نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

این روزها تلویزیون تروریستی بنگاه خیانت و جاسوسی رجوی، اقدام به برگزاری شوی نمایشی موسوم به «گلریزان» كرده است، در این رابطه وظیفه خود می دانیم، ضمن گرامیداشت آیین سنتی گلریزان، راه و رسم جوانمردان ایرانی، به مقایسه آن با گدایی و اخاذی عوامفریبانه فرقه ورشكسته رجوی بپردازیم.

از آیین سنتی گلریزان تا كاسه گدایی بیگانه پرستان
از آیین سنتی گلریزان تا كاسه گدایی بیگانه پرستان

این روزها تلویزیون تروریستی بنگاه خیانت و جاسوسی رجوی، اقدام به برگزاری شوی نمایشی موسوم به «گلریزان» كرده است، در این رابطه وظیفه خود می دانیم، ضمن گرامیداشت آیین سنتی گلریزان، راه و رسم جوانمردان ایرانی، به مقایسه آن با گدایی و اخاذی عوامفریبانه فرقه ورشكسته رجوی بپردازیم.

مطمئناً نسل امروز نسبت به نسل گذشته از این موضوع اطلاع چندانی ندارد. در گذشته این رسم یک رسم شناخته شده و فراگیر در محله های پهلوانی بوده است، به این صورت که هرگاه کسی از نظر مالی به مشکل بر می خورد، همراه با آداب و رسوم ویژه ای که در مکانی به اسم زورخانه انجام می شد، همه افراد موجود در آن مکان در حد توان خود مبلغی را در ظرف های مخصوصی که ویژه این کار بوده، می ریخته اند. به این صورت ضمن حفظ آبروی آن فرد نیازمند، مشکل مالی اش برطرف می شد.

آیین سنتی "گلریزان" در اصل بر اساس یک سنت دیرینه رسم پهلوانی‌ در ایران آغاز شد و سرآغازی برای فتوت و جوانمردی بوده است.

جوانمردی تنها سخن نیست، جوانمردی در تنگنای کلام نمی گنجد. جوانمردی کنش و عشق و منش است. جوانمردی را می بایست در انسان امروز نیز یافت و بارورتر کرد.

جوانمردی در فتوت نامه ها بر پایه سه اصل توصیف شده:
نخست شریعت: یعنی راست گفتن و تسلیم شدن کامل به قوانین الهی
دوم طریقت: یعنی راست دیدن و درست عمل کردن
سوم حقیقت: یعنی درست بودن و خود شخص به خود راستی تبدیل شدن

گلریزان آیین شکرانه نعمت خدا دادی:
ایرانیان از دیر باز بر اساس تکریم و نوع دوستی خود همواره بر آیین گلریزان همت گماشته‌اند و این آیین را شکرانه نعمت خدا دادی خویش می ‌دانند که مانند ابر بهاری طراوات زیستن دوباره بر مستمند و نیازمند روا می ‌دارند آنگونه که "وقت گلشن، خوش که گلریزان ابر رحمت است".

پروفسور "مانوئل کوربن" محقق دیرینه ‌شناس و مردم‌ شناس برجسته غربی آن را نمادی از زیباترین حرکت‌های بشری در طول تاریخ می‌ داند که فقط مختص ایرانیان بوده است. وی، در کتاب خود به صراحت یاد می‌ کند که در ایران مردانی قابل احترام برای برداشتن موانع ‌از پیش‌ پای دیگران هرچه در توان خود داشته را به دیگران بدون هیچ منتی می ‌بخشیدند.

گلریزان بخشی از تاریخ بزرگ ایرانیان:

آیین گلریزان بخشی از تاریخ بزرگ ایرانیان است و برخی از مورخان ثبت این سنت را از زمان حمله مغول عنوان کرده‌اند، که در "باشتین" خراسان عیارانی برای کمک به نیازمندان، در سردابه‌ شالی قرمز پهن کردند و آنان که زور بازو و توان مالی داشته، قدم پیش نهاده و هرچه داشتند برای کمک رو کردند.

با گذشت زمان، گلریزان از گود زورخانه‌ها به خانه‌ ها کشیده شد به گونه ‌ای که زنان نیز در این سنت حسنه حضور یافته و حتی برای انداختن سفره نذر ابوالفضل (ع) که با نذری‌های زنان گسترده می ‌شد، نوعی گلریزان کوچک برپا می ‌داشتند.

گلریزان تجلی اجرایی دستور دینی "انفاق" است:

گلریزان به معنای رایج اجتماعی آن زاییده فرهنگ فتوت و پهلوانی مبتنی بر الگوهایی همچون "پوریای ولی" است که با تعمیم ریختن گل بر سر پهلوانان به گردآوری کمک برای افراد گرفتار و دربند گسترش معنا یافته است.
این مفهوم که تجلی اجرایی دستور دینی "انفاق" است، ساز و کار حمایتی متناسب با فضای اجتماعی و فرهنگی زندگی گذشته ایرانیان و نهادهای اجتماعی موجود آن دوره بوده است.

گلریزان از منظر روانشناسی:
از منظر روانشناسی اجتماعی یکی از مهمترین نیازهای اجتماع احساس خوب داشتن نسبت به یکدیگر است و در یک معنای وسیع ‌تر نوع دوستی و انسان‌دوستی نیاز اساسی جامعه است.

از آثار مهم برپایی جشن گلریزان همزیست‌گرایی و همدلی در جامعه است که چنانچه فردی از افراد جامعه بنا به دلایل غیر عمد و سهوی دچار گرفتاری شد، جامعه برای نجات او همراه و همدل باشد.

وقتی نسل امروزی از آیین گلریزان و راه و رسم جوانمردان ایرانی حداقل اطلاع و شناختی نداشته باشد، زمینه برای عوامفریبی، اخاذی و فریبکاری فرقه هزار چهره ی رجوی فراهم می شود. به خود اجازه می دهند تا در سیمای تلویزیون عاریه ای بدنام و نشانش برنامه ای تحت عنوان «گلریزان» به نمایش گذارد. تروریست و جوانمردی! خائن و میهن پرستی! سارق و امانت داری! ببینید گروهی که تا مرفق دستشان به خون پاك مردم ایران آلوده است، بار خیانتشان چون كوهی سنگین و ننگین است، با جسارت و گستاخی بی نظیر کاسه گدایی به سوی مردم دراز می کنند كه «كمك كنید در راه تروریست»، رجویسم لحظه ای از شیادی و حقه بازی دست بر نمی دارد. مزدوران شیوخ مرتجع عرب، نوکران امپریالیسم و جاسوسان صهیونیسم، بساط گلریزان برپا كرده اند! بدون اینکه بدانند و بفهمند چه غلطی مرتکب شده اند. «هر گردی، گردو نیست» و «تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف».

تروریست جانی که پهلوان و رادمرد نیست، آیا ذره ای فتوت در ذات و وجود رجوی، سراغ دارید؟ رجوی نه شریعتی دارد و نه طریقتی درست در پیش گرفته، از حقیقت به دور و با سخاوت غریب است، با مردم ایران هم میانه و رابطه ای ندارد، سراغش را باید از نتانیاهو و آل سعود تا سیاهان افریقا و رقاصان جیبوتی گرفت. به پدر و مادران اجازه نمی دهد بعد از سی سال دوری و جدایی از فرزندانشان، چند دقیقه ای با آنها ملاقات کنند. سنگبارانشان می کند، بعد شوی فریبریزان به راه می اندازد که ای مردم به ما تروریست های درمانده، ورشکسته و آواره کمک کنید.

گلریزان خاص عیاران است، کسی نگفته است که به طراران، دزدان سرگردنه بگیران تروریست و داعشی کمک کنید. همدستی و حمایت با جنایتکاران، خائنان، تأیید و تقویت ظلم و جورشان است. گناهی بزرگ و نابخشودنی است.

گلریزان از گود زورخانه به میان مردم آمده، با خونریزان رجوی که ریشه در کاخ سفید و دستگاه آل سعود و تلاویو دارد، زمین تا آسمان متفاوت و در تضاد است.
بدا به حال كسی كه فریب تبلیغات رجوی را بخورد.

نوید رهایی

28 دی 1394طبقه بندی: اخبار،  آرشیو 1394،  نوید نیوز،  اشرف نیوز،  اخبار روز،  منافقین، داعش، تكفیری، سلفی،  لیبرت نیوز،  پرونده، 
برچسب ها: از آیین سنتی گلریزان تا كاسه گدایی بیگانه پرستان، گلریزان، زورخانه، رجویسم،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی