نوید رهایی
آموزشی
خوش آمدید


مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 6 آبان 1395
شقایق

شقایق


خواص گل شقایق

 شقایق گیاهی علفی، زیبا و به ارتفاع ۲۵ تا ۹۰ سانتی متر است و در مزارع،اماكن سایه دار، دشتها و دامنه های كم ارتفاع كوهستانی وجود دارد.

 برگهای شقایق پوشیده از كرك و دارای پهنكی منقسم است.

 گلهایی به رنگ قرمز و زیبا و منفرد در قسمت انتهایی ساقه دارد.

 كاسه گل آن پس از باز شدن گلبرگها، می ریزد، به طوری كه گلهای شكفته شقایق، عاری از كاسبرگ است.

زمان باز شدن گل شقایق معمولاً در اواسط بهار است و گلهای آن بی بو  است و با آن كه مواد قندی نوش در قاعده گلبرگهای آن به وجود نمی آید، با این وجود زنبور عسل برای به دست آوردن دانه گرده فراوان به سمت گل شقایق هجوم می آورد.

 گل شقایق حاوی آلكالوئیدی به نام رآدین به فرمول C21H21NO6 و اسید رآدیك و اسید پایاوریك و دو ماده رنگی و موسیلاژ و غیره است.

 خواص درمانی:

 جوشانده كپسول آن در چایی در رفع بی خوابی توصیه می شود و دانه آن اثر ملین ملایم و گلهای آن اثر نرم كننده در التهاب و تورم دارد.

  همچنین گلها اثر آرام كننده و معرق و خلط آور است. از ویژگی های بارز شقایق آن است كه به حالت خشك هم خاصیت درمانی خود را حفظ می كند و چون این گیاه اثر مخدر بسیار ضعیفی دارد، به تریاك بی زیان نیز موسوم  گردیده است.

به علاوه گل شقایق در مداوای برونشیت، آنژین ها، سرفه های مقاوم و سیاه سرفه و آسم داروی مناسبی شناخته شده است و چون گلبرگهای آن برخلاف خشخاش، فاقد مرفین است و مضار آن را ندارد و نیز از طرفی برخی از اثرات درمانی خشخاش را به نحو ضعیفی داراست، از این جهت از قرون قبل دارو های مخدر را در معالجه بیماری های اطفال بكار می بردند.

 بر علاوه مصرف دانه آن كه از جوشاندن گیاه كامل در شراب و تغلیظ آن به دست آمده، در رفع گوش درد و جلوگیری از دیسانتری های ساده مؤثر است.

 به طوری كلی این گیاه در نواحی غربی ایران، لرستان و کردستان و ... می روید.

نوید رهاییطبقه بندی: نوید نیوز،  آرشیو 95،  لرستان،  گوناگون، 
برچسب : شقایق، گیاهان دارویی، خشخاش،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین مطالب
دانستنی

خار مریم

شلغم

پیاز

هویج

ذرت

قاصدک

آرشیو
  • لیست آرشیو
  • برچسب