نوید رهایی از فرقه تروریستی رجوی
خبری، افشاگری، تحقیقی
فرار سیاوش سیفی و محمود ممبینی از فرقه رجوی (آلبانی) ، ، 36 ساله که چشم براه خبری از برادرم سیدعلی فتحی هستیم.خواهش میکنم هرکس میتونه کمک کنه.

مرتبه
تاریخ : جمعه 26 خرداد 1396
روز شنبه 30 خرداد 1360، روز بررسی طرح عدم كفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس بود. عصر روز سی‌ام خرداد، در تهران و چند شهر دیگر ...
در آستانه بررسی طرح عدم كفایت سیاسی بنی‌ صدر در مجلس، سازمان مجاهدین خلق شورش مسلحانه 30 خرداد را تدارك می ‌دید. اكیپ‌های مختلفی سازماندهی شدند كه هر كدام می ‌بایست با چند تیم، جریان راهپیمایی مسلحانه را پیش ببرند.

خطوطی كه سازمان ارائه داد‌، حاوی نكاتی از این قبیل بود:

- كارهای پراكنده كافی است و آمادگی لازم در مردم به وجود آمده است.
- راهپیمایی‌های مقطعی اثر خود را كرده و مرحله گذار كمّی به كیفی رسیده است.
- زمینه عینی انقلاب آماده است و ما اگر زمینة ذهنی را ‌آماده كنیم، انقلاب انجام می‌شود.
- این قابل پیش‌بینی است كه پس از قیام 30 خرداد تمامی امكانات سرخ ما سفید بشود.
براساس دستورالعمل سازمان، هواداران تشكیلاتی می ‌بایست مسلح و دست كم به سلاح سرد مجهز باشند.
- مردم را باید در فضایی از رودرویی نظامی با رژیم قرارداد و آنان را وارد مرحله تازه مبارزه كرد تا كیفاً ارتقا یابند.
- ما پیشتاز مردم هستیم و بایستی همیشه یك قدم از آنها جلوتر باشیم. بنابراین در شرایطی كه مردم با دست خالی جلو رژیم می‌آیند، ما از اسلحة سرد استفاده می ‌كنیم و در قدم بعدی، كه مردم از اسلحة سرد استفاده خواهند كرد، ما با سلاح گرم وارد عمل خواهیم شد.

طبق اظهارات یكی از مسئولان حفاظت مركزیت سازمان، مسعود رجوی، در اواخر سال 1359 برای جلب موافقت دولت‌های اروپایی و كسب نظر مثبت آمریكا از طریق رابط‌های بعضی از دولت‌های غربی، به فرانسه رفت.
سازمان، ‌در تحلیل خود، توان نظامی- پلیسی حاكمیت ‌را در اوج ضعف و ضربه‌ پذیری تلقی می‌ كرد.
روز شنبه 30 خرداد 1360، روز بررسی طرح عدم كفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس بود. عصر روز سی‌ام خرداد، در تهران و چند شهر دیگر، هوادارن و وابستگان سازمان حركتی را انجام دادند كه سرانجامی جز شكست برای آنها نداشت.

خبرگزاری رویتر گزارش داد كه «حدود 3 هزار نفر از افرادی كه به سازمان مجاهدین خلق تعلق دارند خیابان‌‌ها را بستند و تعدادی اتومبیلی و موتورسیكلت را آتش زدند.»

شروع تظاهرات، ساعت چهار بعد از ظهر تعیین شده بود و مكان‌های تظاهرات در تهران، عبارت بودند از: خیابان انقلاب، میدان فردوسی، خیابان طالقانی، منیریه، خیابان ولی‌عصر، میدان ولی‌عصر، بلوار كشاورز، میدان فلسطین، خیابان نظام‌آباد، پل سیدخندان.

مسئولیت و هدایت تظاهرات، به عهده «بخش اجتماعی» و زیر نظر محمد ضابطی بود. هواداران تشكیلاتی در تیم‌های 3 تا 5 نفره سازماندهی و به یكی از سلاح‌ های سرد مسلح شده بودند. رده‌های بالاتر دارای سلاح گرم بودند. چاقو، چماق، تیغ موكت‌بری، قمه، پنجه بكس، و فلفل از وسایلی بود كه اغلب هواداران- به دستور تشكیلات ـ با خود حمل می‌كردند. عاقبت این تظاهرات، به یك حركت كور مسلحانه تبدیل گردید.

از جنوب شهر تهران و میدان خراسان، میدان امام حسین (ع)، خیابان مولوی، شهر ری، راه‌آهن و جوادیه و ... گروه‌‌های مردم برای مقابله با آشوبگران به راه افتادند و با موتور، دوچرخه، اتوبوس، مینی‌بوس و هر وسیلة شخصی و امكان دیگری كه در دسترس بود، خود را به مركز شهر رساندند.

اولین خبر منتشره در مورد تعداد تلفات 30 خرداد تهران، حاكی از آن بود كه بیش از 16 تن از مردم كشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند. هشت تن از مجروحین نیز فردای آن روز به علت شدت جراحات وارده، در بیمارستان فوت كردند.

هواداران سازمان (میلیشیا) به همراه جمعی از هواداران دیگر گروه‌ها، در كوچه و خیابان، افرادی را كه از جهت هیئت ظاهری به حزب‌ اللهی‌ها شبیه بودند، كتك زده و از آنها می‌خواستند كه به نفع بنی ‌صدر و سازمان شعار دهند، چوب و سنگ بر سر و روی افراد مقاوم می‌ ریختند و با كارد و چاقو و تیغ موكت‌ بری صورت و بدن آنها را زخمی می‌كردند.
حضور گروه‌های مختلف مردم در خیابان‌های اصلی و مركزی شهر كم كم وضع را دگرگون كرد.

همزمان در چند شهر مانند اصفهان، همدان، ارومیه، شیراز، اهواز، اراك، زاهدان، مسجد سیمان، بندر عباس و مشهد نیز درگیری‌‌های پراكنده مشابهی در سطوح كوچكتری رخ داد كه طی آنها نیز ده‌‌ها تن مجروح و چند تن كشته شدند.

حضور خودجوش و گسترده مردم نقاط مختلف كشور در تظاهرات خیابانی روزهای 30 و 31 خرداد و مخالفت با بنی ‌صدر و سازمان، عملیات ارعابی و شورشی سازمان مجاهدین را با ناكامی مواجه ساخت و سی خرداد 60، شنبه شوم و شكست نام گرفت.

نوید رهایی





طبقه بندی: نوید نیوز،  افشاگری،  آشنایی با فرقه رجوی،  منافقین، آل سعود و وهابیت،  پرونده،  گروه تروریستی،  عملیات تروریستی،  ایران ستیزی،  سی خرداد 60،  مناسبت ها، 
برچسب ها: سی خرداد 1360، شنبه شوم و شكست،
ارسال توسط نوید رهایی
آخرین عناوین

نوید رهایی روی موبایل

تصویر روز

مرصاد

 فرقه جنگ طلب مجاهدین

كردكشی

نوید رهایی


در راستای مبارزه با تروریسم بین المللی، بالاخص فرقه تروریستی رجوی؛ وب سایت "نوید رهایی" را با ارسال پیامک به دوستان و آشنایان خود معرفی كنید. مطالب، عكس و اخبار نوید رهایی را در شبكه های اجتماعی و تلگرام به اشتراك بگذارید، همچنین لینک کردن " نوید رهایی" را در سایت ها و وبلاگ خود و دوستانتان، در دستور کار قرار دهید. با تشکر - نوید رهایی ، ،

لرستان
قربانیان ترور

 - شهیده فاطمه طالقانی؛ عزیزم به کدامین گناه در آتش دشمنان خدا و خلق سوختی؟

شهید احمدی روشن، دانشمند هسته ای

شهید داریوش رضایی نژاد، دانشمند هسته ای

شهید علی صیاد شیرازی

برگزیده
صفحات جانبی
برگزیده
افشاگری

خودسوزی

آلبانی ، تیرانا

خودسوزی

جاسوسی

جاسوسی فرقه رجوی در فضای مجازی

سی خرداد 1360

گزارش انستیتوی تحقیقات دفاع ملی راند

از احمد رازانی تا نورمحمد بیرانوند

حقوق بشر

جداشدگان

 آقای بهزاد علیشاهی

آقای نادر نادری

خانم آن سینگلتون

 آقای محمد حسین سبحانی

آقای علی اكبر راستگو

خانم بتول سلطانی

آقای علی مرادی

 آقای محمد رزاقی

 آقای عبد الكریم ابراهیمی

زنان

آقای ابراهیم خدابنده

 خانواده

خانم ثریا عبداللهی

فرقه رجوی

نه آقاجون، ما اینجا حق آب و گل داریم

اردوگاه اشرف بعد از اخراج منافقین

شورای تروریستی رجوی

نشریات
اخبار
آرشیو مطالب
نوید رهایی نوید رهایی