نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، به سرکردگی رژیم تروریستی امریکا و فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و پیام رسان ها به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

مرگ بر رژیم تروریستی آمریکا ، ، " تغییر نام "کاخ سفید" به "پایگاه تروریستی و ترویج تروریسم بین المللی " ، ، مرگ بر رژیم آمریکا ، ، Amerika ölümü ، ، Śmierć Ameryki ، ، Down with America ، ، Morte in America ، ، الموت لأمریكا ، ، Tod nach Amerika ، ، Vdekja në Amerikë ، ، Mort à Amérique ، ، مرگ بر رژیم آمریکا

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 20 آبان 1395
پوکی استخوان

پوکی استخوان
یکی از بیماری های رایج در دنیای امروز است که به علت کاهش استحکام توده های استخوانی بروز می کند و با شکستگی استخوان ها و کاهش فعالیت های روزانه همراه است.
از حدود 20 سال پیش، تعدادی از مربیان، متخصصان تغذیه و فیزیولوژیست‌های ورزشی نگران سلامت استخوان ورزشکاران شدند، زیرا آنها دچار شکستگی‌های مختلف می‌شدند. ضمنا متخصصان ورزشی که با افراد مسن تر کار می‌کردند، نگران بروز پوکی استخوان در این افراد بودند که نتیجه‌ بالا رفتن سن بود. دکتر باربارا درینک واتر و همکارانش توجه محققان دیگر را به تراکم استخوان پایین در جوانان ورزشکار جلب کردند. متوسط تراکم استخوان در ستون فقرات زنان جوان سالم به اندازه زنان 51 ساله بود.

پوکی استخوان

تحقیقات در این زمینه با کمک تکنولوژی برای اندازه‌گیری تراکم استخوان پیشرفت بیشتری داشت که باعث شد پوکی استخوان بیماری قابل پیشگیری و قابل درمان باشد.

با این وجود، ورزش و دریافت کلیسم تمام ماجرا نیست.

محققان دانشگاه کرگتون بیان کردند که برای داشتن تراکم استخوان مناسب افراد باید به اندازه کافی ورزش کنند و وزن بر روی اسکلت بدنشان تحمل کنند، به اندازه کافی کلیسم و ویتامین D مصرف کنند و میزان هورمون‌هایی که بر تراکم استخوان تاثیر می‌گذارد در آنها به میزان لازم وجود داشته باشد. هدف تحقیقات انجام شده در این مورد دانستن بهترین نوع ورزش برای جلوگیری از پوکی استخوان ، میزان کلسیم کافی و عادت‌های ورزشی برای نداشتن کمبود هورمون است.

بدترین خطر پوکی استخوان شکستگی و ضعف استخوان است. تحقیقات نشان داده است که با 10 درصد کاهش تراکم استخوان ، 1.5 تا 3 برابر احتمال شکستگی افزایش می یابد.

پوکی استخوان زمانی به وجود می‌آید که تراکم استخوان یک فرد 2.5 درصد کمتر از دیگران باشد. تراکم استخوان با قدرت استخوان ارتباط مستقیم دارد. احتمال پوکی استخوان با دو فاکتور کاهش می یابد.

1- بالا بردن وزن استخوان تا سن 30 سالگی

2- کاهش درصد از دست دادن وزن استخوانی

تحقیقات نشان داده که 30 درصد وزن استخوان در سه سال نزدیک به بلوغ تشکیل می‌شود. انجام ورزش در این سه سال یعنی در دوران نوجوانی بسیار مهم است. پسران و دخترانی که در این سنین فعال‌تر هستند، 9 درصد و 17 درصد بیشتر از هم سن و سالان خود تراکم استخوان کسب می‌کنند. تحقیقات در این زمینه با کمک آزمایش‌هایی برای درک ارتباط بین ورزش در سنین بلوغ و تراکم استخوان انجام شد.

تاثیر زندگی فعال در دوران کودکی و نوجوانی بر احتمال شکستگی استخوان در دوران پیری هنوز کاملا مشخص نیست. با این وجود شواهد نشان می‌دهد که بالا بودن تراکم استخوان به انجام فعالیت فیزیکی و ورزش کردن در ارتباط است.

برخی مطالعاتی که بر روی زنان بین 30 تا 55 سال انجام شده نشان می‌دهد که وزنه زدن و ورزش‌های هوازی و قدرتی باعث افزایش تراکم استخوان می‌شوند. بالا رفتن تراکم استخوان در زنان در سنین بالا یعنی نزدیک به یائسگی کمتر از زمان کودکی و نوجوانی است. زنان در این سنین نیاز دارند که حداقل 12 تا 18 ماه ورزش مداوم کنند تا تراکم استخوان را بالا ببرند.

تحقیقاتی که بر روی زنان 34 تا 42 سال انجام شد نشان داده است که بعد از 9 ماه وزنه زدن باز هم تراکم استخوان آنها کاهش یافته است، زیرا هورمون پاراتیروئید در خون این افراد زیاد بود که باعث از بین رفتن کلسیم می‌شود. این نشان می‌دهد که دریافت کلسیم در این ورزشکاران کم و ناکافی بوده است.

هنوز اطلاعات کافی برای داشتن حداقل ورزش لازم در زنان یائسه برای کاهش از دست دادن استخوان وجود ندارد. بالا بردن تراکم استخوان در افراد مسن سخت‌تر است، زیرا میزان استروژن بدن آنها کمتر است . بهترین روش ورزش در زنان یائسه استفاده از ورزش‌های چند گونه مانند ورزش‌های متعادل و ورزش‌های شدید است نه این که تنها از یک روش ورزش استفاده کنند.

برای مثال انجام تمرینات سوئدی همراه با بالا رفتن از پله ها و برنامه پیاده روی تشدید می‌تواند تا 5.4 درصد تراکم استخوان را در 9 ماه افزایش دهد.

در مطالعات دیگر زنان یائسه با انجام پیاده روی استقامتی و انجام دو ست ورزش سوئدی شامل اسکات و ورزش‌های قدرتی برای ماهیچه های شکم و کمر تا 4.5 درصد تراکم استخوان را افزایش دادند. با انجام ورزش تراکم استخوان را می‌توان تا دو برابر افزایش داد.

در مقابل بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که برنامه ورزشی باعث بالا رفتن تراکم استخوان نشده است، بلکه حتی افراد مورد بررسی دچار کاهش تراکم استخوان نیز شده‌اند.

برنامه ورزشی زنان مسن و یائسه باید نکات زیر را در بر بگیرد:

- ورزش‌ها با حرکات سریع و پویا انجام شود تا این که ایستا باشد.

- ورزش‌های استقامتی و هوازی باعث می‌شوند که فرد 70 درصد توانایی خود را کسب کند.

- از حرکاتی استفاده کنند که بر بدن آنها تاثیرگذار باشد، مثلا پیاده روی، پیاده روی سریع و ...

- برنامه‌هایی که عضلات زیادی را به کار بگیرند و آنها را در جهات مختلف حرکت دهند. برای کسانی که پوکی استخوان شدید دارند ورزش‌هایی که شامل خم کردن ستون فقرات می‌شود باید انجام نگیرد تا آسیب دیدگی‌ها کم شود.

کسانی که سن بالاتری دارند یعنی بالای 50 سال هستند نیاز دارند تا هر روز کلسیم دریافت کنند، زیرا از آنجایی که نیاز به انرژی و دریافت غذا در آنها کمتر می‌شود کلسیم بدن آنها نیز کاهش می یابد و کمتر جذب می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که بالا رفتن جرم استخوان و کم شدن خطر شکستگی لگن با دریافت بیشتر کلسیم اتفاق می‌افتد. خوردن 765 میلی‌گرم کلسیم در روز با 60 درصد کاهش خطر شکستگی لگن در مردان و زنان 50 تا 76 سال در ارتباط است.

بی شک مصرف کلسیم نیز آستانه‌ای دارد که 1000 میلی گرم در روز است. کمتر از این میزان کلسیم باعث می‌شود که فعالیت فیزیکی تاثیر حداقلی بر بالا رفتن جرم استخوان بگذارد. اگر این قضیه را در نظر بگیریم متوجه می شویم که افراد فعال نیاز به کلسیم بیشتری دارند. بنابراین اگر میزان دریافت کلسیم در افرادی که ورزش می‌کنند کافی نباشد ذخیره کلسیم کاهش می یابد و استخوان‌ها ضعیف می‌شوند.

کلسیم پیشنهادی برای افراد فعال در سنین مختلف به این شکل است:

- نوجوانان 1300 میلی‌گرم کلسیم در روز

- بزرگسالان بین 18 تا 50 سال 100 میلی‌گرم در روز

- افراد بالای 50 سال 1200 میلی گرم در روز

با خوردن غذای پر کلسیم و دریافت کلسیم اضافی می‌توان به این میزان کلسیم رسید.

مساله دیگری که در سلامت استخوان تاثیرگذار است وجود هورمون‌های لازم است. در واقع وجود این هورمون‌ها از دو عامل قبلی مهم‌تر است. برای مثال مصرف کرتیزول که برای درمان آسم و بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود تا میزان زیادی باعث از دست دادن تراکم استخوان می‌شود.

متوقف شدن جریان هورمون تستسترون در بدن مردان باعث کاهش تراکم استخوان در آنها می‌شود.

یائسکی و توقف ترشح استروژن در زنان نیز همین تاثیر را دارد. یائسگی سه تا پنج درصد در سال‌های اول از تراکم استخوان می کاهد.

در سال‌های اخیر درمان‌های هورمونی تا حدودی توانسته‌اند از این کمبود هورمون و از دست دادن استخوان بکاهند. البته این درمان‌ها عوارض جانبی از جمله ایجاد سخت‌های خونی در عروق قلبی دارند و برای کسانی که پیش از این مشکل قلبی داشته‌اند توصیه نمی‌شوند.

دریافت کلسیم و انجام ورزش مداوم تا حدودی می‌تواند از دست دادن هورمون‌ها را جبران کند، اما کاملا اثر آن را از بین نمی برد.

انجام ورزش مداوم و خوردن داروهای ضد بارداری گاهی اوقات در زنان باعث کاهش تراکم استخوان می‌شوند. در این باره زنان باید با پزشک خود مشورت کنند.

با این ویتامین از پوکی استخوان پیشگیری کنید!

پوکی استخوان یکی از بیماری های رایج در دنیای امروز است که به علت کاهش استحکام توده های استخوانی بروز می کند و با شکستگی استخوان ها و کاهش فعالیت های روزانه همراه است. این بیماری در مجموع تاثیر سوئی در کیفیت مطلوب زندگی دارد. وخامت شکستگی ها نیز در افراد مبتلا به پوکی استخوان چندین برابر افراد سال است.


پوکی استخوان یکی از ده بیماری رایج و مهم در دنیا به شمار می آید. امروزه این بیماری را باید یک فاجعه دانست، چرا که شمار زنان مبتلا به این بیماری 200 میلیون نفر در دنیا گزارش شده است. با افزایش سن امید به زندگی این تعداد مبتلایان نیز بیشتر می شود به نحوی که پیش بینی می شود تا سال 2050 شمار مبتلایان به 42% خواهد رسید.
شکستگی استخوان لگن و مهره های ستون فقرات از پیامد های این بیماری است و به رغم استفاده از درمان های مفید و صرف هزینه های سنگین، چندان بهبودی در بیماری حاصل نمی شود.
کلسیم و ویتامین D؛ ترکیبات موثر در پیشگیری از پوکی استخوان
مصرف مداوم ویتامین D یکی از بهترین و کارآمد ترین راههای پیشگیری محسوب می شود. این ویتامین به جذب کلسیم که عامل استحکام استخوان ها است، کمک می کند. به علاوه مصرف کافی کلسیم و ویتامین D باعث افزایش تاثیر داروها نیز می شود.
گرچه مراقبت و جلوگیری از زمین خوردن در رابطه با پوکی استخوان لازم است اما مصرف کافی کلسیم و ویتامین D بسیار مهم تر است. با افزایش سن کلسیم بدن کم می شود اما دریافت منابع کلسیم تقریبا آسان و تاثیر این ماده در تراکم استخوانی کاملا شناخته شده است در حالی که منابع دریافت ویتامین D زیاد است اما فواید آن هنوز چندان روشن نشده است. گرچه این ویتامین در بعضی از مواد غذایی نیز موجود است اما مهم ترین منبع آن، نور خورشید است . مدت زمان کوتاه در معرض نور خورشید قرار گرفتن و زندگی در مناطق با طول روزهای کوتاه و هوای ابری باعث کمبود ویتامین D در بدن می شود.
از آنجا که رشد استخوانی جنین در سه ماهه آخر دوران بارداری از طریق جذب کلسیم ازبدن مادر شکل می گیرد، اگر مادر دچار فقر ویتامین D باشد، جنین او نیز در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیرد. تحقیق در مورد زنان بارداری که در سه ماهه آخر دوران بارداری مقدار بیشتری ویتامین D دریافت کرده اند، نشان می دهد که فرزندان آنها استخوان بندی کاملا محکمی دارند.
گروه آسیب پذیر دیگر در برابر پوکی استخوان، زنان یائسه هستند. براساس تحقیقی که در سال 2005 در فرانسه انجام شد، 59% زنان یائسه با کمبود ویتامین D روبرو هستند. این رقم در مورد کسانی که بیش از شش ماه در محیط های دور از نور خورشید زندگی می کنند به 98% می رسد که این مقدار کمبود حتما شکستگی استخوان را در پی خواهد داشت. در واقع، پیشگیری از این بیماری به رعایت اصول تغذیه و بهداشت در دوران نوجوانی و پس از آن برمی گردد. انجام فعالیت های ورزشی نیزدر جذب کلسیم بسیار مهم است. در حالی که مصرف الکل، توتون، قهوه و اضافه وزن را می توان از عوامل کاهش جذب کلسیم به حساب آورد.
چرا خانم ها دچار کمبود ویتامین D می شوند؟
علل کمبود ویتامین D با توجه به افزایش سن:
- کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید به علت حضور بیشتر در منزل
- کاهش جذب و ترکیب ویتامین D در بدن
- عملکرد نادرست کلیه و در نتیجه دفع کلسیم و ویتامین D

موقعیت ها و شرایط عامل در کمبود ویتامین D:
- جذب نامناسب چربی ، به عنوان مثال پس از یک عمل جراحی دستگاه گوارش
- زندگی در محل های با نور کم آفتاب
- رنگ دانه های پوستی
- استفاده از ضد آفتاب
- در معرض نور خورشید قرار گرفتن قسمت های محدودی از بدن به خاطر پوشیدن لباس
- زندگی در مکان های دور از نور خورشید خصوصا آپارتمان ها
ویتامین D و نقش آن در تاثیر داروها
توصیه می شود قبل از شروع درمان پوکی استخوان، کمبود ویتامین D و کلسیم را بررسی و آن را اصلاح کرد. علت این است که تاثیر مثبت این دارو ها در بیمارانی که دچار کمبود ویتامین D و کلسیم نیستند، خیلی بیشتر از کسانی است که دچار این مشکل هستند. حتی بهتر است که بیمار ویتامین D و کلسیم بیشتری نیز مصرف کند. در واقع به علت تغییرات گوارشی مثل نفخ، یبوست، تهوع و ... در پی مصرف داروهای کلسیم، تنها 35% بیماران پس از یک سال درمان خود را ادامه می دهند و به این علت نمی توان دریافت کلسیم اضافی را یک روش درمانی ایده آل دانست. پس برای مقابله با این مشکل بهتر است از غذاهای سرشار از کلسیم مثل پنیر، شیر پر چرب یا کم چرب و آب معدنی استفاده کرد.

در هنگام استفاده از داروهای ویتامین نکات زیر را در نظر بگیرید:
- نباید به طور هم زمان از داروهای کلسیم و ویتامین D استفاده کرد. - منابع خوراکی ویتامین D محدود و چندان غنی از این ویتامین نیستند . مصرف یک دوره شش ماهه داروهای ویتامین D مفید و بدون عوارض است و در ضمن آنقدر این مدت طولانی نیست که بیمار خسته شود.
- به تداخل مصرف چند ویتامین حتما توجه کنید زیرا تاثیر مطلوب ویتامین د را دچار مشکل می کند.

منبع: www.E-Sante.Fr
 
ایسنا
 

دانستنی هایی درباره پوکی استخوان


استئوپروز یا پوکی استخوان یک بیماری پرهزینه بوده که ممکن است لطمات جبران ناپذیری به نیروی کار و سطح رفاه عمومی وارد کند و با توجه به مسن شدن جمعیت کشور این بیماری در سال های آینده شیوع زیادی خواهد داشت که با اجرای برنامه های پیشگیرانه می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

استخوان به عنوان یک بافت زنده از دو لایه خارجی ضخمیم و لایه داخلی شبكه‏هایی محكم و سفت شبیه لانه زنبور تشکیل شده است وقتی سوراخ‏های ما بین شبكه‏ها (لایه داخلی) به علت تخریب بافت بزرگ شوند به آن پوكی استخوان می‏گویند. در اثر چنین تغییری استخوان ضعیف شده و با كوچكترین ضربه دچار شكستگی می‏شود. از دست‏دادن استخوان‏ها به طور خاموش و بی‏سر و صدا اتفاق می‏افتد و اغلب هیچ علامتی تا زمان رخ دادن شكستگی وجود ندارد.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیماری استئوپروز ( پوكی استخوان ) را همراه سكته قلبی، سكته مغزی و سرطان ، چهار دشمن اصلی انسان در عصر حاضر است چرا که بعد از 35 سالگی فرایند پوکی استخوان شروع می شود به نحوی که از سن 65 سالگی از هر 3 زن ، یك نفر دچار شكستگی مهره و پس از 70 سالگی از هر 5 زن یكی دچار شكستگی استخوان لگن بدنبال پوكی استخوان می شود.

بر اساس گزارش محققان مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، ستون فقرات، ران، لگن، مچ دست و قسمت فوقانی بازو از مهترین اندام های بدن هستند که دچار شکستگی می شوند.

عوامل مستعدكننده پوكی استخوان به دسته قابل كنترل و غیرقابل كنترل تقسیم می‌شود كه گروه قابل كنترل شامل ورزش نكردن، كمبود كلسیم و ویتامین D، سیگار كشیدن و رژیم غذایی نا مناسب است که که با اصلاح این موارد از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

اما عوامل غیرقابل كنترل در پوكی استخوان که در قالب سن، جنس، یائسگی، سابقه فامیلی، نژاد، وزن و اندازه استخوانها، بیماری های مزمن و داروها دسته بندی می شود که از حیطه افراد خارج است.

قطعی‏ترین روش ” اندازه‏گیری تراكم استخوان" می‏باشد كه بدون درد است و با استفاده از دستگاه مخصوص میزان تراكم در استخوان ران و ستون مهره‏ها اندازه‏گیری می‏شود که با تشخیص اولیه پوكی استخوان می‏توان آن را متوقف یا از پیشرفت آن جلوگیری كرد.

برای افرادی كه مبتلا به پوكی استخوان هستند، هر نوع ورزشی مناسب نیست. باید بدانند شروع به ورزش و افزایش فعالیت‏های فیزیكی در هر سنی امكان‏پذیر است تداوم ورزش و فعالیت‏های فیزیكی باعث اثرات مثبت بر روی عضلات و استخوان‏ها می‏شود ورزش‏هایی مانند جست و خیز و پریدن و برخی حركات یوگا برای افراد پیر مناسب نیستند زیرا ممكن است با ایجاد فشار بر روی استخوان ها سبب ایجاد شكستگی شوند.

ابتلا به کمردردهای حاد و در نهایت مزمن، شكستگی انتهای استخوان ساعد و سر استخوان ران و افتادن دندانها از شایع ترین علائم بروز پوکی استخوان است.

کنترل وزن و پیشگیری از چاقی، دریافت كلسیم كافی ( حداقل 1200 تا 1000 میلی گرم در روز ) و ویتامین دی (800 تا 400 واحد در روز )، پرهیز از مصرف الكل و سیگار ، غذاهای پرنمك و رژیم پر پروتئین، جایگزین كردن نوشابه های طبیعی ( آبمیوه ، دوغ، انواع شربت ها ) به جای نوشابه های كافئین دار ( انواع كولا و قهوه )، مصرف روغن های غیر اشباع مثل آفتاب گردان ، ذرت ، زیتون، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 30 تا 15 دقیقه ( نور خورشید از پشت شیشه و لباس بی تاثیر است) انجام فعالیت بدنی منظم در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان توصیه می شود.

هم چنین پزشکان دریافت كلسیم بیش از نیاز عادی در موارد حاملگی و شیر دهی و احتراز از بارداری مكرر و با فاصله كم را ضروری می دانند.

زمین خوردن در افراد مسن شایع و از عوارض آن زخمی شدن، شكستگی و بستری شدن در بیمارستان است كه بدنبال آن شخص بطور موقت در انجام كارهای شخصی خود ناتوان و از اجتماع منزوی می‏گردد و دچار ناراحتی‏های روحی و روانی مانند افسردگی می‏شود.

كف حمام باید پوششی داشته باشد كه مانع از لیز خوردن بشود. دستگیره‏هایی در حمام نصب شود كه بتوان هنگام از دست دادن تعادل از آنها استفاده نمود. استفاده ازصندلی یا چهارپایه در حمام در جلوگیری از افتادن توصیه می شود.

در آشپزخانه نیز باید وسایل حفظ تعادل در دسترس باشد. پله‏ها مجهز به نرده باشد تا هنگام بالا و پایین آمدن بتوان به عنوان تكیه گاه از آنها استفاده كرد.

حركات ورزشی در آب، تحریكات الكتریكی پوست كه باعث تحریك عصب می‏شود، همچنین داروها نیز در كاهش درد هنگام شكستگی استخوان اثر بخش هستند.

داروهایی مانند (بیسفوسفونات‏ها) باعث افزایش تراكم استخوان شده، سرعت و پیشرفت نازك شدن استخوان‏ها را به تعویق می‏اندازد در نتیجه شانس شكستگی را کاهش می دهند.

ریسک پوکی استخوان در خودتان را پائین آورید


پوکی استخوان
برخی از عوامل خطرساز در مورد پوکی استخوان مانند سن/ توارث و سابقه خانوادگی شرایط شکنندگی استخوان ها را نمی توانید کنترل کنید.

اما پژوهشگران می گویند که عوامل خطرسازی از جمله موارد زیر وجود دارند که شما می توانید کنترل کنید:
• روزانه مقدار زیادی کلسیم در رژیم غذایی تان مصرف کنید
• روزانه به مقدار زیاد ویتامین D دریافت کنید.
• رژیم غذایی سالم، متعادل و سرشار از مواد مغذی را مصرف کنید.
• تمرینات با وزنه ها را زیاد انجام دهید.
• از سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی حتی به صورت متعادل هم خودداری کنید.
• جهت کاهش تحلیل رفتن استخوان در صورت تجویز پزشک از دارو استفاده کنید.

................
نویدر رهایی
طبقه بندی: اخبار،  دانستنی های پزشکی،  لرستان،  گوناگون،  نوید نیوز،  آرشیو 95،  بهداشت و درمان، 
برچسب ها: پوکی استخوان، ویتامین D، نوید هایی، استئوپروز یا پوکی استخوان،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

تصویر روز

مرصاد

نوید رهایی


لرستان
قربانیان ترور

شهید قاسم سلیمانی

شهید علی صیاد شیرازی

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

نقض حقوق اعضا

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

 خانواده

فرقه رجوی

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی