نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

اروپا تکلیف خود را با گروهک تروریستی منافقین روشن کند


یکی از مشکلات و چالش های بزرگی که در روابط با اروپا، به خصوص بریتانیا، فرانسه و آلمان وجود دارد، فعالیت گروه تروریستی مجاهدین خلق در اروپا است.نمی شود گفت گروهی تا دیروز سازمان تروریستی بوده و از امروز سازمان تروریستی نیست.
معاون وزیر خارجه گفت:

اروپا باید تکلیف خود را با تروریسم روشن کند.

 
مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در گفت‌و‌گویی با ماهنامه ایرانی دیپلمات به تشریح روابط ایران و اروپا و این که هم اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد و همچنین چشم انداز آن در دوره پساتحریم چیست؟ پرداخته است که در ذیل می‌خوانید:

*یکی از مشکلات و چالش های بزرگی که در روابط با اروپا، به خصوص بریتانیا، فرانسه و آلمان وجود دارد، فعالیت گروه تروریستی مجاهدین خلق در اروپا است. این امر به هر حال می تواند به نوعی به رابطه ما صدمه بزند چون آنها فعالیت های مستمر علیه کشورمان دارند. وزارت امور خارجه برای کنترل یا حل این موضوع چه اقداماتی را انجام داده یا در دستور کار دارد؟

تخت روانچی: نمی شود گفت گروهی تا دیروز سازمان تروریستی بوده و از امروز سازمان تروریستی نیست. چنین اتفاقاتی نشانه برخورد سیاسی با موضوع است. یکی از ایراداتی که ما به کشورهای اروپایی داریم و خیلی شفاف و روشن هم با آنها مطرح می کنیم، نوع برخوردشان با پدیده تروریسم و به طور مشخص سازمان منافقین است.

وی افزود: اینها ادعا دارند که با تروریسم مبارزه می کنند؛ مثلا می گویند داعش این طور و القاعده آن طور است، ولی وقتی به این سازمان می رسد میبینیم که خیلی راحت چشمشان را می بندند و اجازه فعالیت می دهند و حتی آنها را از فهرست گروههای تروریستی خارج می کنند. درحالی که اگر واقعا بنا باشد برخورد صادقانه ای با این قضیه انجام شود، خود آنها می دانند که چه جنایاتی توسط این گروه انجام شده و همکاری های آنها با صدام در طول جنگ تحمیلی و سال های بعد از آن، به چه نحو بوده است.

روانچی اضافه کرد: این یکی از موضوعاتی است که ما فکر می کنیم کشورهای اروپایی باید تکلیف خود را درباره آن روشن کنند، آنها باید تکلیف خود را در قضیه تروریسم روشن کنند. بعضی بهانه هایی می آورند اما این بهانه هایی که در ارتباط با برخورد نرم با این سازمان مطرح می شود به نظر ما واقعا هیچ توجیهی ندارد و حاکی از برخورد دوگانه است که باید تغییر پیدا کند.

**در دوره ریاست جمهوری اصلاحات شاهد برخورد کشورهای اروپایی به خصوص کشورهایی مانند فرانسه با جریان منافقین بودیم؛ از جمله بازداشت سرکرده این گروه. با توجه به بهبود روابط بین ایران و اروپا، می توانیم شاهد چنین اقداماتی در اروپا علیه این گروهک تروریستی باشیم؟

تخت روانچی: اینکه ما برای برخورد کشورهای اروپایی با اینها برنامه داشته باشیم، موضوع بحث ما نیست. ما می گوییم این کشورها به عنوان یک کار اصولی، نه در حرف، بلکه در عمل باید با پدیده تروریسم مقابله کنند. تروریسم خوب و بد وجود ندارد. اگر باید با تروریسم مقابله شود، باید با هر نوع فعالیت تروریستی مقابله شود؛ چه این فعالیت تروریستی توسط داعش انجام گیرد، چه توسط القاعده و چه توسط منافقین. کشورهایی که ادعا دارند در روابط خارجی آنها اصولی برقرار و حاکم است، باید ادعایشان را در عمل نشان دهند. این چیزی است که ما مطرح می کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه شاهد روابط بسیار نزدیکی بین این جریان و به طور مثال سوسیالیست های فرانسوی یا حضور جدی این جریان در پارلمان اروپا هستیم و به نظر می رسد جمهوری اسلامی باید اقداماتی در این زمینه انجام دهد، ما در گفتگوهایی که با کشورهای اروپایی داشتیم، مطرح کردیم که شما بالاخره باید تکلیف خود را با این پدیده روشن کنید. البته دلیل مطرح شدن این موضوع، این نیست که ما نگرانی هایی از نظر امنیتی مان داشته باشیم. امنیت در کشور برقرار است، بحمدالله ایران یک کشور امن در این منطقه آشوب زده است. هرطرفی را که دوروبر ما می بینید گرفتار آشوب و بلوا و سروصدا است، اما ما اکنون سطح امنیت بسیار بالایی داریم. ولی نکته این است که به خاطر این که این کشورها ادعای مبارزه با تروریسم دارند؛ ما میگوییم این ادعا باید در عمل ثابت شود.

**یکی از نکات مهم روابط با اروپا، روابط بین ایران و بریتانیا است. پس از حمله سفارت بریتانیا به ایران کمتر کسی انتظار داشت که روابط انقدر سریع بهبود پیدا کند. برخی اعتقاد دارند که شما مغز متفکر بهبود روابط هستید و توانسته اید در این زمینه اقدامات موثری انجام دهید. پروژه وزارت امور خارجه برای بهبود روابط با بریتانیا چه هست و چطور توانست کار را تا اینجا به پیش ببرد؟

تخت روانچی: در ارتباط با بحث بریتانیا؛ برگردیم به اینکه موضوعات مختلفی که ما و اروپا برای بحث داریم، به ما دیکته می کند که بتوانیم با کشورهای دیگر تعامل داشته باشیم. روابط ما با برخی کشورهای اروپایی نزدیک تر و صمیمی تر است و با برخی مقداری فاصله دارد. واقعیت این است که ما با انگلیس- به دلایلی که اکنون وقت آن نیست که وارد شوم- سابقه تاریخی ای داریم که در بعضی موارد تلخ است. اگر بخواهیم بر سابقه تاریخی دست بگذاریم، دلنشین نخواهد بود.

**آیا همکاری های اقتصادی و منطقه ای به زودی بین ایران و بریتانیا آغاز می شود؟

تخت روانچی: صحبتهایی هست که هیات های اقتصادی از دوطرف تبادل شوند و رفت و آمد های سیاسی انجام گیرد. فکر می کنیم به مرور زمان با انگلیسی ها هم در زمینه مسایل تجاری و هم مسایل دیگر دوجانبه و منطقه ای این دیالوگ را داشته باشیم.

**در دوره دولت پیشین به دلیل برخی تحریم ها و اینکه روابط سیاسی ما با جهان بد شد، روابطمان با روسها به گونه ای از تعادل خارج شد. ما آنقدر به روسها یا چینی ها نزدیک شدیم که توازن در سیاست خارجی را از دست دادیم. وزارت امور خارجه در دوره جدید چه برنامه ای برای متوازن نگه داشتن روابط دارد؟ آیا می خواهد از طریق کشورهای اروپایی یا بهبود روابط با کشورهای متنوع این توازن را ایجاد کند؟

تخت روانچی: اشاره کردید به دوره قبل که روابط اقتصادی ما با چین و روسیه بیشتر شد. این یک واقعیت است، اما واقعیتی است که ما مسوول آن نبودیم. هنگامی که کشورهای اروپایی ایران را تحریم می کنند، ما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و بگوییم چون ما را تحریم کردند دیگر کاری نمی کنیم. در آن شرایط با کشورهایی که می توانند با ما رابطه اقتصادی سالمی داشته باشند شروع به کارکردن می کنیم.

وی تاکید کرد: به طور مثال، شاید تا ده سال پیش با چین در زمینه خودرو همکاری نداشتیم اما اکنون می بینید که همکاری داریم. هنگامی که می بینیم مثلا فرانسوی ها عقب می کشند، ما نمی توانیم صنعت خودروسازی خود را تعطیل کنیم؛ مجبوریم برویم و با کشورهای جدید شروع به کارکردن کنیم، چیزی که در دوره تحریم اتفاق افتاد. از الان به بعد دو نکته هست که به نظر من باید مورد تاکید قرار بگیرد؛ یکی اینکه شرکایی که با ما کار می کردند در زمان سختی بود. ما این را نمی توانیم فراموش کنیم. یک واقعیتی است که کشورهایی را که در طول تحریم خوب کار می کردند، نمی توانیم فراموش کنیم. ولی واقعیت دیگری هم هست که سیاست اقتصاد خارجی ما سیاستی است که برمبنای یک اقتصاد تجارت آزاد دنبال خواهد شد؛ یعنی انتخاب های مختلفی پیش روی ما قرار خواهد گرفت.
باشگاه خبرنگاران
21 مهر 94
طبقه بندی: اخبار،  اخبار ایران و جهان،  آرشیو 1394،  نوید نیوز،  اروپا ، فرقه مجاهدین، 
برچسب ها: تخت‌روانچی، اروپا، گروهک تروریستی منافقین،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی