نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
درباره وبلاگ


نوید رهایی

مدیر وبلاگ : نوید رهایی
مطالب اخیر
پنجشنبه 25 آذر 1395 :: نویسنده : نوید رهایی
شایعه

شایعه نابه‌هنجاری اجتماعی است كه حوزه‌های روانی و امنیتی اشخاص، اجتماع و ملت را هدف قرار می‌دهد.

 شایعه و آثار منفی آن
 
شایعه كه به معنای خبری است كه فاش شود ولی صحت و نادرستی آن دانسته نشود، از اموری است كه در هر جامعه‌ای به اشكال مختلف بروز و ظهور می‌کند. برخی از افراد به طور ذاتی گرایش شگفتی به كسب اطلاعات در همه حوزه‌ها دارند و به‌گونه‌ای انسان‌های فضول و كنجكاوی می‌باشند كه می‌خواهند از هر چیزی سر درآورند. در جامعه به سبب تنوع رفتارها و اخلاق اخبار متنوع و متعددی در حوزه‌های شخصی و جمعی پخش می‌شود كه بسیاری از آن‌ها ناظر به دیدگاه گزارش گر و از زاویه خاصی است كه شخص آن را می‌بیند.
 به این معنا كه برخی در سایه ایستاده‌اند و ناظر به حركتی میان زن و مردی می‌باشند. وی بی‌اطلاع از همه جوانب قضیه، از آن خبری را می‌سازد كه برخاسته از نوع نگرش و بینش و حتی زاویه‌ای است كه در آن قرار دارد و امكان آگاهی و اطلاع كامل و كافی نسبت به قضیه و واقعه نمی‌باشد با این همه خبری را می‌سازد كه می‌تواند آثار روانی و اجتماعی خاصی داشته باشد.
ممكن است كه گزارش گر نخست و كسی كه خبری را می‌سازد تنها گزارشی از آن چه دیده را می‌نماید و قصد و غرض خاصی از بیان آن ندارد ولی همین گزارش می‌تواند برای سوءاستفاده با تحلیل‌های خاص از سوی كسانی كه انگیزه‌های خاصی دارند مطرح و گسترش داده شود و در جامعه پخش گردد. پخش این‌گونه اخبار و گزارش‌ها بدون بررسی در صحت‌وسقم آن یا ابعادی كه می‌تواند معنا و مفهوم آن را دگرگون سازد آثار مخرب و زیانباری به جا می‌گذارد كه فروپاشی خانواده‌ها، قتل و جنایت و حتی فروپاشی دولت‌ها و ملت‌ها از آن جمله است. بسیاری از اشخاص محبوب جامعه در اثر برخی از شایعات از نظر می‌افتند و مردمان از گرایش به ایشان باز داشته می‌شوند و نظام‌های سیاسی و اجتماعی در پی این شایعات فرو می‌پاشند و گاه نظام قضایی و یا دیگر دستگاه از اعتبار و جایگاه خود ساقط می‌شوند. به عنوان نمونه شایعه نسبت به این كه در قوه قضایی كشور رشوه و نفوذ برخی از افراد می‌تواند روند رسیدگی به پرونده را چنان تغییر دهد كه بی‌گناهان گرفتار و گناهکاران حتی قتل و فساد اجتماعی از بند برهند. این شایعه می‌تواند آثار مخرب و زیانباری را نسبت به قوه قضایی پدید آورد و آن را از جایگاه و اعتبار خود ساقط سازد. این‌گونه است كه دیگر اعتمادی به عملكرد قوه قضایی نمی‌شود و هرگونه داوری و قضاوت آن را جانب مدارانِ می‌شمارند.
تأثیر شایعه‌پراکنی در حوزه جنگ روانی چنان است كه می‌تواند ارتشی كامل را بی‌هیچ جنگی به شكست بكشاند و ملتی را از دور هم بپراكند.
برخی از افراد در جامعه بی آن‌که همانند منافقان و دشمنان داخلی و خارجی منظور و هدفی خاصی داشته باشند در دام شایعه‌سازان می‌افتند و خود ناخواسته اموری كه اهداف دشمنان داخلی و خارجی را تأمین می‌کند را پخش می‌کنند و گسترش می‌دهند كه نتیجه آن اضطراب و ناامنی اجتماعی جامعه و ملت است به‌گونه‌ای كه قادر به تشخیص حق از باطل و درست از نادرست نمی‌شود و در حالت تردید قرار می‌گیرد.
خداوند در آیه 83 سوره نساء به این مساله اشاره می‌کند كه دشمنان از سادگی دوستان بهره می‌گیرند و آنان را به عوامل خود تبدیل می‌کنند. این گونه است كه مؤمنان و مسلمانان و شهروندان جامعه اسلامی خود عامل پخش شایعاتی است كه شایعه‌سازان در راستای تخریب امنیتی جامعه می‌سازند.
شایعات دشمنان می‌تواند به دو شكل متضاد و متقابل انجام پذیرد به این معنا كه گاه جامعه را به‌گونه‌ای تحت تأثیر خود قرار می‌دهند كه احساس امنیت كنند تا دشمنان بتوانند سروقت و به‌آسانی به اهداف نظامی و غیرنظامی خویش دست یابند و گاه دیگر شایعات مرتبط با ناامن سازی جامعه است. بنابراین هرگونه شایعه‌ای در حوزه امنیتی و یا ناامنی جامعه می‌بایست با هوشیاری مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد و پیش از بررسی كارشناسانه و یا مراجعه به مسئولان ذی‌صلاح آن را پخش و اشاعه نكرد.
آن چه در این جا حائز اهمیت است شفاف‌سازی و برخورد شفاف مسئولان با مسائل سیاسی اجتماعی و نظامی جامعه است؛ زیرا اگر اطلاع‌رسانی دولت شفاف و به موقع نباشد می‌تواند آثار مخرب و زیان‌بارتری را به دنبال داشته باشد؛ چون اطلاع‌رسانی نادرست و یا بی‌هنگام مردم را به تردید می‌کشاند.
یكی از آثار مهم اجتماعی و سیاسی شایعه را می‌توان فروپاشی دولت‌ها و ملت‌ها دانست كه به دنبال شکست‌های نظامی انجام می‌شود. مقابله با این دسته از شایعات افزون بر تحقیق و یا نادیده گرفته آن به این است كه بینش و نگرش افراد را دگرگون كرد.
به نظر قرآن عامل شكست در بسیاری از حركات سیاسی و نظامی و اجتماعی در بینش و نگرش نادرست و نارسای مردم است. به این معنا كه مردم از بینش و نگرش درستی در مسئله برخوردار نمی‌باشند و به مسائلی اصالت می‌بخشند كه اصالت ندارند و یا دست‌کم تأثیر اساسی نمی‌توانند داشته باشند.
از دیگر آثاری كه قرآن برای شایعه‌سازی و شایعه‌پراکنی بیان می‌کند هتك آبروی اشخاص است. به این معنا كه كاركرد منفی شایعه را می‌توان در حوزه‌های خانوادگی و شخصیتی افراد نیز جست‌وجو كرد. ما در جامعه خویش با نمونه‌های بسیاری از این دست شایعات و آثار مخرب آن آشنا هستیم به‌گونه‌ای كه بسیار دیده‌شده كه شایعه‌ای خانواده‌ای را فرو می‌پاشاند و یا اشخاصی را تا مرگ می‌کشاند و شخصیت‌هایی را بی‌آبرو می‌سازد.
مهم‌ترین شایعات در غیر حوزه سیاسی و امنیتی را می‌توان در شایعات جنسی جست‌وجو كرد. از این رو حرمت پخش شایعات جنسی در میان مؤمنان از سوی قرآن تشدید شده است و خداوند برای چنین افرادی مجازات سختی را در نظر گرفته است.
برخی از افراد جامعه اصولاً به مسائل خانوادگی و جنسی حساسیت‌های خاصی دارند و می‌کوشند به عنوان مختلف از رفتارهای جنسی دیگران اطلاع یابند. این گونه فضولی و كنجكاوی عامل اساسی شایعات است. اسلام و قرآن به مسئله آبرو همانند جان آدمی ارزش و احترام قائل است و اجازه نمی‌دهد كه به‌سادگی تخریب شود. از این روست كه به شدت با هرگونه عاملی كه موجبات هتك آبرو را فراهم آورد برخورد می‌کند.
از این رو خداوند در آیه 19 سوره نور شایعه فحشا و علاقه به پخش آن در میان مردم را گناهی بزرگ و موجب هتك حرمت و آبروی مؤمنان دانسته و مردم را از آن بازداشته است.
در روزنامه‌ها نیز به‌ویژه صفحات حوادث و برخی از روزنامه‌های زرد به‌تفصیل به شایعات و حتی اخبار جنسی اشاره می‌شود كه خود عاملی مهم در تشییع فاحشه است كه به عنوان گناه در آیات قرآنی از آن یاد شده است. این گونه اطلاع‌رسانی عامل ناامنی جامعه است و زمینه‌های هتك آبرو و تشییع فاحشه را فراهم می‌آورد و حرمت‌ها و حدود را می‌شکند. بنابراین به نظر می‌رسد كه برخی از اطلاع‌رسانی‌ها در حوزه مسائل جنسی عامل هتك آبرو و حرمت است و می‌بایست دولت‌مردان با آن به مقابله برخیزند.
بنابراین بر شهروندان است تا پیش از آگاهی مستقیم و یا غیرمستقیم از صحت‌وسقم هر خبری سخنی نگویند و آن را پخش نكنند و بر مسئولان است كه اطلاع‌رسانی شفافی داشته و در هنگام مراجعه مردم به ایشان به هنگام و به‌درستی مطالب و موضوعات را بیان دارند؛ زیرا عدم اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف و یا نابهنگام خود عاملی مهم در افزایش تردیدها و پخش شایعات می‌شود.

رضا شریفی

25 آذر 1395


نوع مطلب : اخبار، اخبار ایران و جهان، نوید نیوز، آرشیو 95، لرستان، جنگ روانی، آموزش، 
برچسب ها : شایعه و آثار منفی آن، شایعه، شایعه‌پراکنی، جنگ روانی، منافق،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


موضوعات
پیوندهای روزانه
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 counters رادیو لرستان
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic