نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 1 تیر 1394
حضور خودجوش و گسترده مردم نقاط مختلف كشور در تظاهرات خیابانی روزهای 30 و 31 خرداد و مخالفت با بنی ‌صدر و سازمان، عملیات ارعابی و شورشی سازمان مجاهدین را با ناكامی مواجه ساخت و سی خرداد 60، شنبه شوم و شكست نام گرفت.
سی خرداد 60، شنبه شوم و شكست

در آستانه بررسی طرح عدم كفایت سیاسی بنی‌ صدر در مجلس، سازمان مجاهدین خلق شورش مسلحانه 30 خرداد را تدارك می ‌دید. اكیپ‌های مختلفی سازماندهی شدند كه هر كدام می ‌بایست با چند تیم، جریان راهپیمایی مسلحانه را پیش ببرند.

خطوطی كه سازمان ارائه داد‌، حاوی نكاتی از این قبیل بود:
- كارهای پراكنده كافی است و آمادگی لازم در مردم به وجود آمده است.
- راهپیمایی‌های مقطعی اثر خود را كرده و مرحله گذار كمّی به كیفی رسیده است.
- زمینه عینی انقلاب آماده است و ما اگر زمینة ذهنی را ‌آماده كنیم، انقلاب انجام می‌شود.
- این قابل پیش‌بینی است كه پس از قیام 30 خرداد تمامی امكانات سرخ ما سفید بشود.
براساس دستورالعمل سازمان، هواداران تشكیلاتی می ‌بایست مسلح و دست كم به سلاح سرد مجهز باشند.
- مردم را باید در فضایی از رودرویی نظامی با رژیم قرارداد و آنان را وارد مرحله تازه مبارزه كرد تا كیفاً ارتقا یابند.
- ما پیشتاز مردم هستیم و بایستی همیشه یك قدم از آنها جلوتر باشیم. بنابراین در شرایطی كه مردم با دست خالی جلو رژیم می‌آیند، ما از اسلحة سرد استفاده می ‌كنیم و در قدم بعدی، كه مردم از اسلحة سرد استفاده خواهند كرد، ما با سلاح گرم وارد عمل خواهیم شد.

طبق اظهارات یكی از مسئولان حفاظت مركزیت سازمان، مسعود رجوی، در اواخر سال 1359 برای جلب موافقت دولت‌های اروپایی و كسب نظر مثبت آمریكا از طریق رابط‌های بعضی از دولت‌های غربی، به فرانسه رفت.
سازمان، ‌در تحلیل خود، توان نظامی- پلیسی حاكمیت ‌را در اوج ضعف و ضربه‌ پذیری تلقی می‌ كرد.
روز شنبه 30 خرداد 1360، روز بررسی طرح عدم كفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس بود. عصر روز سی‌ام خرداد، در تهران و چند شهر دیگر، هوادارن و وابستگان سازمان حركتی را انجام دادند كه سرانجامی جز شكست برای آنها نداشت.

خبرگزاری رویتر گزارش داد كه «حدود 3 هزار نفر از افرادی كه به سازمان مجاهدین خلق تعلق دارند خیابان‌‌ها را بستند و تعدادی اتومبیلی و موتورسیكلت را آتش زدند.»

شروع تظاهرات، ساعت چهار بعد از ظهر تعیین شده بود و مكان‌های تظاهرات در تهران، عبارت بودند از: خیابان انقلاب، میدان فردوسی، خیابان طالقانی، منیریه، خیابان ولی‌عصر، میدان ولی‌عصر، بلوار كشاورز، میدان فلسطین، خیابان نظام‌آباد، پل سیدخندان.

مسئولیت و هدایت تظاهرات، به عهده «بخش اجتماعی» و زیر نظر محمد ضابطی بود. هواداران تشكیلاتی در تیم‌های 3 تا 5 نفره سازماندهی و به یكی از سلاح‌ های سرد مسلح شده بودند. رده‌های بالاتر دارای سلاح گرم بودند. چاقو، چماق، تیغ موكت‌بری، قمه، پنجه بكس، و فلفل از وسایلی بود كه اغلب هواداران- به دستور تشكیلات ـ با خود حمل می‌كردند. عاقبت این تظاهرات، به یك حركت كور مسلحانه تبدیل گردید.

از جنوب شهر تهران و میدان خراسان، میدان امام حسین (ع)، خیابان مولوی، شهر ری، راه‌آهن و جوادیه و ... گروه‌‌های مردم برای مقابله با آشوبگران به راه افتادند و با موتور، دوچرخه، اتوبوس، مینی‌بوس و هر وسیلة شخصی و امكان دیگری كه در دسترس بود، خود را به مركز شهر رساندند.

اولین خبر منتشره در مورد تعداد تلفات 30 خرداد تهران، حاكی از آن بود كه بیش از 16 تن از مردم كشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند. هشت تن از مجروحین نیز فردای آن روز به علت شدت جراحات وارده، در بیمارستان فوت كردند.

هواداران سازمان (میلیشیا) به همراه جمعی از هواداران دیگر گروه‌ها، در كوچه و خیابان، افرادی را كه از جهت هیئت ظاهری به حزب‌ اللهی‌ها شبیه بودند، كتك زده و از آنها می‌خواستند كه به نفع بنی ‌صدر و سازمان شعار دهند، چوب و سنگ بر سر و روی افراد مقاوم می‌ ریختند و با كارد و چاقو و تیغ موكت‌ بری صورت و بدن آنها را زخمی می‌كردند.
حضور گروه‌های مختلف مردم در خیابان‌های اصلی و مركزی شهر كم كم وضع را دگرگون كرد.

همزمان در چند شهر مانند اصفهان، همدان، ارومیه، شیراز، اهواز، اراك، زاهدان، مسجد سیمان، بندر عباس و مشهد نیز درگیری‌‌های پراكنده مشابهی در سطوح كوچكتری رخ داد كه طی آنها نیز ده‌‌ها تن مجروح و چند تن كشته شدند.

حضور خودجوش و گسترده مردم نقاط مختلف كشور در تظاهرات خیابانی روزهای 30 و 31 خرداد و مخالفت با بنی ‌صدر و سازمان، عملیات ارعابی و شورشی سازمان مجاهدین را با ناكامی مواجه ساخت و سی خرداد 60، شنبه شوم و شكست نام گرفت.
نوید رهایی
1394/04/01طبقه بندی: آرشیو 1394،  افشاگری،  اخبار روز،  اشرف نیوز،  آشنایی با فرقه رجوی،  لیبرت نیوز،  پرونده،  تقویم تاریخ،  خیانت ،  عملیات تروریستی،  ایران ستیزی،  سی خرداد 60،  مناسبت ها، 
برچسب ها: سی خرداد 60، شنبه شوم و شكست، مجاهدین، بنی‌ صدر، مسعود رجوی، خیابان انقلاب، میدان فردوسی،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی