نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 دی 1394
در شرایطی که روابط ایران و عربستان به لحاظ سیاسی و دیپلماتیک در سطحی پایین دنبال می‌شد، در پی حوادث اخیر، عربستان سعودی اعلام کرد که روابط خود با ایران را قطع کرده و همزمان با اعلام وزیر امورخارجه عربستان، این کشور علاوه بر روابط دیپلماتیک، روابط تجاری با ایران را نیز قطع کرد.


شمارش معکوس سقوط آل سعود

در شرایطی که روابط ایران و عربستان به لحاظ سیاسی و دیپلماتیک در سطحی پایین دنبال می‌شد، در پی حوادث اخیر، عربستان سعودی اعلام کرد که روابط خود با ایران را قطع کرده و همزمان با اعلام وزیر امورخارجه عربستان، این کشور علاوه بر روابط دیپلماتیک، روابط تجاری با ایران را نیز قطع کرد.

عربستان سعودی با انتشار بیانیه‌ای قطع روابط خود با ایران را اعلام کرد و از دیپلمات‌های ایران در عربستان خواست تا ظرف 48 ساعت خاک این کشور را ترک کنند؛ اقدامی که به نظر می‌آید پاسخی شتاب زده از سوی وزیرامورخارجه جوان و بی‌تجربه عربستان به اعتراض‌ها نسبت به اعدام شهید شیخ نمر در ایران باشد.

وزیر امورخارجه عربستان و رئیس اداره رسانه‌ای عربستان به طور مشترک در یک کنفرانس خبری در مورد وقایع رخ داده در اطراف سفارت و کنسولگری این کشور در ایران موضع گرفتند و عادل الجبیر جوان که در دوران حضورش در وزارت امورخارجه عربستان، برخلاف سلفش سیاست منطقه‌ای تهاجمی در پیش گرفته، حرف آخر را زد.

با وجود آنکه تصاویر نشان می‌دهد نیروهای انتظامی و امنیتی ایران با ایجاد دیوار چندلایه تلاش کردن حاضران را کنترل کنند و گروهی در تهران و مشهد به واسطه حوادث اخیر دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده‌اند، عادل الجبیر در این کنفرانس خبری ضمن طرح این ادعا که نیروهای ایرانی هیچ تلاشی برای جلوگیری از تجاوز به ساختمان سفارت و کنسولگری انجام ندادند، ادامه داد: حمله به سفارت، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و این موضوع به شورای امنیت گزارش شده است.

وزیرامورخارجه عربستان در ادامه شدیدترین واکنش ممکن نسبت به چنین حادثه‌ای را اعمال کرد و رسماً اعلام کرد که روابط دیپلماتیک عربستان با ایران را قطع کرده و از هیأت دیپلماسی ایرانی خواسته است تا ظرف ۴۸ ساعت خاک این کشور را ترک کنند و این تصمیم در راستای منافع کشورش اتخاذ شده است.

الجبیر در ادامه با طرح این ادعا که آماده مقابله با ایران به هنگام تهدید امنیت خود هستیم؛ افزود: «ریاض به سیستم قضایی دیگر کشورها احترام می‌گذارد و هیچ‌گونه دخالتی را نیز در سیستم قضایی خود نمی‌پذیرد.» طبق اعلام الجبیر، هیئت دیپلماتیک عربستان سعودی ایران را به مقصد دبی ترک کرد‬ه است.

همزمان خبر می‌رسد که با توجه به ادبیات وزیرامورخارجه عریستان، قطع روابط تنها به حوزه دیپلماتیک محدود نشده، بلکه تمامی حوزه‌ها را شامل می‌شود و در همین راستا، وزارت تجارت عربستان سعودی دستور ممنوع بودن کالاهای ایرانی را صادر کرد.

پیش از این، همزمان با وقایع رخ داده در اطراف سفارت و کنسول‌گری عربستان و در طول روز یکشنبه سیزدهم دی، خبرهایی در خصوص اعلام قطع روابط از سوی عربستان به طرف ایرانی در فضای مجازی منتشر می‌شد اما این خبرها مکرراً از سوی برخی منابع آگاه داخلی تکذیب شده بود.

گفتنی است، روابط ایران و عربستان در چند سال اخیر به واسطه سیاست‌های ماجراجویانه عربستان در منطقه و حمایت آشکار از گروه‌های تروریستی که با نقدهای جدی ایران همراه شده بود و همچنین سلسله وقایع رخ داده از جمله فاجعه منا، در سطح بسیار پایین دنبال می‌شود و عربستان در ایران سفیر نداشت.
تابناک
14 دی 94طبقه بندی: اخبار،  اخبار ایران و جهان،  آرشیو 1394، 
برچسب ها: قطع روابط عربستان با ایران، تابناک، عربستان، فاجعه منا، اعدام شهید شیخ نمر،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی