نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 1 دی 1393
شب یلدا را که در گویش لری «شو چِلهَ» یا «شو قارّه» می‌نامند، در استان لرستان با سنت‌های کهن و بومی برگزار می‌شود.

شب یلدا در لرستان

این مراسم باشکوه که می‌توان آن را پس از عید نوروز یکی از جشن‌ها و آیین‌های ماندگار ایران کهن دانست در سرزمین لرستان نیز با شکوه هرچه تمام در بین خانوادهای این قوم بزرگ برگزار می‌شود به نحوی که در این شب همه اقوام و فرزندان در منزل بزرگ و پیر خانواده جمع و سنت صله رحم را به جا می‌آورند.

رسوم شب یلدا در لرستان
از «چارشو دُر کنی» تا «مَتَل خونی»

شب یلدا یا در اصطلاح گویش لری «شو چِلهَ» یا «شو قارّه» یکی از رسوم و آیین‌های ایران کهن است که همواره مردمان این کشور در طولانی‌ترین شب سال یعنی شب اول زمستان با بیدار ماندن در کنار هم تا صبح این شب را پاس می‌داشتند.

شب یلدا تنها یک دقیقه طولانی‌تر از شب‌های قبل و بعد از آن است، اما همین یک دقیقه بهانه‌ای شده، برای یک رسم کهن و یک آیین ماندگار که در آن خانواده‌ها در شب سرد زمستان با دور هم جمع شدن و خوردن نوشیدنی، میوه و شیرینی این شب را به سحر می‌رسانند.

گردهمایی اقوام دورهم و ایجاد فضایی  سراسر از محبت، عشق و دوستی در بین خانواده شاید نمادی باشد از اتحاد و مقاومت  در مقابل طولانی‌ترین شب سال در سیاهه سرد زمستان.

* پاسداشت شب یلدا در لرستان

این مراسم باشکوه که می‌توان آن را پس از عید نوروز یکی از جشن‌ها و آیین‌های ماندگار ایران کهن دانست در سرزمین لرستان نیز با شکوه هرچه تمام در بین خانوادهای این قوم بزرگ برگزار می‌شود به نحوی که در این شب همه اقوام و فرزندان در منزل بزرگ و پیر خانواده جمع و سنت صله رحم را به جا می‌آورند.

در شب یلدا رسم بر آن بوده که غذایی فاخر طبخ و اعضای خانواده تا سحر با خوردن انواع میوه و شیرینی و تنقلات ذخیره شده از فصل برداشت در کنار هم لذت ببرند و خود را سرگرم بازی‌های دسته جمعی و بومی کنند.

* «چارشو دُر کنی» « مَتَل خونی» از رسوم کهن لرستان در شب یلدا


از رسوم این شب در استان لرستان می‌توان به مراسم «چارشو دُر کنی» اشاره کرد؛ که این مراسم با شرکت نوجوانان و جوان‌ها برگزار می‌شد به نحوی که بچه‌ها از پشت بام خانه‌ها با آویزان کردن چادر، شال یا گلونی از صاحب خانه تقاضای شیرینی و تنقلات مخصوص این شب را می‌کردند و صاحب‌خانه نیز چند گردو، بادم، میوه یا مقداری نخودچی کشمش و از این دست تنقلات در آن چادرهای آویزان شده، قرار می‌دادند.

این کار از سوی بچه‌ها همراه شعر خوانی بود و آنها زمزه می‌کردند: «اِمشو اول قاهارهَ خیر دِ حونت بَواره ** نون و پَنیر و شیره کیخا حونَت نَمیره».

شوهنومه خونی (شاهنامه خوانی) و متل‌گویی (قصه تعریف کردن) از دیگر رسوم مردم لرستان در این شب است که اغلب توسط بزرگان فامیل برای جمع حاضر صورت می‌گرفت و در این بخش بزرگ فامیل با لحنی جذاب و محلی قصه‌های کهن را برای جمع تعریف می‌کرد و این کار مورد استقبال اعضای خانواده به خصوص کودکان قرار می‌گرفت.

* مصرف گندم برشته و انار سرخ در شب یلدا

یک مرد کهن سال دورودی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در دورود در خصوص این مراسم گفت: از گذشته در لرستان شب یلدا با نام‌های شب چله و شب قارّه نیز یاد می‌شود، شبی که در آغاز چله گَپَ (یعنی اول دی ماه) است.

وی ادامه داد: در این شب مردم دور بزرگ فامیل جمع می‌شوند و دیدار تازه می‌کنند و میزبان نیز با میوه‌هایی مثل انار و آجیل مخصوص این شب یعنی گندم برشته و شاهدانه از آنها پذیرایی می‌کند.

یعقوب لک ادامه داد: در گذشته کدوی حلوایی را در آتش باقی مانده تنور می‌پختند و در شب یلدا در کنار سایر تنقلات استفاده می‌شد.

* صله رحم بهترین دست آورد شب یلدا


وی با بیان جمع شدن خانواده در کنار هم بهترین دستاورد، این رسم بوده است، گفت: متاسفانه این روزها دیگر خانواده کمتر به سر می‌زنند و شاید این رسم فرصت مناسبی باشد، برای نزدیک‌تر شدن خانواده به هم دیگر.

در ادامه یک بانوی میان‌سال در این خصوص به خبرنگار فارس، گفت: شعرخوانی به خصوص حافظ‌خوانی یکی از مراسم‌های این شب بوده است که توسط بزرگ خانواده اجرا و سایر اعضا از آن بهره‌مند شده و لذت می‌بردند.

* قاشق‌زنی و چهل سرو از رسوم محلی لرستان در شو چِلهَ

مهناز مرادی ادامه داد: مراسم قاشق زنی، چل سرو (فال گرفتن)، شب نشینی و مصرف آجیل مخصوص نخودچی و کشمش به همراه گندم برشته و گندم شیر از مراسم‌های این شب در قدیم بوده است که همواره صفا بخش مجالس ما بودند.

وی تاثیر حفظ این رسوم را با اهمیت دانست و گفت: کشور ما از نظر فرهنگی بسیار غنی است و حفظ این دست سنت‌ها می‌تواند در حفظ و ترویج سبک زندگی ایرانی بسیار تاثیرگذار باشد.

این شهروند دورودی خاطرنشان کرد: در این شب تازه عروس‌ها و دخترهای خانواده بی‌نصیب نبوده و بزرگان خانواده و فامیل هدیه‌هایی را به آنها می‌دادند که این رسم همواره در برخی از نقاط کشور و بخصوص استان ما همچنان به چشم می‌خورد.

* چه لذتی دارد، شو چِلّهَ پای کرسی تَشی با لحاف مخملی


به گزارش فارس، فراموش نکنیم، این شب تاریخی که با رسوم کهن متعددی همراه است، فرصتی برای دور هم جمع شدن فامیل و انجام سنت صله رحم است و چه زیباست خاطره جمع شدن دور کرسی چوبی با لحافی مخملی آن هم در کنار بزرگان.

گفتنی است، مراسم شب یلدای امسال با ایام جانسوز دهه آخر ماه صفر یعنی رحلت پیامبر عظیم شان اسلام و شهادت دو فرزند وی همراه شده است و طبق توصیه بزرگان دین حفظ حرمت این ایام با برگزار نکردن مجالس شادی باید حفظ شود.

البته صله رحم با در نظر گرفتن مسائل شرعی به عنوان یک سنت نیکو و حسنه مورد تایید اسلام است و می‌تواند در این شب انجام شود.
..................
نوید رهایی
1393/10/01


طبقه بندی: اخبار ایران و جهان،  آرشیو 93،  مناسبت ها، 
برچسب ها: شو قارّه، شو چِلهَ، شب یلدا در لرستان،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی