نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : شنبه 7 تیر 1393
آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن با هدایت داعش به عراق، به دنبال اهدافی چون باج گیری از بازی های سیاسی در صحنه عراق، احیای بازماندگان حزب بعث، مسدود نمودن فضای امنیتی ایران و ایجاد فضای تنفسی امنیتی برای رژیم صهیونیستی هستند.

داعش

داعش؛ معمای جدید عراق

آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن با هدایت داعش به عراق، به دنبال اهدافی چون باج گیری از بازی های سیاسی در صحنه عراق، احیای بازماندگان حزب بعث، مسدود نمودن فضای امنیتی ایران و ایجاد فضای تنفسی امنیتی برای رژیم صهیونیستی هستند.

پس از تشکیل «جماعه التوحید و الجهاد» به سرکردگی ابومصعب الزرقاوی در سال 2004 میلادی، او بیعت خود را با اسامه بن لادن سرکرده سابق القاعده اعلام کرد تا به « تنظیم القاعده فی بلاد الرافدین» بپردازد.
 
این تشکل، عملیات تروریستی را به اندازه ای افزایش داد که به یکی از قوی ترین گروههای مسلح در صحنه عراق تبدیل شد و شروع به گسترش نفوذ خود در مناطق گسترده ای از عراق کرد تا اینکه در سال 2006، ‌الزرقاوی علناً در یک نوار ویدئویی تشکیل آنچه را « شورای مجاهدین» خواند به سرکردگی عبدالله رشید البغدادی اعلام کرد.
 
پس از هلاکت الزرقاوی در همان سال، «ابوحمزه المهاجر» به سرکردگی این گروه تعیین شد و در پایان همان سال دولت اسلامی عراق به سرکردگی «ابوعمر البغدادی» تشکیل شد، این گروه تروریستی پس از اعلام موجودیت، چندین عملیات مسلحانه در داخل عراق انجام داد.
 
پس از هلاکت «ابوعمر البغدادی» در روز دوشنبه 19 آوریل 2010 میلادی، ابوبکر البغدادی به عنوان سرکرده جدید این گروهک انتخاب شد. دوران سرکردگی ابوعمر شاهد گسترش عملیات های تروریستی همزمان، همانند حمله به بانک مرکزی، وزارت دادگستری، یورش به زندانهای ابوغریب و الحوت بود.
 
پس از حوادث اخیر در سوریه و درگیری گروههای به اصطلاح انقلابی و گروه مسلح موسوم به ارتش آزاد با ارتش سوریه، جبهه النصره لاهل الشام در اواخر سال 2011 م. اعلام موجودیت کرد و طولی نکشید که توانمندی این گروه تروریستی، با توجه به حمایتهای گسترده برخی کشورهای منطقه ای، به طور چشمگیری افزایش یافت تا در طی چند ماه به یکی از مهمترین و قدرتمندترین گروههای مسلح در سوریه تبدیل شود.
 
در روز نهم آوریل 2013 میلادی، در یک پیام صوتی که از طریق شبکه موسوم به شموخ الاسلام پخش شد، ابوبکر البغدادی ادغام آن را با دولت اسلامی عراق تحت عنوان دولت اسلامی عراق و شام اعلام کرد و نفوذ این گروه تروریستی به سبب حمایتهای گسترده حامیان منطقه ای اش روز به روز در سوریه بیشتر شد.
 
داعش به دنبال در اختیار گرفتن سرزمینی مشخص برای برپایی خلافت است و این مساله با بده بستانهای سیاسی آتی در میدان تحولات بیداری اسلامی منطقه خاورمیانه که اکنون به نفع خواسته های مردم این منطقه (در سوریه، عراق، بحرین و ...) در جریان است، سازگار نیست.

 دولت اسلامی عراق و شام، عملیات تروریستی علیه سفارت ایران در بیروت را انجام داد و تروریست های این گروه بر شهر فلوجه عراق از اواخر دسامبر 2013 م. مسلط شدند که کماکان به سیطره خود بر این شهر ادامه می دهند.
 
تروریستهای داعش به تازگی بر شهر موصل و برخی مناطق استان نینوا مسلط شده اند و دامنه تحرکات تروریستی خود را به شدت گسترش داده اند که البته ادامه این فعالیتها بدون حمایتهای گسترده حامیانشان، که مخالفان اصلی روند سیاسی پس از صدام در عراق هستند، امکان نداشت.
 
اکنون که سال ها از تغذیه گروه های تروریستی در سوریه و عراق می گذرد، اربابان آنان متوجه خطرات غیرقابل پیشگیری شان نیز شده اند. اگر به هر ترتیبی آرامش در سوریه فراگیر شود و ماشین جنگی تروریست های تکفیری مانند داعش، النصره و ارتش آزاد، فلسفه وجودی خود در سوریه و عراق از دست بدهند، آن وقت سراغ بانیان خود خواهند رفت.
 
از سوی دیگر، در اقدامی بی سابقه که نشان از حضور و نفوذ القاعده میان گروه های تروریستی مسلح در سوریه و اطاعت پذیری آنها از رهبر این سازمان تروریستی دارد، ایمن الظواهری در یک فایل صوتی جبهه النصره را شاخه القاعده در سوریه اعلام کرد.
 
این فایل صوتی که توسط برخی از شبکه های خبری پخش شد، نشان دهنده آن بود که الظواهری از اختلافات بسیار زیاد میان این دو گروه تروریستی مطلع بوده و با این اقدام در صدد حل اختلافات آنها بر آمده است.
 
 الظواهری در این فایل صوتی کوتاه، ابومحمد الجولانی، رهبر گروه تروریستی جبهه النصره، را به عنوان نماینده خود و القاعده در سوریه خواند و از ابوبکر البغدادی خواست تا گروه مسلح تحت فرماندهی خود را به نام دولت اسلامی عراق خطاب کرده و عنوان «شام» را از آن حذف کند.
 
اختلافات میان این دو گروه وابسته به القاعده که درگیری های سنگینی را نیز در برخی مناطق میان آنها به همراه داشت، باعث شده بود تا بسیاری از افراد خارجی که هسته اصلی نیروی رزمی آنها را تشکیل می دهند، از آنها ناامید شده و پس از شکست های سنگین از اردوی سوریه، تصمیم به خروج از این کشور بگیرند.
 
اما بازگشت افرادی که چندین و چند بار وحشیانه اقدام به سر بریدن و شکنجه های غیر انسانی در سوریه نموده اند، جامعه اروپایی و غرب را به هراس انداخته است. چندین هزار جنگ طلب از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی بر اساس احساس تکلیف! برای جنگ با بشار اسد به میدان سوریه گسیل شده و حمایت های هنگفت مالی و نظامی از سوی غرب و متحدان منطقه ای آنان مانند عربستان سعودی، قطر و ترکیه، دریافت می کنند.
 
اکنون این پتانسیل آب دیده، اما شکست خورده در سوریه، در فکر بازگشت به کشورهای خود یا ماندن و جنگیدن با متحدان دیروز و رقبای امروز هستند. در هر دو صورت حامیان چنین گروه هایی متضرر هستند؛ با بازگشت آنان به کشورهای خود، زیاده طلبی و بروز خشونت از سوی ایشان، جامعه مقصد را دچار هراس همیشگی می نماید و در صورت ماندن و جنگیدن، علاوه بر آشکار شدن روحیه قدرت طلبی و منفعت محوری آنان (که در ظاهر برای برپایی دین و حمایت از مظلومان سوری پا به میدان نبرد با اسد گذاشته بودند)، هزاران میلیارد دلار حمایت مالی حامیان غربی - عربی خود را نیز به هدر خواهند داد.
 
لذا غرب و متحدان عربی- ترکی آنان در منطقه خاورمیانه، با هدایت گروه تروریستی داعش به میدان عراق، اهدافی را در دو سطح محیط امنیتی خاورمیانه و محیط سیاسی عراق دنبال می کنند. در محیط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی عراق، داعش اهرمی است برای:
 
- ناکارآمد نشان دادن حکومت شیعی مستقر در برخورد با چالش های نظامی
 
- تخریب بنیان های اقتصادی و انسانی عراق
 
- عقب نگه داشتن کشور عراق در عرصه های مختلف و جلوگیری از ورود آنان به عرصه سازندگی و پیشرفت
 
غرب و متحدان عربی- ترکی آنان در منطقه خاورمیانه، با هدایت گروه تروریستی داعش به میدان عراق، اهدافی را در دو سطح محیط امنیتی خاورمیانه و محیط سیاسی عراق دنبال می کنند.

 - باج گیری دموکراتیک در بازی های سیاسی چون انتخاب نخست وزیر، رئیس جمهور، رئیس پارلمان و ... بعد از پیروزی مجدد «ائتلاف حکومت قانون» و احتمال ابقای نوری مالکی در پست حساس نخست وزیری
 
- و احیای بازماندگان نظامی حزب بعث و وفاداران صدام
 
اما در سطح منطقه ای، با ورود داعش به عرصه معارضه با دولت شیعی عراق، غرب و متحدان عربی –  ترکی آن، اهداف ذیل را دنبال می کنند:
 
- مسدود نمودن فضای امنیتی ایران که به واسطه دولت شیعی عراق، از محاصره امنیتی خارج شده است
 
- ناامن جلوه دادن محیط امنیتی خاورمیانه و بهانه تراشی برای بازگشت و حضور نظامی مجدد در عراق و منطقه
 
- ممانعت از پیوند زنجیره محور مقاومت با در نظر گرفتن پیروزی های بشار اسد در سوریه و احتمال شکل گیری زنجیره اتحاد امنیتی حزب الله لبنان- دمشق- بغداد- تهران- منامه
 
- درگیر نمودن نظامی ایران در عراق و به راه انداختن دعوای فرقه ای - مذهبی در منطقه
 
- و ایجاد فضای تنفسی امنیتی برای رژیم صهیونیستی و حمایت از متحدان مرتجع منطقه ای
 
در نهایت اگر چنین اهدافی نیز محقق نشد، حداقل دستاورد گسیل نمودن این گروه ها به کشوری (عراق) غیر از کشور اولیه (سوریه)، تار و مار کردن افرادی خشن و متحجر با امکانات و قوای انسانی کشور جدید است.
 
آمریکا، غرب و متحدان منطقه ای آنان، پس از حصول اهداف اولیه خود در میدان نبرد سوریه (تغییر جهت محور مقاومت از مقابله با اسرائیل به جنگ داخلی) و عدم توفیق در دستیابی به خواسته نهایی خود (سقوط نظام بشار اسد)، اکنون اهداف مذکور را سرلوحه برنامه های خود در ارتباط با نیروهای معارض سوری از جمله داعش قرار داده اند.
 
نیروهایی که با خوش خیالی، سودای برپایی امارات اسلامی! در سرزمین سوریه و عراق را در سر دارند و برخلاف ارتش آزاده و النصره که کاملاً مطیع سیاست های ریاض می باشد، به دنبال در اختیار گرفتن سرزمینی مشخص برای برپایی خلافت است و این مساله با بده بستانهای سیاسی آتی در میدان تحولات بیداری اسلامی منطقه خاورمیانه که اکنون به نفع خواسته های مردم این منطقه (در سوریه، عراق، بحرین و ...) در جریان است، سازگار نیست.
 

ولی اله حامی
دانشجوی دکتری روابط بین الملل دانشگاه گیلان
.........................................
نوید رهایی
07 تیر ماه 1393
طبقه بندی: آرشیو 93،  دیدگاه،  گروه تروریستی، 
برچسب ها: ولی اله حامی، داعش، عراق، تروریست، امریكل، نوید رهایی، دانشگاه گیلان،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی