نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : شنبه 22 مرداد 1390

تردیدی نیست که تلاش برای قرار دادن سازمان ملل در مقابل دولت عراق نیز کار عبثی است، به خصوص آن که مدت زیادی از اعلام موضع  دبیر کل سازمان ملل در این باره نمی گذرد که قاطعانه بر حق حاکمیت دولت عراق تأکید ورزید!

 

 

 

ایران دیدبان

سفر مریم رجوی به سوئیس یک پیام بیشتر ندارد و آن این که تقلای عوامل باندرجوی برای راضی کردن آمریکا و انداختن حضانت این گروه در عراق به دوش دولت اوباما بی ثمر مانده است، در واقع مجاهدین در این که آمریکایی ها را رویاروی دولت عراق قرار دهند ناتوان مانده اند.

 

هرچند مریم رجوی پس از موضع گیریهای صریح آمریکا در قبال وضعیت اردوگاه اشرف و انتقال کامل مسئولیت اردوگاه مجاهدین به دولت عراق ، می کوشد تا نیروهای سرخورده ی گروه را با بیان با این خوش خیالی که مواضع آمریکا در باره مجاهدین ایده ی برخی مقامات وزارت خارجه این کشور است  همچنان به حمایت آمریکا و نیز احتمال خروج نام مجاهدین از لیست گروههای تروریستی امیدوار سازد و با توهم پراکنی ادعا می کند: " برخی مقامهای وزارت‌خارجه آمریکا ایده جابه‌جایی آنها در داخل عراق را عنوان کردند که البته کمیته خارجی کنگره آمریکا با تصویب لایحه‌یی آن را قویاً رد کرده است. " لیکن اسناد موجود به روشنی نشان دهنده ی آن است که تلاشها در واشنگتن به بن بست رسیده است و رهبری مجاهدین به شدت سرخورده و بی مانده است.(1)

 

به عنوان نمونه در باره لایحه ی  کمیته خارجی کنگره آمریکا که مریم رجوی به وسیله ی آن به نیروهای مأیوس گروه روحیه می دهد، می توان گفت که یک درخواست غیر الزام آور برای دولت آمریکاست که انجام اقدام لازم و مناسب را پیشنهاد می کند و جایی برای امید بستن مجاهدین به چنین پیشنهادی باقی نمی گذارد؛ متن مذاکرات نمایندگان در کمیته خارجی کنگره آمریکا در این باره روشنگر اصل موضوع است:

 

" تدپو: ما باید از کمپ اشرف شروع کنیم تا تضمین کنیم که اهمیت و جایگاه سلامت این افراد مشخص شود و دولت عراق و حکومت ایران نتوانند خط را خود را پیش ببرند و این افراد به جای دیگری در عراق منتقل شده و سلامت آنها به خطر بیفتد.

 

گری اکرمن: من البته یک نگرانی دارم، که در پاراگراف ۳ است و میخواستم بدانم که آیا نماینده محترم راضی است که در شروع پاراگراف ۳ کلمات "تلاش برای جلوگیری" از اخراج اجباری را اضافه کند؟ چون در غیر این صورت ما خودمان را بطور جبری مقید به انجام اقداماتی میکنیم که شاید در عمل در شرایط مشخص آمادگی انجام آنرا نداشته باشیم... اینکه شما میگویید یعنی اینکه سیاست آمریکا باید این باشد که جلوگیری کند، یعنی ما باید به نوعی حتی با نیروی نظامی وارد بشویم؟ اگر که یک واقعه ای رخ دهد ما وارد یک جنگ تهاجمی خواهیم شد؟

تد پو: برای اینکه به سوال شما جواب بدهم، باید به پاراگراف ۲ برگردم که آنجا گفته شد ه است: "گامهای لازم و مناسب" را برداریم.

اکرمن: آیا میشود در پاراگراف ۳ نیز همین واژه را بجای کلمه جلوگیری استفاده کنیم؟

پو: بله من میتوانم این تبصره شما را قبول کنم.

روزلهتینن: خیلی ممنون، پس لطفاً منشیان این را یادداشت کنند که آقای اکرمن یک تبصره ای را به متن پیشنهادی آقای پو اضافه کرده است که آقای پو هم با آن موافق است. آقای اکرمن اگر میشود یکبار دیگر این جلمه را بیان کنید تا آنها بتوانند یادداشت کنند.

اکرمن: تصحیح پاراگراف ۳ به این شکل که: ما باید تمام گامهای لازم و مناسب را برداریم که بتوانیم از هرگونه جابجایی اجباری جلوگیری کنیم...."(2)

 

شکی نیست که از نظر دولت آمریکا مناسب ترین اقدام لازم همان جابجایی در خاک عراق است که بر سر آن 7 دوره با گردانندگان اردوگاه اشرف مذاکره کرده است.

 

اما در باره ی این  خوش خیالی که آمریکا ممکن است با تصمیم عراق برای اخراج مجاهدین مخالفت کند نیز باید گفت معاون وزیر خارجه آب پاکی را روی دست حامیان این گروه ریخته است؛ جفری فلتمن در پاسخ به دانا روهراباکر چنین می گوید:

" آن‌چه که ما سعی می‌کنیم انجام دهیم این است که راهی پیدا کنیم تا عراقیها بتوانند حاکمیتشان را که حقشان است در خاکشان اعمال کنند. در عین حفظ حقوق‌بشر ۳۴۰۰ساکن کمپ اشرف که هیچ موقعیت حقوقی در عراق ندارند...واقعیت این است که از اول ژانویه ۲۰۰۹ دولت عراق خودش مسئول امنیت در داخل عراق بوده است. ما دیگر در آن‌جا برای برقراری امنیت در داخل عراق حضور نداریم."(3)

 

و در مقابل اصرار این حامی مجاهدین برای دخالت آمریکا در این زمینه در پایان ضرب العجل دولت عراق به این گروه می گوید:

 

" نماینده، ما سعی می‌کنیم به تقویم نگاه کنیم. ما یک توافقنامه امنیتی داریم که به آن پایبندیم. نیروهای ما بر اساس آن توافقنامه امنیتی تا پایان دسامبر خارج خواهند شد. در پایان دسامبر ما دیگر در آن‌جا نخواهیم بود. "

 

گفتگوی دستیار وزیر خارجه آمریکا با نمایندگان حامی مجاهدین در جلسه پرسش و پاسخ در زیر کمیته ی خارجی کنگره آمریکا در باره این که اگر این گروه از لیست گروههای تروریستی خارج شود، ممکن است ساکنان اردوگاه اشرف وضع بهتری پیدا کنند و راه برای پذیرش آنان توسط سایر کشورها باز شود هم خواندنی است:

 

" دانا روهراباکر،:

توجه کنید. یک راه‌حل بردن ساکنان اشرف به کشور ثالث است. این یک راه‌حل است که باید با آنها در مورد آن صحبت کنیم. ولی هیچ کشور ثالثی تا زمانی که ما آنها را نامگذاری می‌کنیم، قبولشان نخواهد کرد.

جفری فلتمن، دستیار وزیر خارجه آمریکا:

نماینده، با احترام، من با شما موافق نیستم. ما با دولتهای اروپایی در این باره صحبت می‌کنیم. آنها نامگذاری ما را اصلاً در نظر نمی‌گیرند.

 

گری اکرمن:

سؤال این است که اگر در دوران دولت اوباما از لیست خارج شوند، فرصتی به‌وجود می‌آورد که کشورهای دیگر آنها را بپذیرند. این‌طور برداشت می‌کنم که شما خواهان آن هستید (خطاب به روهراباکر) این فرصتی را به وجود می‌آورد که کشورهای دیگر از جمله کشور خودمان آنها را بپذیرند... آیا شما حاضرید که تعداد قابل‌قبولی را مشخص کنید که به آمریکا بیایند.

جفری فلتمن، دستیار وزیر خارجه:

این یک موضوع بسیار پیچیده است. در حال حاضر قانون مهاجرت و تابعیت ما با پیچیدگیهای زیادی روبه‌رو خواهد شد حتی اگر لیست‌گذاری آنها دیگر وجود نداشته باشد. زیرا افرادی که آموزش شبه‌نظامی دریافت کرده‌اند، در سازمانی که در لیست بوده، این یک موضوع بسیار پیچیده است که باید بیشتر درباره آن صحبت کرد."(4)

 

با این اوصاف و پس از به بست رسیدن سیاست آویختن به آمریکا، اکنون مریم رجوی با این خیال که سازمان ملل را  نیز مانند پنتاگون در سال 2003  به ورطه ی حمایت غیرقانونی از مجاهدین و خواسته های نامشروع این گروه بکشاند، به سوئیس سفر کرده است؛ وی مأموریت خود را چنین توضیح می دهد:

 

" نهادهای سازمان ملل یعنی کمیساریای عالی پناهندگی، کمیساریای عالی حقوق‌بشر و یونامی در قبال وضعیت ساکنان اشرف مسئولیت دارند. و هر اتفاقی که بیفتد، تکرار می‌کنم هر اتفاقی که بیفتد به‌خصوص پس از این همه هشدار، اخطار و آگاهی آنها مسئول هستند. می‌خواهم در مقابل مقر ملل‌متحد تکرار کنم که تمامی سازمانهای بین‌المللی حقوق‌بشری از کمیساریای عالی پناهندگی، کمیساریای عالی حقوق‌بشر و یونامی در مقابل وضعیت ساکنان اشرف و حفاظت آنان مسئولند و هر اتفاقی که بیفتد باید پاسخگو باشند. "(5)

 

تردیدی نیست که تلاش برای قرار دادن سازمان ملل در مقابل دولت عراق نیز کار عبثی است، به خصوص آن که مدت زیادی از اعلام موضع  دبیر کل سازمان ملل در این باره نمی گذرد که قاطعانه بر حق حاکمیت دولت عراق تأکید ورزید:

 

" بان کی مون سه شنبه (۱۹ ژوئیه) در جلسه شورای امنیت از تمامی کشورهای عضو سازمان ملل درخواست کرد نهایت تلاش خود را به کار برند تا مشکلاتی که در رابطه با "اردوگاه اشرف" در خاک عراق به وجود آمده، هرچه سریعتر و به گونه‌ای حل شود که هم حق حاکمیت عراق محفوظ بماند و هم قوانین بین‌المللی رعایت شوند." (6)

 

______________________

 

1- مریم رجوی در سوئیس

 

2- مذاکرات نمایندگان در باره سیاست آمریکا در مورد کمپ اشرف

 

3و 4- جلسه پرسش و پاسخ در کمیته خارجی کنگره آمریکا

 

5- مریم رجوی در سوئیس

 

6- بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

 
طبقه بندی: سران فرقه رجوی،  دیدگاه، 
برچسب ها: مریم، رجوی، قجر، سفر، سوییس، سازمان ملل، عراق،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی