشور‌های آگاهسازی بسیار تاثیرگذار است تا جوانان و نوجوانان از خطرات استفاده از مواد محترقه در چهارشنبه‌سوری اطلاع پیدا کنند.

وی افزود: افراد باید با رعایت نکات ایمنی این سنت دیرینه را به خوبی اجرا کنند و نگذارند رسوم غلط آن را تحت‌الشعاع قرار دهد.

در پایان باید بگوییم که در این راستا فقط فرهنگسازی است که جوابگوی این اقدامات است که در این میان خانواده‌ها نقش اصلی را در نهادینه کردن این فرهنگ دارند تا از روی دادن حوادثی که ممکن است جبران‌ناپذیر باشد جلوگیری کنند.
..........................................
گزارش از: فاطمه جانی

خبرگزاری فارس

 25 اسفند 1392طبقه بندی: آرشیو 92 ،  مناسبت ها، 
برچسب ها: چهارشنبه سوری، نوید رهایی،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی