نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 19 مرداد 1390

 آتش شورش های خیابانی در لندن فروکش که نکرده، هیچ؛ به سه شهر دیگر انگلیس هم کشیده شده اما گویا رئیس پلیس لندن نگرانی های جدی تری هم دارد. او می گوید "کاری که ما باید در طی چند ماه آینده بکنیم تاکید روی این واقعیت مهم است که لندن یکی از امن‌ترین و بهترین شهرهای جهان است."اشاره رئیس پلیس به برگزاری المپیک 2012 در سال آینده است. میزبانی المپیک 2012 در حالی به لندن رسیده است که یکی از اصلی ترین شرایط میزبانی این کشورها، امنیت و ثبات داخلی است.بی تردید او و دیگر مقامات انگلیسی می دانند بازخورد چنین ناآرامی هایی در لندن تنها به داخل انگلیس متوجه نخواهد شد، بلکه وجهه خارجی دولت انگلیس را بیش از پیش شکننده خواهد کرد.


از سوی دیگر لندن تا چند شب پیش از این شهر آرامی نشان می داد اما به دنبال قتل یک جوان سیاه پوست به دست پلیس لندن، ناگهان زبانه های آتش فشان خاموش  اعتراض‌ها سر برآورد. این تجربه برخی کشورهای اروپایی را که از مشکلاتی مشابه انگلیس رنج می برند نیز در واهمه آشوب های  اجتماعی فرو می برد. پیش از این فرانسه چندین مرتبه با آشوب های اجتماعی این چنین مواجه شده بود. 

در این میان هر چقدر مقام‌های انگلیسی بکوشند تا معترضان را تماما عده ای غارتگر و آشوبگر معرفی کنند اما گسترش سریع ناآرامی ها به شهرهای دیگر انگلستان مشخص کرده كه واقعیت فراتر از پرخاشگری عده ای راهزن در برخی محله های لندن است. اوضاع نابسامان اقتصادی، تبعیض و بی عدالتی بخشی از دلایلی است که معترضان را به خیابان ها کشانده است.


یک روز پس از آغاز ناآرامی ها در تاتنهام، نماینده تاتنهام مدعی شده بود، "آشوبگران از خارج از منطقه آمده بودند" اما گسترش اعتراض‌ها به بخش های مختلف لندن،  بیرمنگام و لیورپول نشان می دهد كه هر نقطه ای از انگلستان در حکم انبار باروت برای ثبات و امنیت انگلستان است.نوع پردازش رسانه های انگلیسی مشابه واکنش مقامات و رسانه های اروپایی به ماجرای عملیات تروریستی در نروژ است. چند هفته پیش به دنبال عملیات تروریستی اسلو، رسانه ها و مقامات اروپایی کوشیدند عملیات پیچیده تروریستی در اسلو را حاصل برنامه ریزی “آندرس برینگ برویك” تروریست دستگیر شده در ارتباط با این حوادث بدانند تا بر وجود عقبه های اجتماعی و فکری که به چنین حوادثی منجر می شوند، صحه نگذارند.

این در حالی است كه حتی در صورتی كه تمام افرادی كه در اعتراض به دولت انگلیس به خیابان‌ها ریخته‌اند، آشوبگر و شوروشی باشند، دیوید كامرون نخست‌وزیر باید برای این سؤال پاسخ داشته باشد كه وجود این‌همه اراذل و اوباش در قلب اروپا؛ لندن آیا معنای بدتری برای اروپایی‌ها نخواهد داشت و آیا تأیید كننده شكاف‌های عمیق قومی، فرهنگی و نژادی در سرزمین‌هایی نیست كه قرار بود تحت پرچم اتحادیه یكسان‌سازی اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی شوند.شكاف‌هایی كه آن‌قدر عمیق شده كه اعضای پارلمان بریتانیا را از ادامه تعطیلات تابستانی به لندن باز می‌گرداند تا برای جلوگیری از الگو شدن این نحوه اعتراض‌ها برای سایر بخش‌های اروپا چاره‌اندیشی كنند، آن‌هم در شرایطی كه قاره سبز در شرایط بحرانی ناشی از بدهی‌های مالی قرار دارد و اعتراض‌های خیابانی در اسپانیا، یونان، پرتغال، ایتالیا، ایرلند و حتی فرانسه به‌اندازه كافی ظرفیت الگو شدن اعتراض‌های خیابانی لندن برای آن‌ها را دارد.


اما نكته جالب در انعكاس این اعتراض‌ها، پوشش رسانه‌ای كاملاً متفاوت آن‌ها در بخش فارسی و انگلیسی بی‌بی‌سی شبكه متعلق به وزارت‌خارجه و خاندان سلطنتی انگلیس است.

در این زمینه، بی‌بی‌سی فارسی كه هیچ‌گونه مصرف داخلی برای انگلیسی‌ها ندارد و آن‌ها نیز نمی‌توانند با آن ارتباط برقرار كنند، برای فرار كردن از تناقض مقایسه رویكردش در جریان فتنه 88 با اعتراض‌های اخیر لندن، از روز گذشته تا حدودی از اینكه همه معترضان را آشوبگر بخواند، خودداری می‌كند و حتی تحلیل‌هایی به نفع معترضان نیز منتشر می‌كند، اگرچه در روز اول اعتراض‌ها، همه معترضان را آشوبگر خواند و روز گذشته نیز خواستار برخورد با افرادی شد كه از طریق توئیتر دعوت به ادامه آشوب می‌كنند.


اما در بخش انگلیسی بی‌بی‌سی، تمام معترضان آشوبگر خوانده شده و با پرهیز از درگیری‌های میان پلیس و معترضان كه روز گذشته به قتل یكی از آن‌ها نیز انجامید، صرفاً صحنه‌های مربوط به آتش‌زدن خودروها، شكستن شیشه بانك‌ها و مغازه‌ها و غارت فروشگاه‌ها نمایش داده می‌شود و دیوید كامرون نیز با اعلام خبر اضافه شدن 10 هزار نیروی پلیس به خیابان‌های لندن، تهدید می‌كند كه آشوبگران به‌سزای اعمال‌شان خواهند رسید.


قطع تلفن‌های ارتباطی، پیشنهاد انسداد شبكه‌های اجتماعی، قتل اولین معترض در لندن، جو پلیسی و امنیتی كم‌سابقه در پایتخت و برخی دیگر از شهرهای انگلیس به‌طوری كه 16 هزار پلیس فقط در خیابان‌های شهر كوچك لندن مستقر شده‌اند، انتشار تصاویر و ویدئوهای متعدد از درگیری‌ها، آتش زدن خودروها و تعرض به اموال عمومی،‌ آشوبگر و اراذل و اوباش خواندن معترضان، بسته شدن مغازه‌ها به دستور پلیس، بازداشت بیش از هزار نفر تاكنون در شهرهای مختلف انگلیس، تسری اعتراض‌ها باز لندن به بیرمنگام، لیورپول، مركز و شمال انگلیس بخشی از واقعیتی است كه امروز در كشوری می‌گذرد كه دو سال در چنین روزهایی تمام ظرفیت داخلی و بین‌المللی خود را برای شعله‌ور كردن فتنه 88 ایران به‌كار گرفته بود.


سقوط بورس‌های لندن و نیویورك و نشانه‌های اوج گرفتن مجدد آتش زیر خاكستر بحران جهانی اقتصادی 2008، از هم پاشیدگی‌های فرهنگی، قومی، امنیتی و اقتصادی در اروپا است كه امروز دیگر اتحادیه هم نمی‌تواند آن‌ها را پنهان كند و سران اروپایی هر شب كه می‌خوابند باید دلهره این را داشته باشند كه ممكن است وقتی بیدار شوند، معترضان در میدان‌ها و خیابان‌های اصلی كشورشان در حال شعار دادن علیه آن‌ها باشند.
شاید روزی كه دولت انگلیس برای فرار فتنه‌گران از ایران به مقصد لندن و تقویت كانون اصلی فتنه فراخوان داد و حتی شورای پنج نفره شامل سروش، كدیور، بزرگان، مهاجرانی و گنجی با حمایت مستقیم MI6 آغاز به فعالیت كرد و البته بعد از چند ماه نیز از هم پاشیده شد، انگلیسی‌ها تصور نمی‌كردند كه این فتنه روزی یقه آن‌ها را نیز خواهد گرفت.رهبر معظم انقلاب اسلامی یكشنبه‌شب در دیدار با مسئولان نظام به زیبایی گرفتاری امروز غربی‌ها در كشورهای خودشان و را تبیین كردند:

«اوضاع منطقه درست عكس سیاست‌هاى قدرت‌هاى غربى و آمریكا و صهیونیسم بین‌الملل دارد پیش می‌رود. آنها راجع به ایران برنامه‌هایى داشتند؛ درست عكس آنچه كه آنها می‌خواستند، خداى متعال مقدر كرد و پیش آمد. آنها ایران را تحریم كردند، اما بحران اقتصادى گریبان خودشان را گرفت. آنها فتنه‌ى 88 را براى زمین زدن جمهورى اسلامى تقویت كردند - یا تدارك كردند، یا لااقل پشتیبانى و تقویت كردند - اما نظام‌ها و رژیم‌هاى وابسته‌ى به خودشان یكى پس از دیگرى زمین خورده یا متزلزل شده. آنها به عراق و افغانستان حمله كردند، براى اینكه ایران را محاصره كنند – بزرگان‌شان گفتند كه این براى محاصره‌ى ایران است - اما خودشان محاصره شدند؛ پاشان در گل فرو رفته، به دام افتادند. آنچه كه آنها درباره‌ى ما تدبیر و عمل كردند، خداى متعال عكسش را مقدر كرد و نشد.»

رجاء نیوز / 19 مرداد 90 / کد خبر:98519
طبقه بندی: اخبار ایران و جهان، 
برچسب ها: انگلیس، لندن، انقلاب، اروپا، غرب، بحران،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی